Nieszczelność budynku a straty ciepła

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nieszczelność budynku a straty ciepła
Przyczyną zwiększonych strat ciepła mogą być nie tylko mostki termiczne, ale również nieszczelność przegród budynku. Efektem nieszczelności jest np. przewiewanie, ponadto nieszczelność izolacji może powodować zawilgocenie budynku w wyniku przenikania pary wodnej, wód opadowych oraz podciągania wilgoci gruntowej.

Strata ciepła w nieszczelnie osadzonych oknach i drzwiach zewnętrznych

Bywa, że okno jest osadzone tak niestarannie, że stojąc przy nim, czujemy przeciąg. Wszelkie tego rodzaju nieszczelności są przyczyną niekontrolowanej wentylacji, co jest szczególnie kłopotliwe w przypadku domów z wentylacją nawiewno-wywiewną, bo stawia pod znakiem zapytania sens budowy takiej instalacji wentylacyjnej, szczególnie z odzyskiem ciepła.

Strata ciepła w wyniku wadliwej paroizolacji przegród budynku

Paroizolacja musi być układana na zakład, a zakłady starannie sklejone
Paroizolacja musi być układana na zakład, a zakłady starannie sklejone (fot. Dörken)
Barierę, w postaci folii, ograniczającą przenikanie pary wodnej stosuje się najczęściej na poddaszach użytkowych, by chronić izolację z wełny mineralnej oraz drewnianą konstrukcję dachu przed wnikaniem pary wodnej z pomieszczeń.

 

By paroizolacja była skuteczna, musi tworzyć ciągłą warstwę, dlatego powinno się układać ją na zakład i sklejać arkusze. Wymaga to oczywiście staranności od wykonawcy.

Nieskuteczna izolacja od wilgoci i wody gruntowej

Tego rodzaju izolacje muszą być zawsze dobrane do warunków gruntowo-wodnych panujących na działce oraz tego, czy dom jest podpiwniczony, czy nie. Rozwiązanie dobre w jednym budynku może się okazać nieskuteczne w innym.

Nieskuteczność izolacji grozi trwałym zawilgoceniem, co wpływa niszcząco na elementy konstrukcyjne, sprzyja zagrzybieniu, a ponadto zawilgocona termoizolacja traci swe właściwości.

 

W najważniejsza jest izolacja pozioma fundamentu oraz podłogi na gruncie, która chroni przed podciąganiem wilgoci z gruntu. Najczęściej izolację fundamentu układa się z 2–3 warstw papy na lepiku albo ze specjalnej folii. Natomiast podłogę na gruncie zwykle izoluje się warstwą folii budowlanej układanej na zakład, wielu specjalistów uważa jednak, że jest to mało skuteczne rozwiązanie, bo zakłady nie są szczelne, a samą folię bardzo łatwo uszkodzić, chodząc po niej.

 

Jeśli dom jest podpiwniczony, to konieczna jest także izolacja pionowa ścian piwnicy.

 

Gdy warunki gruntowo-wodne są trudne, to nawet w domu bez piwnic lepiej zlecić wykonanie indywidualnego projekty izolacji przeciwwilgociowej – chodzi przede wszystkim o izolację podłogi na gruncie, jeśli ulegnie zawilgoceniu jej osuszenie będzie bardzo trudne. Wybór materiałów izolacyjnych jest bardzo duży (np. zapraw hydroizolacyjnych nazywanych szlamami) i tylko specjalista dobierze je właściwie.

W domu z piwnicą projekt izolacji powinno się w zasadzie wykonać zawsze. Niezbędny jest też fachowy nadzór, w zasadzie przez cały czas, gdy wykonywane są roboty hydroizolacyjne. Wystarczy drobny błąd, by izolacja straciła szczelność, a jej naprawa w gotowym budynku jest trudna i kosztowna.

 

Gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, izolację trzeba wykonać jako szczelną „wannę” obejmującą całą podziemną część budynku
Gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, izolację trzeba wykonać jako szczelną „wannę” obejmującą całą podziemną część budynku

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość maciek

03 Mar 2014, 21:16

Tylko rysunek pokazuje ukłąd fundamentów dla obciążenia wilgocią a nie wodą

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje