Mieliśmy problemy z ekipą budowlaną przy wykonywaniu elewacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Mieliśmy problemy z ekipą budowlaną przy wykonywaniu elewacji

Do ocieplenia i otynkowania domu zatrudniliśmy lokalną ekipę. Mimo, że nakazywaliśmy tynkarzom wkładać resztki styropianu do worków na śmieci, z zamiarem ich wywiezienia, ci codziennie palili je w ognisku. Sąsiedzi narzekali na czarny duszący dym. Do robotników nie trafiały żadne argumenty - mówią Monika i Łukasz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy elewację układali w 2010 r.

Dom: dwukondygnacyjny, pow. 214 m2. Ściany - dwuwarstwowe; z poryzowanych pustaków ceramicznych gr. 25 cm; termoizolacja ze styropianu gr. 15 cm (z tyłu domu 20 cm).

Elewacje:

 • Tynk - cienkowarstwowy, akrylowy, beżowy, baranek 1,5 mm. 
 • Oblicówka i parapety - z płytek klinkierowych. 
 • Cokół - z marmolitu. Podbitka - z PVC. 
 • Oświetlenie - lampy LED.

Decyzja: według gotowego projektu, dom miał mieć łuki w oknach i drzwiach. My wyprostowaliśmy nadproża, bo budowa prostych otworów jest łatwiejsza i tańsza, mniej kosztowały okna i drzwi bez łuków, a później mogliśmy dobrać standardowe rolety wewnętrzne. Na budowę mieliśmy ściśle wyliczoną pulę pieniędzy, więc oszczędności były wskazane. Staraliśmy się natomiast nie oszczędzać na materiałach elewacyjnych.

Obejrzeliśmy kilka domów, postawionych według tego samego projektu, w kolorystyce czerwono-białej, z płytkami klinkierowymi i bez. Po tych oględzinach rozjaśniło się nam w głowach. Zmieniliśmy kolorystykę i zrezygnowaliśmy z klinkieru na froncie. Do ceramicznego dachu w kolorze czekoladowym dobraliśmy identyczną okładzinę na boczną elewację i okolicę tarasu oraz beżowy kolor tynku akrylowego.

Płytki klinkierowe ułożono tylko na bocznej ścianie i przy tarasie
Płytki klinkierowe ułożono tylko na bocznej ścianie i przy tarasie. Ich kolor dopasowano do koloru dachu i ogrodzenia.

Elewacja z tynku akrylowego i płytek klinkierowych - rady i przestrogi:

 • Łukasz: murarz układał płytki okładzinowe na mrozoodporny, elastyczny klej. Ale nie dokończył dzieła, bo był mocno trunkowy. Musiałem go zastąpić. Samo układanie płytek jest dość proste, ale musiałem być uważny podczas fugowania specjalną elastyczną fugą. Później zaimpregnowałem płytki preparatem do klinkieru. Po jego użyciu zeszły plamki z kleju i fugi, powierzchnia okładziny ładnie się błyszczy, kurz znika po deszczu.

 • Monika: do ocieplenia i otynkowania domu zatrudniliśmy lokalną ekipę. Pracowała sprawnie, choć miała kłopoty z sierpniową pogodą. Kilkakrotnie przechodziły burze i wichury, łącznie z oberwaniem chmury, więc robotnicy musieli chronić ściany plandekami. Efektem jednej z ulew jest odbarwienie tynku, dobrze że w mniej widocznym miejscu. Prace planowane na kilka dni przeciągnęły się do 3 tygodni.
   
  Mimo, że nakazywaliśmy tynkarzom wkładać resztki styropianu do worków na śmieci, z zamiarem ich wywiezienia, ci codziennie palili je w ognisku. Sąsiedzi narzekali na czarny duszący dym. Do robotników nie trafiały żadne argumenty. Nie mogliśmy ich pilnować, bo byliśmy w pracy.
   
  W ciągu sześciu lat tynk trochę wyblakł. Na północnej ścianie natomiast lekko zarósł glonami i mchem. Wiosną postaramy się je zmyć myjką ciśnieniową.
Frontową elewację wykończono tynkiem akrylowym
Frontową elewację wykończono tynkiem akrylowym

Koszty wykonania elewacji z tynku akrylowego i płytek klinkierowych:

 • termoizolacja ze styropianu i tynk (z ułożeniem) 11 000 zł;
 • płytki elewacyjne, zaprawa i fuga do klinkieru 3000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje