Odpowiedź eksperta: Cegłę kratówkę można zastąpić innymi materiałami ściennymi grubości 6-10 cm, na przykład: pustakami ceramicznymi używanymi do budowy ścianek działowych grubości 8,8 cm (np. PD 1), bloczkami silikatowymi drążonymi grubości 8 cm, płytkami z betonu komórkowego grubości 8-10 cm.
Jeśli elewację muruje się z materiałów, które nie wymagają tynkowania, ścianę można wykonać równocześnie z wznoszeniem warstwy konstrukcyjnej lub po jej postawieniu:
- W pierwszym przypadku na warstwę elewacyjną wykorzystuje się najczęściej łupane cegły silikatowe, których nie trzeba bardzo dokładnie spoinować, a jeśli zabrudzą się zaprawą, dość łatwo można je oczyścić. Najpierw stawiana jest warstwa elewacyjna na wysokość ok. 0,5 m, następnie układa się ocieplenie i domurowuje warstwę konstrukcyjną.
- Dwuetapowo muruje się wtedy, gdy elewacja wykonywana jest z cegły klinkierowej (spoinowanej specjalną zaprawą do klinkieru) lub ściany ocieplane są wełną mineralną (konieczna jest pustka wentylacyjna). Wówczas wełnę mocuje się specjalnymi talerzykami dociskowymi zakładanymi na kotwy, a do murowania używa się kotew wkręcanych.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Grupa Silikaty