Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2013
Meble ogrodowe

W Polsce biesiadowanie ma długą tradycję, lubimy spotkać się przy grillu lub ognisku. W miesiącach letnich to właśnie taras z wygodnymi meblami ogrodowymi lub altana obrośnięta pnączami skupia życie rodzinne i towarzyskie. Warto zatem włożyć nieco wysiłku w ciekawe urządzenie tej przestrzeni.

Mała architektura – czyli główne elementy wyposażenia ogrodu

Ogrodowe budowle i akcesoria służą wygodzie użytkowników, zdobią ogród, a niekiedy pomagają w modelowaniu terenu, umacniając skarpy. Mają wspólną nazwę – mała architektura. Określenie to najczęściej stosuje się w odniesieniu do altan, pergoli, trejaży, mostków, murków i kaskad, ale dotyczy ono także oczek wodnych i strumyków, grilli stacjonarnych, rzeźb, latarni, ławek, a nawet nawierzchni utwardzonych. Popularne są gotowe produkty systemowe, kupowane w supermarketach budowlanych czy centrach ogrodniczych – umożliwiają szybkie wykonanie małej architektury z oszlifowanych i zaimpregnowanych elementów, gotowych do montażu za pomocą dołączonych gwoździ czy wkrętów.

 

Altany i pawilony
Altany pełnią rolę pokoju na świeżym powietrzu – można wstawić do nich meble, spożywać posiłki i wypoczywać wśród roślin, niezależnie od pogody. Są to budowle o lekkiej konstrukcji, najczęściej drewniane z ażurowymi ścianami, obrośnięte pnączami. Mogą być też częściowo murowane i mieć solidny fundament, drzwi wejściowe i oszklone okna. Dach bywa płaski (najprostszy do wykonania, ale niezbyt efektowny), dwuspadowy albo sześciospadowy (gdy podstawą altany jest sześciokąt). Na rynku znajdziemy różnorodne rodzaje gotowych altan – w pełni ażurowe lub przypominające małe domki.

 

Uproszczoną formą altany jest pawilon ogrodowy – konstrukcja wolno stojąca, nieprzytwierdzona na stałe do podłoża. Głównym elementem tej budowli są zwykle kratownice drewniane, na których wspiera się lekkie zadaszenie.

Małgorzata Kolmus
fot. Praktiker

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny