Czy do każdej bramy garażowej można zamontować napęd?

Czy do każdej bramy garażowej można zamontować napęd?

Czy do każdej bramy garażowej podnoszonej lub segmentowej można zamontować mechanizm z napędem elektrycznym oraz zdalne jej sterowanie?

Odpowiedź eksperta: Wszystkie rodzaje bram garażowych można wyposażyć w jednostkę napędową z silnikiem elektrycznym. Przy dużych bramach jest to niezbędne ze względu na ich ciężar i szybkość otwierania.

Przeniesienie napędu z silnika na mechanizm otwierania następuje poprzez przekładnię ślimakową oraz układ łańcuchowy, linowy bądź z paskiem zębatym. Jednostkę napędową dobiera się do konkretnej bramy uwzględniając jej ciężar, częstotliwość oraz szybkość otwierania.

Producenci tych urządzeń wyraźnie oddzielają modele przeznaczone do pracy w indywidualnych garażach od tych dostosowanych do intensywnej pracy w garażach zbiorowych. Szybkość otwierania bramy ma istotny wpływ na przepustowość przejazdu. Przy niewielkich wymaganiach nie przekracza ona 0,3 m/s, ale gdy wymagane jest jej szybkie otwieranie może dochodzić do 1,5 m/s. Większość napędów jest wyposażona w funkcję łagodnego zatrzymania, co zapobiega uderzeniu przy zamykaniu bramy.

Przy zastosowaniu napędu mechanicznego konieczne jest zapewnienie możliwości awaryjnego jej otwierania w czasie przerw w zasilaniu lub uszkodzeniu sterowania. Rozłączalne sprzęgło oraz mechanizm korbowy lub linowy umożliwiają wtedy ręczne podniesienie bądź opuszczenie bramy. Bramy garażowe z napędem mechanicznym przystosowane są do współpracy z urządzeniami do zdalnego sterowania.

Sygnał do otwarcia bramy może być przekazywany radiowo, z czytnika kart magnetycznych lub poprzez pętlę indukcyjną. Przy sterowaniu radiowym transmisja sygnału z nadajnika wielokanałowego umożliwia również niezależne uruchamianie np. oświetlenia i bramy wjazdowej. Natomiast praca z użyciem tzw. kodu kroczącego, zabezpiecza przed przypadkowym uruchomieniem bramy z obcego nadajnika.

Przy zdalnym sterowaniu pracą bramy konieczne jest zainstalowanie układu zabezpieczającego przed jej zamknięciem w sytuacji, gdy w świetle ościeża znajdzie się jakaś przeszkoda. Najczęściej taką rolę pełni bariera fotoelektryczna na promienie podczerwone, która wykrywa przeszkody i automatycznie blokuje zamykanie bramy. Systemy sterowania mogą być programowane pod kątem trybu ich pracy.

Najczęściej pracują w cyklu "otwarcie na sygnał - zamknięcie po nastawionym czasie", ale można je także zaprogramować na niezależne otwieranie i zamykanie, częściowe otwarcie itp.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Hörmann

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz