Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2013
Dom energooszczędny - mostki termiczne

Mostki termiczne są „dziurami” w osłonie cieplnej budynku. To miejsca o znacznie słabszej termoizolacyjności, niż reszta przegród zewnętrznych. Efekt ich obecności to nie tylko wyższe rachunki za ciepło, ale i problemy spowodowane np. miejscowym przemarzaniem ścian.

Mostki termiczne to pod względem cieplnym słabe miejsca budynku. Mogą być konsekwencją przyjęcia wadliwych rozwiązań projektowych, ale najczęściej ich źródłem jest złe, niestaranne wykonawstwo. Wbrew pozorom bardzo trudno pozbyć się mostków całkowicie. Za to da się – i należy to robić – ograniczyć ich wpływ. W domach energooszczędnych trzeba je eliminować ze szczególną starannością, bo pozostawione zniweczą efekty zastosowania grubej warstwy termoizolacji, czy zakupu okien o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła.

Ściany

Nadproża i wieńce
Paradoksalnie, w pozbawionych izolacji ścianach bardzo starych domów właściwie nie było mostków termicznych. Budowano je bez izolacji cieplnej, np. z samej cegły pełnej. Ich izolacyjność była więc z dzisiejszego punktu widzenia fatalna, ale wszędzie taka sama. Nawet żelbetowe (najczęściej obłożone cegłą) nadproża wiele tu nie zmieniały.

 

Dzisiejsze sposoby budowania i stosowane materiały oznaczają zupełnie inne wymagania. Dzisiaj również stawia się ściany jednomateriałowe – tzw. jednowarstwowe – z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej lub bloczków keramzytowych z zatopionymi „wkładkami” ze styropianu. Jednak czy aby na pewno taka ściana jest jednolita materiałowo? Wcale nie, bo przecież jej częścią są nadproża okienne i drzwiowe oraz wieńce stropowe. A te wykonuje się przecież ze zbrojonego betonu o bardzo słabych właściwościach ciepłochronnych. Warto porównać jego współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) z innymi materiałami używanymi do wznoszenia ścian (im jest on niższy, tym lepsza izolacyjność):

 

- 2,0 W/(m·K) – beton zbrojony;
- 0,55–0,80 W/(m·K) – typowe materiały stosowane do budowy ścian warstwowych (tradycyjne pustaki ceramiczne, silikaty);
-0,12 W/(m·K) – beton komórkowy odmiany 400, używany do wznoszenia ścian jednowarstwowych.

Jarosław Antkiewicz
fot. Rockwool

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny