Mocowanie płytek z piaskowca na elewacji: najważniejsze zasady

Mocowanie płytek z piaskowca na elewacji: najważniejsze zasady

Jak mocuje się płytki z piaskowca na elewacji? Jakiej grubości płytki z piaskowca są przeznaczone na elewację?

Na elewację przeznaczone są płytki grubości 2-3 cm, z przyciętymi bokami oraz wyrównaną tylną powierzchnią - zaś front ma fakturę łupaną. Płytki oferowane są w kilku szerokościach i zróżnicowanych długościach. Zapewnia to mijankowe ustawienie spoin i stwarza możliwości fantazyjnego układu płytek przez dobór różnych ich rozmiarów.

Na ocieplonych ścianach zewnętrznych mocowanie płytek bezpośrednio do ocieplenia jest możliwe, jeśli wysokość okładziny nie przekracza 1,5 m, a pierwszy rząd płytek spoczywać będzie na stabilnej konsoli umocowanej w ścianie nośnej lub na ścianie fundamentowej. Płyty ociepleniowe powinny być wówczas mocowane do podłoża zaprawą klejową i dodatkowo wzmocnione kotwami (4-6 szt/m2).

Płytki elewacyjne z piaskowca przykleja się do podłoża elastycznym klejem do płytek ceramicznych. Klej nakłada się pacą zębatą na ścianę i cienką warstwą na tylną powierzchnię płytki. Układ płytek warto wcześniej sprawdzić "na sucho", co pozwoli na wstępną ocenę wyglądu przyszłej elewacji i uchroni podczas klejenia przed nerwowym poszukiwaniem elementu o odpowiednich rozmiarach.

Płytki układa się z niewielkim luzem na stykach, a fugi pozostają niewypełnione. W taki sam sposób mocuje się okładzinę z piaskowca na ściance osłonowej - można ją wtedy kleić na dowolną wysokość. Przed klejeniem powierzchnię ścianki należy wyrównać zaprawą cienkowarstwową lub pokryć tynkiem cementowym.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Płytki mogą być przyklejane do ocieplonej ściany tylko wtedy, gdy izolacja termiczna jest osłonięta siatką zbrojącą i dodatkowo przymocowana kołkami z talerzykami dociskającymi
FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakiej grubości płytki z piaskowca są przeznaczone na elewację?

    Na elewację przeznaczone są płytki grubości 2-3 cm, z przyciętymi bokami oraz wyrównaną tylną powierzchnią.
  • Jakie właściwości mają płytki z piaskowca przeznaczone na elewację?

    Płytki mają przycięte boki, wyrównaną tylną powierzchnię oraz łupaną fakturę frontu. Są oferowane w kilku szerokościach i zróżnicowanych długościach, co pozwala na fantazyjny układ.
  • Jak mocuje się płytki z piaskowca na ocieplonych ścianach zewnętrznych?

    Mocowanie płytek bezpośrednio do ocieplenia jest możliwe, jeśli wysokość okładziny nie przekracza 1,5 m, a pierwszy rząd płytek spoczywa na stabilnej konsoli umocowanej w ścianie nośnej lub na ścianie fundamentowej. Płyty ociepleniowe powinny być mocowane zaprawą klejową i dodatkowo wzmocnione kotwami (4-6 szt/m2).
  • Jakie kroki należy podjąć przed przyklejeniem płytek do ściany?

    Przed przyklejeniem płytek warto sprawdzić ich układ "na sucho", co pozwoli na wstępną ocenę wyglądu elewacji i uchroni przed nerwowym poszukiwaniem odpowiednich elementów podczas klejenia.
  • Jakie są zasady klejenia płytek na ściance osłonowej?

    Płytki na ściance osłonowej można kleić na dowolną wysokość, układając je z niewielkim luzem na stykach i pozostawiając niewypełnione fugi. Przed klejeniem powierzchnię ścianki należy wyrównać zaprawą cienkowarstwową lub pokryć tynkiem cementowym.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz