Dzięki bramie roletowej mamy więcej miejsca w garażu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dzięki bramie roletowej mamy więcej miejsca w garażu

Postanowiliśmy z żoną wymienić wrota na nowocześniejsze, z automatyką. Wtedy przeczytaliśmy o bramach roletowych. Przy okazji wymiany bramy wydłużyliśmy przestrzeń parkingową wewnątrz garażu - mówi Mietek, Czytelnik Budujemy Dom, który najpierw użytkował dwuskrzydłową bramę, a od 2007 r. roletową.

Garaż: w bryle budynku, na jeden samochód, powierzchnia 20 m2; ogrzewany.

Brama garażowa:

  • Roletowa; wymiary 2700 × 2000 mm; lamele z aluminium, pomalowane matową farbą proszkową, wewnątrz ocieplenie z pianki PU o gr. 35 mm. 
  • Napęd - fabryczny, centrala sterująca. 
  • Sterowanie - 3 piloty dwukanałowe, przycisk na ścianie.

Decyzja: dom postawiłem w latach 80. XX w. Najpierw w garażu zamontowałem dwuskrzydłową drewnianą bramę od "rzemieślnika". Otwierało się ją ręcznie. Psy skakały na skrzydła i podrapane drewno nie wyglądało dobrze, mimo odnawiania. Dwadzieścia kilka lat później postanowiliśmy z żoną wymienić wrota na nowocześniejsze, z automatyką. Myśleliśmy o wrotach segmentowych, chowanych pod sufitem, ale niski garaż się do nich nie nadawał. Brakowało miejsca na prowadnice pod stropem.

Wtedy w poradnikach budowlanych przeczytaliśmy o bramach roletowych. Pobliski dystrybutor wyrobów polskiego producenta miał takie modele. Przy okazji wymiany bramy wydłużyliśmy przestrzeń parkingową wewnątrz garażu o 0,5 m. Na froncie wymurowaliśmy z cegły klinkierowej słupy i do nich oraz istniejącego wysuniętego stropu pod loggią na piętrze firmowi monterzy przymocowali nowe wrota.

Kiedyś po zaparkowaniu auta ledwie domykaliśmy drzwi, obecnie - pozostaje więcej miejsca. To też zasługa bramy - składa się tylko z kasety z centralą sterującą, wbudowaną w silnik rurowy, pionowych prowadnic i pancerza.

Płaszcz rolety zwija się na wał w kasecie, umocowanej pod stropem parteru
Płaszcz rolety zwija się na wał w kasecie, umocowanej pod stropem parteru. Od frontu kasetę obudowano maskownicą z drewna.

Brama roletowa - rady i przestrogi:

Lamele pancerza nie są grube, jednak warstwa pianki PU o gr. 35 mm daje dostateczne ocieplenie. Do wnętrza garażu nie przedostaje się mróz i wiatr. Tylko w czasie silnych mrozów czujemy w garażu chłód. Uszczelki z włosia są w prowadnicach, a z elastycznego PVC w progu i przy kasecie. Dotąd nie sparciały i nie wypadły. Farba proszkowa nigdzie nie odprysnęła, łatwo się ją czyści myjką ciśnieniową.

Do sterowania, oprócz pilotów, zamówiliśmy stacjonarny przycisk na ścianie. Jest on praktyczny, bo nie musimy mieć pilotów pod ręką. Przez 10 lat ani razu nie konserwowaliśmy bramy, pracowała bezusterkowo i cicho. Dopiero niedawno zaczęła trzeszczeć, więc zajrzymy do kasety. Jako dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem podpięliśmy bramę do systemu alarmowego.

Koszty zakupu bramy garażowej roletowej:

  • brama z montażem i sterowaniem 3100 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Starą dwuskrzydłową bramę z drewna zastąpiła nowoczesna roletowa.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje