Jak uszczelnić okna szwedzkie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak uszczelnić okna szwedzkie?

W domu, użytkowanym głównie latem, mam stare okna typu szwedzkiego. Są w dość dobrym stanie i na razie nie planuję ich wymieniać. Przed kolejną zimą chciałbym je jednak uszczelnić, gdyż w niektórych miejscach odczuwam przewiew. Zimą wewnątrz oszklenia pojawia się też rosa. Czy można temu jakoś zapobiec?

aktualizacja: 2019-04-10 10:10:32

Odpowiedź eksperta: Przed uszczelnieniem okien warto wstępnie skorygować profile ram, wyregulować ustawienie skrzydła w ościeżnicy i funkcjonowanie zaczepów. Ramy takich okien często się z czasem deformują i nierównomiernie przylegają do ościeżnicy. Mogą więc wymagać nieznacznego zeszlifowania w miejscach styku lub doklejenia pasków z forniru w zagłębieniach. Skorygowana w ten sposób powierzchnia przylegania utworzy w miarę równą szczelinę na całym obwodzie skrzydła.

Do uszczelnienia okien można wykorzystać uszczelki samoprzylepne, dostępne w dwóch wariantach - gąbkowe (tanie i o małej trwałości) bądź profilowane z gumy EPDM (droższe, ale znacznie trwalsze).

Przewidując jeszcze wieloletnie użytkowanie okien, można użyć gumowych uszczelek stałych, lecz wiąże się to z koniecznością wyfrezowania rowka na całym obwodzie skrzydła. Uniknięcie roszenia szyb w tego typu oknach jest trudne do osiągnięcia, gdyż wymaga dokładnego uszczelnienia połączenia obu części skręcanego skrzydła. Można spróbować uszczelnić ich styk, nanosząc na jedną z nich wałek z silikonu, drugą zabezpieczając folią przed ich sklejeniem się. Po skręceniu silikon utworzy dopasowaną uszczelkę a folia umożliwi rozłączenie ram, np. do mycia.

Redakcja BD
Na zdjęciu uszczelki samoprzylepne z gumy EPDM. (fot. Archiwum BD)

Dodaj komentarz

time image
time image
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny