Tynk akrylowy pokryty zielonym nalotem, pojawiły się też pęknięcia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Tynk akrylowy pokryty zielonym nalotem, pojawiły się też pęknięcia

Tynk akrylowy spełnia nasze oczekiwania pod względem estetycznym. Pod względem użytkowym też nas nie zawiódł - przez 7 lat trochę się przykurzył i tylko od strony północnej pokrył się zielonym nalotem. Małe pęknięcia pojawiły się przy niektórych oknach... - mówi Basia, Członkini Klubu Budujących Dom, która elewację układała w 2009 r.

Dom:dwukondygnacyjny, o pow. 170 m2. Ściany dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu (z grafitem) o gr. 15 cm.

Elewacje: tynk akrylowy, faktura "kamyczek" 1,5 mm; cokół wykończony marmolitem; parapety ze stali powlekanej PVC.

Decyzja: architektka zaplanowała na fragmentach ścian okładzinę z drewna lub kompozytu. Nie zastosowaliśmy drewna w obawie przed wichrowaniem się i płowieniem desek oraz koniecznością ich konserwowania, a nie wymagające konserwacji deski kompozytowe w 2009 r. były bardzo drogie. Ostatecznie przykryliśmy elewacje tynkiem akrylowym. Stwierdziliśmy, że dom zyskuje dostatecznie ciekawy wygląd dzięki wielkim oknom i niestandardowej nowoczesnej bryle, więc wystarczą ładnie otynkowane elewacje oraz stalowe i szklane wykończenia nad głównym wejściem i na tarasie.

Cały budynek wykończono tynkiem akrylowym, choć na elewacji frontowej planowano jeszcze ułożenie oblicówki z drewna lub kompozytu
Cały budynek wykończono tynkiem akrylowym, choć na elewacji frontowej planowano jeszcze ułożenie oblicówki z drewna lub kompozytu.
Dodatkowymi ozdobami fasady są elementy ze szkła i stali nierdzewnej
Dodatkowymi ozdobami fasady są elementy ze szkła i stali nierdzewnej.

Tynk akrylowy na elewacji - rady i przestrogi:

  • Bez oblicówki z drewna lub kompozytu koszt elewacji był sporo tańszy, więc postanowiliśmy przeznaczyć część zaoszczędzonych pieniędzy na lepsze ocieplenie. Zamiast zwykłego styropianu o gr. 12 cm, kupiliśmy ten z grafitem o gr. 15 cm. Ze względu na wysokość ścian w szczycie, sięgającą ponad 7 m, mąż poprosił murarzy o zastosowanie odpowiedniej ilości kołków i, co ważne, o nieużywanie podczas wiercenia otworów tzw. udaru. Chciał uniknąć ewentualnego pękania ceramicznych pustaków. Układanie ocieplenia trwało 2 tygodnie.

    Tynk akrylowy spełnia nasze oczekiwania pod względem estetycznym - dobrze wygląda jego drobnoziarnista faktura "kamyczek" i kolor, pasujący do dachu w kolorze grafitowym. Pod względem użytkowym też nas nie zawiódł - przez 7 lat trochę się przykurzył i tylko od strony północnej pokrył się zielonym nalotem. Małe pęknięcia pojawiły się przy niektórych oknach, tam gdzie robotnicy, zamiast dopasować jedną płytę styropianu do narożnika okna, przykleili w tym miejscu dwie płyty "na styk".
     
  • Mąż samodzielnie wykończył podmurówkę marmolitem. Zrobił to bez problemu, według instrukcji producenta.

Koszty wykonania elewacji:

  • tynk z ułożeniem termoizolacji 30 000 zł.
Zobacz także
Renowacja elewacji krok po kroku

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość zenek

27 Gru 2016, 22:24

a może chodzi o to że tynk akrylowy nie pozwala swobodnie wyparować wilgoci z warstwy ocieplenia (północ) - co sądzicie o szczelinie wentylacyjnej między warstwą ocieplenia z ścianą?

time image

Gość marg

17 Mar 2016, 12:37

Szorstki tynk na ścianie północnej to właściwie pewne ze sa pokryje glonami za 5 lat. Obserwuje to na wielu budynkach, które przez to wyglądają jakby miały 20 lat a maja 5 dopiero. Tu jest tego niewiele ale bloki mieszkaniowe potrafia być porośnięte do 5 pietra.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje