Dom:dwukondygnacyjny, o pow. 170 m2. Ściany dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu (z grafitem) o gr. 15 cm.
Elewacje: tynk akrylowy, faktura "kamyczek" 1,5 mm; cokół wykończony marmolitem; parapety ze stali powlekanej PVC.
Decyzja: architektka zaplanowała na fragmentach ścian okładzinę z drewna lub kompozytu. Nie zastosowaliśmy drewna w obawie przed wichrowaniem się i płowieniem desek oraz koniecznością ich konserwowania, a nie wymagające konserwacji deski kompozytowe w 2009 r. były bardzo drogie. Ostatecznie przykryliśmy elewacje tynkiem akrylowym. Stwierdziliśmy, że dom zyskuje dostatecznie ciekawy wygląd dzięki wielkim oknom i niestandardowej nowoczesnej bryle, więc wystarczą ładnie otynkowane elewacje oraz stalowe i szklane wykończenia nad głównym wejściem i na tarasie.
Cały budynek wykończono tynkiem akrylowym, choć na elewacji frontowej planowano jeszcze ułożenie oblicówki z drewna lub kompozytu.
Dodatkowymi ozdobami fasady są elementy ze szkła i stali nierdzewnej.
Tynk akrylowy na elewacji - rady i przestrogi:
- Bez oblicówki z drewna lub kompozytu koszt elewacji był sporo tańszy, więc postanowiliśmy przeznaczyć część zaoszczędzonych pieniędzy na lepsze ocieplenie. Zamiast zwykłego styropianu o gr. 12 cm, kupiliśmy ten z grafitem o gr. 15 cm. Ze względu na wysokość ścian w szczycie, sięgającą ponad 7 m, mąż poprosił murarzy o zastosowanie odpowiedniej ilości kołków i, co ważne, o nieużywanie podczas wiercenia otworów tzw. udaru. Chciał uniknąć ewentualnego pękania ceramicznych pustaków. Układanie ocieplenia trwało 2 tygodnie. Tynk akrylowy spełnia nasze oczekiwania pod względem estetycznym - dobrze wygląda jego drobnoziarnista faktura "kamyczek" i kolor, pasujący do dachu w kolorze grafitowym. Pod względem użytkowym też nas nie zawiódł - przez 7 lat trochę się przykurzył i tylko od strony północnej pokrył się zielonym nalotem. Małe pęknięcia pojawiły się przy niektórych oknach, tam gdzie robotnicy, zamiast dopasować jedną płytę styropianu do narożnika okna, przykleili w tym miejscu dwie płyty "na styk".
- Mąż samodzielnie wykończył podmurówkę marmolitem. Zrobił to bez problemu, według instrukcji producenta.
Koszty wykonania elewacji:
- tynk z ułożeniem termoizolacji 30 000 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska