Beton komórkowy: jak obniżyć koszty budowy?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Beton komórkowy: jak obniżyć koszty budowy?

Koszty budowy niewątpliwie związane są z zastosowanymi materiałami i technologiami. Wpływ na to mają nie tylko ceny materiałów, ale również łatwość wykonania poszczególnych robót, a więc nakłady pracy oraz koszty sprzętu jakie musi ponieść wykonawca. Oznacza to, że łatwe technologie mają znaczący wpływ na koszty budowy. Opisujemy na czym to polega na przykładzie wykonania ścian.

aktualizacja: 2024-02-12 10:30:19

Wybór technologii

Na początku zobaczmy jakie materiały murowe cieszą się największą popularnością. Okazuje się, że od wielu lat największe "wzięcie" wśród materiałów murowych ma autoklawizowany beton komórkowy (ABK). Jego walory są doceniane przez inwestorów i projektantów. Cieszy się również popularnością wśród murarzy. Ta ostatnia grupa docenia go właśnie za to, że jest łatwy w budowie i, za to, że wszystkie detale wykonawcze są rozwiązane. Wykonawcy nie muszą się zatem martwić, że coś nie będzie pasować, albo że trzeba będzie coś rozwiązywać na własną rękę.

Łatwość budowania z betonu komórkowego

Łatwość budowania z betonu komórkowego wynika z właściwości tego materiału. Beton komórkowy jest konstrukcyjnym materiałem, którego gęstość objętościowa wynosi od 350 do 700 kg/m³. Ta niska masa wynika z jego dużej porowatości. Ponad 80% objętości to pory powietrza reszta to mocny szkielet materiałowy, który powoduje, że jest to materiał konstrukcyjny. Beton komórkowy ma też jednorodną strukturę, więc wszystkie właściwości są takie same, niezależnie od kierunku w jakim są rozpatrywane. Ma to szczególne znaczenie dla izolacyjności cieplnej i akustycznej oraz wytrzymałości na ściskanie.

Dzięki niewielkiej masie oraz tak dużej porowatości jest łatwy w obróbce - bardzo łatwo się go docina i szlifuje. Elementy murowe są elementami pełnymi, czyli bloczkami (nie mają drążeń ani otworów jak pustaki), mają duże wymiary i są zarazem poręczne. Bloczki z betonu komórkowego SOLBET mają wymiary: wysokość: 24 cm, długość: 59 cm i produkowane są w szerokościach: 10, 12, 18, 24, 30, 36, i 42 cm. Oznacza to, że na 1 m² ściany potrzeba tylko 7 sztuk niezależnie od murowanej grubości muru.

Na łatwość budowania oraz tempo prac wpływ ma sposób murowania. Po pierwsze - bloczki z betonu komórkowego, jeśli są profilowane na pióra i wpusty, to muruje się bez wypełnienia spoin pionowych (jedynie zaprawę murarską nanosi się w narożach oraz jeśli wmurowuje się bloczek docięty, czyli w miejscach, w których nie ma pomiędzy bloczkami połączenia na pióra i wpusty. Po drugie - ściany muruje się na zaprawę murarską do cienkich spoin, a więc wykonuje się to łatwo i szybko. Przy takim systemie murowania używa się specjalnych kielni o kształcie czerpaka z ząbkowaną krawędzią.

Zawsze używa się kielni o szerokości murowanego muru, więc nakładana zaprawa nie wycieka poza mur, a grubość nałożonej zaprawy jest odpowiednia. Dzięki temu rozprowadzanie zaprawy odbywa się w zasadzie jednym ruchem. Po trzecie - wszystkie elementy z betonu komórkowego są precyzyjnie wyprodukowane i równe. Wykonawcy nie mają żadnych kłopotów z ich prawidłowym wypoziomowaniem i spasowaniem. Mury muruje się precyzyjnie i szybko. Po czwarte - przy wykonywaniu ścian z betonu komórkowego stosuje się kompletny system murowy, w którym wszystkie detale są dobrze rozwiązane.

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest najbardziej spektakularnym zakresem robót w trakcie budowy. Wówczas widać, jak budynek szybko rośnie. Doświadczona ekipa jest w stanie postawić jedną kondygnację w ciągu 2-3 dni.

Murowanie ścian z betonu komórkowego (fot. Solbet)

System łatwego budowania

Największe udziały w betonie komórkowym w Polsce ma udział marka SOLBET. Więcej niż co trzeci bloczek z betonu komórkowego to bloczek SOLBET. Ale beton komórkowy to nie tylko bloczki, to przede wszystkim system budowania z betonu komórkowego. W skład systemu wchodzą bloczki, płytki, kształtki U, nadprożowe prefabrykowane belki zbrojone. Wszystkie te elementy są wykonane z betonu komórkowego. System budowania z ABK to również zaprawa murarska do cienkich spoin, zbrojenie, łączniki stalowe do ścian działowych oraz narzędzia do wykonywania ścian w systemie SOLBET. To właśnie system, jest najczęściej stosowany rozwiązaniem.

Szanse jakie daje beton komórkowy

W czasach, kiedy brakuje wykwalifikowanych wykonawców szanse na prawidłowe budowanie mają technologie łatwe i skracające czas realizacji inwestycji. To zapewnia budowanie w systemie z betonu komórkowego nawet niewprawionym i niedoświadczonym wykonawcom. Po krótkim przeszkoleniu albo po oglądnięciu filmów instruktażowych nawet inwestorzy mogą łatwo, prawidłowo i precyzyjnie wykonać samodzielnie ściany w systemie SOLBET. Wystarczy zapoznać się z zasadami murowania oraz stosować narzędzia systemowe. Budowanie w systemie jest jak budowanie z klocków. Wszystko do siebie pasuje i wykonuje się łatwo.

Zobacz jak prosto się buduje

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły