Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2013
Odkurzacz centralny

Centralny odkurzacz może wydawać się zbędnym luksusem, jednak Ci, którzy poznali jego zalety wiedzą, że to po prostu praktyczne urządzenie. Choć ta instalacja ta nie jest u nas jeszcze standardem, na pewno nie powinno jej zabraknąć w żadnym nowoczesnym domu.

Odkurzacz centralny, inaczej jednostka centralna, to urządzenie o dużej mocy, montowane najczęściej w garażu, połączone z pomieszczeniami systemem rur ukrytych w ścianach. Projekt instalacji – w tym także dobór wszystkich jej składowych elementów – warto zamówić już na etapie projektowania domu, w firmie sprzedającej odkurzacze centralne. Fachowiec rozplanuje i wyznaczy optymalną trasę rur i lokalizację gniazd ssawnych oraz dopasuje rodzaj i moc jednostki centralnej. Na przeprowadzone prace udzieli gwarancji i wykona testy szczelności.

Dlaczego warto?

System centralnego odkurzania nie jest tani, lecz jeśli poszczególne elementy właściwie się dobierze, a potem fachowo zamontuje, będzie to rentowna inwestycja, ponieważ:

 

- zapewni niezwykle komfortowe sprzątanie, w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań;
- opróżnianie pojemnika na śmieci jest rzadsze;
- odkurzanie nie powoduje wzbijania kurzu, a instalacja, wbrew obiegowej opinii, jest czysta. Prędkość przepływu powietrza przez rury wynosi ponad 100 km/h, więc zanieczyszczenia i zarazki nie mogą przywrzeć do ich ścianek. Zresztą powietrze z systemu i tak nie jest wpuszczane do wnętrza domu, lecz po wstępnym przefiltrowaniu wydmuchiwane na zewnątrz. Dzięki temu odkurzanie nie powoduje ruchu powietrza w pomieszczeniach, co szczególnie liczy się w domach alergików;
- odkurzacz ma dużą siłę ssania, a ze względu na jego lokalizację w garażu, pracy silnika nie słychać. W tradycyjnych odkurzaczach przenośnych priorytetem są natomiast małe wymiary, niewielka masa oraz cicha praca, co przekłada się na efektywność. W urządzeniu centralnym bez problemu można zastosować silnik o wysokiej mocy i duży wentylator.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam (Electrolux)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny