Ściany fundamentowe i piwniczne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2010-12-15 14:39:34
Ściany fundamentowe i piwniczne
Szczegóły ułożenia izolacji przeciwwilgociowej i termicznej w ścianie fundamentowej
 Szczegóły ułożenia izolacji przeciwwilgociowej i termicznej w ścianie fundamentowej zaprojektowanej z bloczków betonowych

Grubość ścian spoczywających na fundamencie wynosi najczęściej 25-50 cm i zależy od przyjętej technologii budowy ścian nadziemia. Mogą być one budowane jako jednorodne lub w przypadku budynków podpiwniczonych jako warstwowe z ociepleniem. Przy ustalaniu grubości ściany fundamentowej trzeba również brać pod uwagę sposób wykończenia cokołu domu.

Jeśli planujemy wymurowanie go np. z cegły klinkierowej, to ściana musi być odpowiednio szeroka, aby cokół mógł się na niej oprzeć. Alternatywnym rozwiązaniem może być też wykonanie żelbetowego wspornika poniżej poziomu gruntu, stanowiącego podporę dla cokołu. Ściany jednorodne najczęściej wykonywane są jako betonowe z bloczków lub wylewane w deskowaniu, ale można je również stawiać z bloczków silikatowych, keramzytobetonowych.

Wybór konstrukcji ściany warstwowej zależy od wymaganej grubości warstwy nośnej. Przy cienkich ścianach fundamentowych o grubości 25 cm warstwę nośną stawia się np. z bloczków betonowych, a na zewnątrz układa się ewentualnie ocieplenie w postaci wodoodpornych płyt styropianowych lub z polistyrenu ekstrudowanego. Możliwe jest również ocieplenie od strony wewnętrznej, co niekiedy będzie rozwiązaniem korzystniejszym ze względu na znacznie mniejszą bezwładność cieplną izolowanego pomieszczenia. Grubsze ściany fundamentowe warto budować jako trójwarstwowe, w których izolację cieplną umieszcza się między dwiema warstwami nośnymi.

 

Szczegóły wykonania izolacji przeciwwilgociowej i termicznej w trójwarstwowej ścianie fundamentowej
 Szczegóły wykonania izolacji przeciwwilgociowej i termicznej w trójwarstwowej ścianie fundamentowej

Taka konstrukcja zasadniczo różni się od ścian trójwarstwowych części nadziemnej, gdzie obciążenie przenoszone jest tylko przez wewnętrzną ścianę nośną, a zewnętrzna warstwa pełni jedynie rolę osłonową. Na ściany fundamentowe w domach podpiwniczonych, zwłaszcza głęboko posadowionych, otaczający grunt wywiera duży nacisk boczny.

Przy cienkiej warstwie zewnętrznej może dojść do jej ugięcia się pod naporem gruntu, co spowoduje uszkodzenie hydroizolacji, a w skrajnych warunkach nawet odkształcenie ścian nośnych. Oczywiście można zbudować ścianę fundamentową z dwóch warstw bloczków o grubości 24 cm połączonych stalowymi kotwami, umieszczając między nimi płyty styropianowe grubości 5-6 cm, ale zwiększy to niepotrzebnie jej szerokość i podniesie koszty.

Dobrym rozwiązaniem będzie naprzemienne ułożenie bloczków co dwie warstwy w taki sposób, aby elementy betonowe zachodziły na siebie, a szczelinę wypełniał styropian. Wzmocnienie ścian piwnicy można również osiągnąć przez ułożenie zbrojenia w spoinach między bloczkami lub wykonanie żelbetowych słupów w odstępach co ok. 2 m wzdłuż obwodu ściany.

 

Przy budowie fundamentów należy też zwrócić uwagę na osiowe obciążenie ławy fundamentowej, tak aby środek szerokości ściany nośnej pokrywał się z osią ławy. Mimośrodowe obciążenie wywołuje bowiem nierównomierne przenoszenie nacisku na grunt, co w efekcie prowadzi do nadmiernego osiadania domu.

Błąd ten często popełniany jest przy budowie ścian warstwowych, z zewnętrznym murem osłonowym, gdy w osi ławy ustawia się symetrycznie całą szerokość ściany, a nie jej warstwę nośną. Warto też pamiętać, że zasypywanie ścian w domach podpiwniczonych można wykonać jedynie po ułożeniu stropu nad piwnicą i zabetonowaniu wieńca. W przeciwnym razie – zwłaszcza, gdy wykop zasypywany jest przy użyciu koparki – może nastąpić odkształcenie ścian pod naciskiem gruntu, gdyż w żaden sposób nie są one usztywnione u góry.

 

Redakcja BD

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje