Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2013
Instalacja alarmowa

System alarmowy jest jednym z elementów ochrony przed włamaniem. Uzupełnia on mechaniczne zabezpieczenia budynku, takie jak drzwi, okna czy rolety o podwyższonej odporności na włamanie. Obecnie założenie nieskomplikowanej instalacji alarmowej w niewielkim domu kosztuje ok. 1500 zł. Większość właścicieli nowych budynków układa więc przewody do instalacji razem z elektryką, traktując ją jako niezbędną. Na bezpieczeństwie domowników i dorobku życia nie warto bowiem oszczędzać.

Głównym zadaniem instalacji alarmowej jest sygnalizacja dźwiękowa i/lub świetlna informująca o wtargnięciu włamywaczy na posesję lub do domu. Jeśli alarm połączony jest z firmą monitorującą, o incydencie powiadamia też centralę. Często sam fakt posiadania alarmu i widocznej z zewnątrz syreny alarmowej, zamontowanej na elewacji, odstrasza potencjalnych złodziei, którzy kalkulują ryzyko i zdecydowanie rzadziej decydują się na włamanie do takiego domu.

Podział na strefy ochrony

Dobór systemu ochrony uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim musimy określić, jaki obszar będzie objęty kontrolą dostępu, kto podejmie interwencję w razie wywołania alarmu i jakie dodatkowe funkcje ma pełnić taka instalacja.

 

Strefy ochrony mogą dotyczyć posesji na zewnątrz budynku lub jego wnętrza, bądź oba systemy mogą wzajemnie się uzupełniać. Warto jednak pamiętać, że im obszar chroniony jest bardziej rozbudowany, tym większe prawdopodobieństwo wywoływania fałszywych alarmów.

 

W domach jednorodzinnych decydujemy się najczęściej na zamontowanie wewnętrznej instalacji alarmowej, która przy doborze odpowiednich czujek i prawidłowym ich rozmieszczeniu zapewnia wysoki stopień ochrony, przy niewielkim zagrożeniu występowania fałszywych alarmów. Jednak taki system nie reaguje z dostatecznym wyprzedzeniem przy próbie wtargnięcia do domu, co nawet w razie niepowodzenia włamania może powodować pewne szkody, np. w postaci wybitego okna czy uszkodzonych zamków drzwi. W rejonach szczególnie zagrożonych na włamania „nieprofesjonalne” połączone niekiedy z wandalizmem, warto zdecydować się również na zewnętrzną strefę ochronną, której naruszenie uruchamiałoby wewnętrzny alarm.

Cezary Jankowski
fot. Nice

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny