Izolacja przeciwwilgociowa
Fundamenty muszą być zabezpieczone przed wilgocią, która jest bardzo groźna dla konstrukcji budynku. W domach niepodpiwniczonych, najważniejsze zadanie pełni przeciwwilgociowa izolacja pozioma, która oddziela ścianę nadziemia od mającej kontakt z gruntem ściany fundamentowej. Ułożone na jej górnej powierzchni dwie warstwy papy na lepiku lub folii fundamentowej skutecznie chronią przed podciąganiem wilgoci z gruntu.
Z kolei przed przenikaniem wilgoci przez ścianę fundamentową zabezpiecza izolacja pionowa. W domu niepodpiwniczonym, o ile użyto izolacji cieplnej o znikomej nasiąkliwości, np. polistyrenu ekstrudowanego (XPS), wystarczy pokryć ścianę fundamentową dwiema warstwami preparatu bitumicznego. W ten sposób zmniejsza się jej nasiąkliwość. Inaczej jest w budynkach z piwnicą. Te wymagają szczelnej izolacji ścian. W zależności od poziomu wód gruntowych, wykonuje się różnej grubości izolację z papy bitumicznej, specjalnych mas uszczelniających, układa drenaż opaskowy itd.
Izolacja termiczna
Sposób zabezpieczenia termicznego fundamentów różni się w zależności od tego, czy budynek jest podpiwniczony, czy też nie. W pierwszym przypadku, należy ocieplić całą ścianę fundamentową. Jeżeli natomiast piwnicy nie ma, wystarczy ocieplenie samej strefy cokołowej - ściany fundamentowej nad ziemią i kilkudziesięciu centymetrów (ok. 0,5 m) poniżej poziomu gruntu. Najważniejsze, aby izolacja cieplna tworzyła ciągłą warstwę na ścianie fundamentowej oraz opartej na niej ścianie zewnętrznej.
W związku z tym najlepiej, jeśli ściana fundamentowa jest izolowana po stronie zewnętrznej, a jej izolacja łączy się z izolacją ściany nadziemia. Do ocieplania fundamentów, najlepiej nadaje się wspomniany polistyren ekstrudowany. Charakteryzuje się niską nasiąkliwością i wysoką wytrzymałością na ściskanie. Tańszą alternatywą jest styropian wodoodporny.
Redakcja BD
fot. Yetico
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej