Ten europejski producent cegieł ceramicznych i dachówek przyzna wyróżnienia najciekawszym projektom współczesnej architektury z całego świata. Główne kryteria oceny brane pod uwagę przez jury to m. in. innowacyjność projektu elewacji, umiejętne zastosowanie cegły jako materiału budowlanego, a także funkcjonalność oraz wydajność energetyczna budynku.
Obiekty prezentujące najwyższy światowy poziom architektoniczny, zbudowane przy użyciu materiałów z ceramiki zostały zgłoszone do konkursu przez specjalistów oraz dziennikarzy z branży. Taki tryb nominacji pozwala firmie Wienerberger dostrzec wyjątkowe budynki z ceramiki niezależnie od kraju ich pochodzenia. Zgłoszenia dotyczyły zarówno obiektów z klasycznymi elewacjami z cegły, ale także pojawiły się obiekty, gdzie w nietypowy sposób wykorzystano dachówki, klinkier czy bruk. Dużo uwagi przywiązywano do tego, jak budynek komponuje się z otoczeniem, jak również do jego geometrii, oświetlenia i ogólnego charakteru obiektu.
Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2004 roku i od tamtej pory odbywa się on regularnie co dwa lata. W tym roku spośród 50 nominacji z 28 krajów pięciu kontynentów wyłonionych zostanie pięć zwycięskich projektów. W skład tegorocznego jury wchodzą uznani architekci z całego świata: Plamen Bratkov (Bułgaria), Rudolf Finsterwalder (Niemcy), Hrvoje Hrabak (Chorwacja), John Foldbjerg Lassen (Dania) oraz Zhang Lei (Chiny). Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 3 maja 2012 w wiedeńskim Ratuszu Miejskim. Łączna suma nagród w tej edycji konkursu Brick Award to 27 000 EUR.
- Przyznając nagrodę Wienerberger Brick Award, chcemy zwrócić uwagę na to, jak uniwersalnym produktem we współczesnej architekturze może być cegła użyta jako materiał budowlany – mówi Heimo Scheuch, CEO firmy Wienerberger AG. – Zwłaszcza w nowoczesnej architekturze przyszłości wybór materiałów odgrywa coraz istotniejszą rolę. Cegła jest nie tylko ponadczasowa i innowacyjna. Jest także trwałym i przyjaznym dla środowiska surowcem budowlanym, ważnym w energooszczędnym budownictwie.
Wszystkie nominowane do konkursu projekty oraz ich autorzy zostali zaprezentowani w albumie „Brick’12”. Pierwsza cześć, przygotowana przez międzynarodowych specjalistów w dziedzinie architektury, zawiera szczegółowy opis obiektów konkursowych. Nowością natomiast jest druga część 240-stronicowego albumu – magazyn "Brick+", z którego czytelnicy dowiedzą się, gdzie światowej klasy architekt David Chipperfield udaje się na wakacje, czemu laureatka literackiej nagrody Nobla Elfriede Jelinek szaleje na punkcie artysty Kurt'a Ohnsorg, i jak nowa generacja architektów z całej Europy zaraziła się pasją do budowania z cegły.
"Brick’12" od początku maja będzie dostępny w księgarniach krajów europejskich oraz na stronie internetowego sklepu Wydawnictwa Callwey
Firma powiązana: wienerberger