Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2013
Narzędzia ogrodowe z napędem

Wiosna to czas na porządki w ogrodzie, przegląd roślin i sadzenie nowych. To również pora na odnowienie mebli ogrodowych czy postawienie altanki. Do większości z tych działań niezbędne są narzędzia ogrodowe, dla wygody i komfortu pracy najczęściej z napędem elektrycznym lub spalinowym. Ich liczbę i rodzaj warto dostosować do wielkości ogrodu, typu roślinności oraz prac, jakie wykonujemy. Pamiętać należy też o wygospodarowaniu miejsca na przechowywanie sprzętu. Często bowiem okazuje się, że garaż – miejsce postojowe samochodu – z czasem staje się składzikiem na przeróżne ogrodowe „pojazdy”, do którego auto już się nie mieści.

Większość narzędzi ogrodniczych występuje w dwóch wersjach napędowych – z silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Wybór rodzaju napędu ma znaczenie przede wszystkim ze względu na zasięg działania narzędzi. Te elektryczne muszą być zasilane z sieci, co ze względu na długość przewodu elektrycznego ogranicza obszar ich użytkowania. Niektóre modele mogą być również zasilane z wbudowanego akumulatora, ale z reguły pozwala to jedynie na krótkotrwałe ich użycie. Urządzenia spalinowe nie mają takich ograniczeń, ale zwykle są droższe i wymagają bardziej złożonej konserwacji.

 

Urządzenia elektryczne są łatwe w obsłudze, ale ich moc może być niewystarczająca, gdy chcemy uzyskać większą efektywność przy cięższych pracach ogrodowych. Musimy też pamiętać o podłączeniu urządzeń zasilanych z sieci do gniazd, zabezpieczonych wyłącznikiem różnicowoprądowym. W przypadku przetarcia lub przerwania przewodu, dotkniecie odizolowanej żyły może skończyć się tragicznie i jedynie taki wyłącznik uchroni nas przed skutkami porażenia prądem, niezwłocznie wyłączając napięcie zasilające.

 

W praktyce obszar wykorzystania narzędzi elektrycznych nie powinien być większy, niż ok. 50 m od miejsca podłączenia do sieci elektrycznej. Głównie ze względu na kłopotliwe rozwijanie długiego przewodu, jak i spadki napięcia (a więc i mocy silnika) przy poborze prądu. Warto też zwrócić uwagę na to, czy silnik ma wbudowane zabezpieczenie przed przeciążeniem, gdyż długotrwała praca w trudnych warunkach może spowodować jego uszkodzenie.

Cezary Jankowski
fot. NAC

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny