Uznawany na terenie całej Unii Europejskiej Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy, bo tak tłumaczy się jego angielska nazwę, to podniesienie bezpieczeństwa wymiany handlowej z partnerami spoza Unii Europejskiej oraz uprzywilejowane traktowanie "sprawdzonych" przedsiębiorców przez organy celne. Stało się to możliwe dzięki ścisłej współpracy pomiędzy firmą i administracją celną.
Posiadanie certyfikatu AEO uprawnia FAKRO do korzystania z ułatwień w realizacji procedur celnych - tłumaczy Marek Ściurka, który koordynował uzyskanie przez FAKRO prestiżowego certyfikatu. - Przede wszystkim chodzi o stosowanie uproszczonych form odprawy celnej, które znacznie usprawniają procesy logistyczne w naszej firmie. Trzeba podkreślić, że certyfikat AEO przełoży się głównie na skrócenie czasu dostawy naszych produktów do klienta końcowego.
Posiadacz AEO podlega między innymi mniejszej niż inni przedsiębiorcy liczbie kontroli fizycznych czy też kontroli dokumentów. Zyskuje także przywilej wcześniejszego powiadamiania o wytypowaniu przesyłki do kontroli, które przeprowadzane są w sposób priorytetowy.
Przyznanie Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy opiera się na założeniu, ze firma przejmuje część odpowiedzialności za zapewnienie prawidłowości odpraw celnych. Dlatego właśnie przyjęcie tego zobowiązania wymaga dokładnej analizy zasad funkcjonowania firmy, która została poddana gruntownej kontroli audytowej przeprowadzonej przez Izbę Celną w Krakowie.
Firma musiała spełnić surowe kryteria dotyczące logistyki, przestrzegania przepisów prawa celnego, finansów, systemów informatycznych, polityki personalnej oraz transportu i magazynowania towarów .
Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy zyskuje coraz większe znaczenie zarówno w kontaktach z organami celnymi, jak i partnerami biznesowymi. Posiadanie certyfikatu staje się wręcz warunkiem dalszego rozwoju firmy na rynku globalnym i staje się wyznacznikiem rzetelności dla partnerów biznesowych.
Firma powiązana: Fakro