W domu, użytkowanym głównie latem, mam stare okna typu szwedzkiego. Są w dość dobrym stanie i na razie nie planuję ich wymieniać. Przed kolejną zimą chciałbym je jednak uszczelnić, gdyż w niektórych miejscach odczuwam przewiew. Zimą wewnątrz oszklenia pojawia się też rosa. Czy można temu jakoś zapobiec?
Odpowiedź eksperta: Przed uszczelnieniem okien warto wstępnie skorygować profile ram, wyregulować ustawienie skrzydła w ościeżnicy i funkcjonowanie zaczepów. Ramy takich okien często się z czasem deformują i nierównomiernie przylegają do ościeżnicy. Mogą więc wymagać nieznacznego zeszlifowania w miejscach styku lub doklejenia pasków z forniru w zagłębieniach. Skorygowana w ten sposób powierzchnia przylegania utworzy w miarę równą szczelinę na całym obwodzie skrzydła.
Do uszczelnienia okien można wykorzystać uszczelki samoprzylepne, dostępne w dwóch wariantach - gąbkowe (tanie i o małej trwałości) bądź profilowane z gumy EPDM (droższe, ale znacznie trwalsze).
Uszczelki samoprzylepne z gumy EPDM (również na zdjęciu otwierającym. (fot. Archiwum BD)
Przewidując jeszcze wieloletnie użytkowanie okien, można użyć gumowych uszczelek stałych, lecz wiąże się to z koniecznością wyfrezowania rowka na całym obwodzie skrzydła. Uniknięcie roszenia szyb w tego typu oknach jest trudne do osiągnięcia, gdyż wymaga dokładnego uszczelnienia połączenia obu części skręcanego skrzydła. Można spróbować uszczelnić ich styk, nanosząc na jedną z nich wałek z silikonu, drugą zabezpieczając folią przed ich sklejeniem się. Po skręceniu silikon utworzy dopasowaną uszczelkę, a folia umożliwi rozłączenie ram, np. do mycia.
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.