Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2013
Okładziny z kamienia i konglomeratu

Okładziny z kamienia zawsze są w modzie. Wybór gatunków, barw i sposobów wykończenia kamiennych płyt jest niemal nieograniczony. Odpowiednio dobrane do miejsca są wyjątkowo ładne i trwałe. Jednak by tak było, trzeba kierować się nie tylko ich wyglądem, ale i cechami użytkowymi.

Uniwersalność

Naturalny kamień pasuje do każdego wnętrza. Może służyć jako okładzina ścian i podłóg, ale równie dobrze prezentują się wykonane z niego obudowy kominków, blaty lub parapety. Przy tym niezależnie od tego, czy wnętrze jest klasyczne, nowoczesne czy rustykalne, zawsze da się dobrać pasujący do niego kamień. Nie jest to wcale efektem neutralnego, nie zwracającego uwagi, charakteru tych okładzin. Wręcz przeciwnie – bogactwo barw i faktur jest ogromne. Ponadto mamy mocno zakorzenione przekonanie o uniwersalności wszystkich naturalnych materiałów (drewno, kamień), ich elegancji i szlachetności.

 

Okładzinom z kamienia charakteru dodaje to, że wzór każdej płyty jest niepowtarzalny. Oczywiście kamienie z tego samego złoża (kamieniołomu) będą do siebie podobne, ale nigdy identyczne. W czasach masowej, przemysłowej produkcji ta oryginalność to atut.

jak kamień

Czasem z różnych względów nie chcemy lub nie możemy wykonać okładzin z naturalnego kamienia, a równocześnie chcielibyśmy, by powierzchnie wyglądały podobnie. Ciekawą alternatywą są cegły i płytki klinkierowe o nierównej (np. łupanej) powierzchni. Pod względem dekoracyjnym mogą śmiało konkurować z kamieniem, bo obecnie wybór ich barw jest tak duży, że przypomina wzorniki kolorów producentów farb.

 

Mało kto wie, że dostępne są też doskonałe imitacje różnobarwnych płytek klinkierowych, wykonane z tworzywa sztucznego. Ich dużą zaletą jest elastyczność – możemy je bez trudu ułożyć np. na łukowo wygiętych ścianach lub filarach. Obróbka jest przy tym bardzo łatwa, bo plastikowe płytki można dowolnie ciąć nożycami.

Jarosław Antkiewicz, Marta Tomaszewska
fot. Stegu

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny