Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2013

Dom energooszczędny - mostki termiczne

Mostki termiczne są „dziurami” w osłonie cieplnej budynku. To miejsca o znacznie słabszej termoizolacyjności, niż reszta przegród zewnętrznych. Efekt ich obecności to nie tylko wyższe rachunki za ciepło, ale i problemy spowodowane np. miejscowym przemarzaniem ścian.

Mostki termiczne to pod względem cieplnym słabe miejsca budynku. Mogą być konsekwencją przyjęcia wadliwych rozwiązań projektowych, ale najczęściej ich źródłem jest złe, niestaranne wykonawstwo. Wbrew pozorom bardzo trudno pozbyć się mostków całkowicie. Za to da się – i należy to robić – ograniczyć ich wpływ. W domach energooszczędnych trzeba je eliminować ze szczególną starannością, bo pozostawione zniweczą efekty zastosowania grubej warstwy termoizolacji, czy zakupu okien o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła.

Ściany

Nadproża i wieńce
Paradoksalnie, w pozbawionych izolacji ścianach bardzo starych domów właściwie nie było mostków termicznych. Budowano je bez izolacji cieplnej, np. z samej cegły pełnej. Ich izolacyjność była więc z dzisiejszego punktu widzenia fatalna, ale wszędzie taka sama. Nawet żelbetowe (najczęściej obłożone cegłą) nadproża wiele tu nie zmieniały.

 

Dzisiejsze sposoby budowania i stosowane materiały oznaczają zupełnie inne wymagania. Dzisiaj również stawia się ściany jednomateriałowe – tzw. jednowarstwowe – z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej lub bloczków keramzytowych z zatopionymi „wkładkami” ze styropianu. Jednak czy aby na pewno taka ściana jest jednolita materiałowo? Wcale nie, bo przecież jej częścią są nadproża okienne i drzwiowe oraz wieńce stropowe. A te wykonuje się przecież ze zbrojonego betonu o bardzo słabych właściwościach ciepłochronnych. Warto porównać jego współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) z innymi materiałami używanymi do wznoszenia ścian (im jest on niższy, tym lepsza izolacyjność):

 

- 2,0 W/(m·K) – beton zbrojony;
- 0,55–0,80 W/(m·K) – typowe materiały stosowane do budowy ścian warstwowych (tradycyjne pustaki ceramiczne, silikaty);
-0,12 W/(m·K) – beton komórkowy odmiany 400, używany do wznoszenia ścian jednowarstwowych.

Jarosław Antkiewicz
fot. Rockwool

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!