Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2013
Stolarka od zakupu do montażu

Po postawieniu stanu surowego i przykryciu domu dachem, przychodzi pora na montaż okien. Z drzwiami zewnętrznymi warto się wstrzymać do zakończenia wszelkich prac mokrych, takich jak tynki i wylewki. Wewnętrzne osadza się już na etapie wykańczania wnętrz, przed ułożeniem posadzki. Zanim jednak to nastąpi, okna i drzwi trzeba wybrać. Producentów stolarki jest tak wielu, że trudno podjąć decyzję. Ważne jest przeanalizowanie i porównanie parametrów i cen produktów kilku firm, ale najważniejsze jest właściwe ich zamontowanie.

Kwestii okien poświęca się czas już podczas powstawania projektu domu, indywidualnego czy wybieranego spośród gotowych. Obecnie modne są duże przeszklenia, nie zawsze jednak są one ekonomicznie opłacalne. Poza ceną samych okien (duże okna wymagają droższych dodatkowych wzmocnień), problematyczne mogą okazać się koszty ogrzewania pomieszczeń z takimi oknami. Ucieka przez nie bowiem przynajmniej 3 razy więcej ciepła niż przez ściany. Przesadne więc powiększanie ich powierzchni znacznie zmniejszy energooszczędność budynku. Mimo to duże wieloskrzydłowe okna tarasowe, np. szerokości 4 m, lub nawet przeszkolone całe ściany, nie są obecnie rzadkością. Determinują jednak odpowiedni sposób ogrzewania miejsc w pobliżu, czyli montaż ogrzewania podłogowego lub grzejników kanałowych.

 

Decydując o wielkości okien, bardzo ważne jest usytuowanie budynku względem stron świata. Najmniej okien powinno się znajdować w północnej elewacji, która szczególnie zimą najbardziej się wychładza, powodując straty ciepła. Więcej okien można zaplanować na pozostałych elewacjach, z tym że trzeba pamiętać, że południowa elewacja latem będzie nagrzewać się najbardziej, powodując przegrzewanie pomieszczeń.

 

Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie rolet zewnętrznych, które ochronią dom przed wychładzaniem podczas zimowych nocy, a latem będą stanowiły blokadę dla słońca. Najestetyczniej wyglądają rolety chowane do kasety wmurowanej w ścianę, niewidocznej po wykończeniu elewacji. Dobrze więc pomyśleć o nich odpowiednio wcześnie, najlepiej równolegle z wyborem okien.

Joanna Dąbrowska
fot. Aluprof

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny