Tynk akrylowy pokryty zielonym nalotem, pojawiły się też pęknięcia

Tynk akrylowy pokryty zielonym nalotem, pojawiły się też pęknięcia

Tynk akrylowy spełnia nasze oczekiwania pod względem estetycznym. Pod względem użytkowym też nas nie zawiódł - przez 7 lat trochę się przykurzył i tylko od strony północnej pokrył się zielonym nalotem. Małe pęknięcia pojawiły się przy niektórych oknach... - mówi Basia, Członkini Klubu Budujących Dom, która elewację układała w 2009 r.

Dom:dwukondygnacyjny, o pow. 170 m2. Ściany dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu (z grafitem) o gr. 15 cm.

Elewacje: tynk akrylowy, faktura "kamyczek" 1,5 mm; cokół wykończony marmolitem; parapety ze stali powlekanej PVC.

Decyzja: architektka zaplanowała na fragmentach ścian okładzinę z drewna lub kompozytu. Nie zastosowaliśmy drewna w obawie przed wichrowaniem się i płowieniem desek oraz koniecznością ich konserwowania, a nie wymagające konserwacji deski kompozytowe w 2009 r. były bardzo drogie. Ostatecznie przykryliśmy elewacje tynkiem akrylowym. Stwierdziliśmy, że dom zyskuje dostatecznie ciekawy wygląd dzięki wielkim oknom i niestandardowej nowoczesnej bryle, więc wystarczą ładnie otynkowane elewacje oraz stalowe i szklane wykończenia nad głównym wejściem i na tarasie.

Cały budynek wykończono tynkiem akrylowym, choć na elewacji frontowej planowano jeszcze ułożenie oblicówki z drewna lub kompozytu
Cały budynek wykończono tynkiem akrylowym, choć na elewacji frontowej planowano jeszcze ułożenie oblicówki z drewna lub kompozytu.
Dodatkowymi ozdobami fasady są elementy ze szkła i stali nierdzewnej
Dodatkowymi ozdobami fasady są elementy ze szkła i stali nierdzewnej.

Tynk akrylowy na elewacji - rady i przestrogi:

  • Bez oblicówki z drewna lub kompozytu koszt elewacji był sporo tańszy, więc postanowiliśmy przeznaczyć część zaoszczędzonych pieniędzy na lepsze ocieplenie. Zamiast zwykłego styropianu o gr. 12 cm, kupiliśmy ten z grafitem o gr. 15 cm. Ze względu na wysokość ścian w szczycie, sięgającą ponad 7 m, mąż poprosił murarzy o zastosowanie odpowiedniej ilości kołków i, co ważne, o nieużywanie podczas wiercenia otworów tzw. udaru. Chciał uniknąć ewentualnego pękania ceramicznych pustaków. Układanie ocieplenia trwało 2 tygodnie. Tynk akrylowy spełnia nasze oczekiwania pod względem estetycznym - dobrze wygląda jego drobnoziarnista faktura "kamyczek" i kolor, pasujący do dachu w kolorze grafitowym. Pod względem użytkowym też nas nie zawiódł - przez 7 lat trochę się przykurzył i tylko od strony północnej pokrył się zielonym nalotem. Małe pęknięcia pojawiły się przy niektórych oknach, tam gdzie robotnicy, zamiast dopasować jedną płytę styropianu do narożnika okna, przykleili w tym miejscu dwie płyty "na styk". 
  • Mąż samodzielnie wykończył podmurówkę marmolitem. Zrobił to bez problemu, według instrukcji producenta.

Koszty wykonania elewacji:

  • tynk z ułożeniem termoizolacji 30 000 zł.
Zobacz także
Renowacja elewacji krok po kroku

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość zenek
27-12-2016 23:24
a może chodzi o to że tynk akrylowy nie pozwala swobodnie wyparować wilgoci z warstwy ocieplenia (północ) - co sądzicie o szczelinie wentylacyjnej między warstwą ocieplenia z ścianą?
Gość marg
17-03-2016 13:37
Szorstki tynk na ścianie północnej to właściwie pewne ze sa pokryje glonami za 5 lat. Obserwuje to na wielu budynkach, które przez to wyglądają jakby miały 20 lat a maja 5 dopiero. Tu jest tego niewiele ale bloki mieszkaniowe potrafia być porośnięte do 5 pietra.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz