Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2013
4 sposoby na schody wewnętrzne

To, gdzie zostaną zlokalizowane schody i z jakich materiałów będą wykonane, należy zaplanować już na etapie projektowania domu. Decydując się na konkretny rodzaj schodów, zawsze należy uwzględnić nie tylko funkcjonalność, ale właśnie również estetykę, gdyż często są one bardzo dominującym elementem wnętrza.

Rodzaj schodów powinien harmonizować z charakterem wnętrza. Mogą one być proste i skromne, ale także okazałe – ciężkie, drewniane z rzeźbioną balustradą. Schody w kształcie spirali sprawdzą się w domach o niewielkiej powierzchni. Tam, gdzie miejsca jest pod dostatkiem, można zrobić schody proste, dwubiegowe ze spocznikiem i niskimi, szerokimi stopniami (są najbardziej funkcjonalne). Schody zabiegowe o nietypowym kształcie dodadzą naszemu domowi oryginalności i niepowtarzalnego charakteru.

 

Duże znaczenie dla wystroju wnętrza ma także to, z czego schody są wykonane. Uniwersalne, ale też niestety najdroższe, jest drewno, które pasuje do niemal każdego pomieszczenia. Schody metalowe i szklane, niekiedy podświetlane diodami LED, znakomicie sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych. Znaczenie ma także konstrukcja stopni i balustrad – schody ażurowe (bez podstopnic) dodają wnętrzom lekkości, nie dzieląc ich optycznie, zabudowane z ozdobną balustradą tworzą klimat luksusu.

Miejsce na schody

W domach o małych powierzchniach bardzo ważne jest ograniczenie stref komunikacyjnych. Aby to się udało, schody powinno się umieszczać w centralnej części budynku, przy takim rozwiązaniu ze schodów do każdego miejsca w domu jest blisko, jednocześnie nie zabierają zbyt wiele przestrzeni.

 

Inaczej jest w przypadku dużych rezydencji, w których strefa komunikacyjna jest dość rozległa. W takich przypadkach przeznacza się na schody oddzielne pomieszczenia – duże hole lub korytarze. Mogą one zostać nawet całkowicie zabudowane w klatce schodowej.

Monika Dąbrowska
fot. Mera

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny