Unikaj błędów! Zobacz, jak poprawnie montować blachę.

Unikaj błędów! Zobacz, jak poprawnie montować blachę.

Montaż blach na dachach to proces wymagający zarówno precyzji, jak i znajomości specyfikacji technicznych różnych typów pokryć dachowych. Blachodachówki i blachy profilowane, charakteryzujące się sztywnością i lekkością, nie wymagają ciągłego podparcia, co sprawia, że ich instalacja różni się od tradycyjnych metod.

W tym artykule przybliżymy, jak właściwie przygotować ruszt, na którym będą spoczywać te nowoczesne materiały, jak dopasować rozstaw łat do konkretnego modelu blachodachówki oraz jakie narzędzia są niezbędne do cięcia i mocowania blach, by zachować ich trwałość i estetykę.

Ponadto, zagłębimy się w tematykę blach płaskich, które mimo nazwy, często posiadają delikatne przetłoczenia zwiększające ich sztywność. Wyjaśnimy, jak różne sposoby montażu - od klasycznego układania na łatach po systemy click - wpływają na wygląd i funkcjonalność dachu.

Jak montuje się blachy?

Blachodachówki i blachy profilowane (trapezowe) są sztywne i nie potrzebują oparcia na całej swojej powierzchni. Dlatego, podobnie jak dachówki, opiera się je na ruszcie z kontrłat i łat. Niektóre blachy płaskie potrzebują solidniejszego podparcia w postaci deskowania. Panele z płaskiej blachy można układać również na łatach, zaleca się jednak, aby były szersze (około 10 cm) i mocowane w odstępach maksymalnie 30 cm. Więcej o ruszcie i deskowaniu piszemy w tekście o pokryciach ciężkich.

Każdy model blachodachówki wymaga odpowiedniego doboru rozstawu łat (jest podany w karcie technicznej wyrobu). Arkusze i panele przytwierdza się do łat, umieszczając wkręty w najniższym punkcie fali, bezpośrednio pod przetłoczeniem poprzecznym. Wcześniej trzeba wykonać niezbędne obróbki - okapu, koszy, komina. Blachodachówki mocuje się wkrętami samonawiercającymi (farmerskimi). Szczelność miejsc, w których wkręty przechodzą przez blachę, zapewniają podkładki z uszczelkami z gumy EPDM. Kalenice i narożniki dachowe wykańcza się gąsiorami, czyli odpowiednio wyprofilowanymi obróbkami z tego samego materiału.

Blachę należy ciąć na zimno odpowiednimi narzędziami - nożycami ręcznymi lub skokowymi (niblerami). Absolutnie zabronione jest używanie szlifierek kątowych, które wytwarzają wysoką temperaturę, co prowadzi do przegrzania materiału na linii cięcia i zniszczenia tam powłok ochronnych. W dodatku iskry uszkadzają powierzchnię blachy w dalej położonych miejscach.\

Czy blacha płaska jest płaska?

Blacha płaska to zwykle produkt ze stali, powlekany jak blachodachówki. Współcześnie rzadko bywa zupełnie płaska - na ogół ma niewielkie przetłoczenia wzdłużne, które usztywniają jej powierzchnię i mają ograniczać tzw. falowanie. Oferowana jest w arkuszach i jako wyrób panelowy. Tnie się ją łatwiej niż blachodachówkę, a odcięte fragmenty można wykorzystać w innym miejscu.

Arkusze blachy płaskiej układa się prostopadle do okapu i łączy na tzw. rąbek stojący, który może być pojedynczy lub podwójny (ten zaleca się na dachy o nachyleniu mniejszym niż 25°). Rąbki powstają przez zagięcie i wywinięcie sąsiadujących ze sobą arkuszy.

Na rynku są też panele z blachy płaskiej montowane w systemie click, czyli na zatrzask. Blachy płaskie łączone na rąbek rzemieślniczy układa się na deskowaniu, gotowe panele na rąbek także na ruszcie. Mocuje się je za pomocą uchwytów zwanych żabkami, bez przebijania powierzchni.

Płaska blacha występuje również w postaci płytek o różnych kształtach - prostokątów, kwadratów, rombów, łusek. Gdy idzie o cenę, płaci się za nią mniej więcej tyle, co za blachodachówkę.

Koszt krytego nią dachu jest niższy od tego z ceramiki czy betonu, bo nie podnoszą go drogie dachówki skrajne, gąsiory itp. Potrzebne obróbki dekarz wykonuje na miejscu, niektóre z nich można kupić gotowe.

Dowiedz się więcej o montażu blachodachówki ➡️ Prawidłowy montaż pokrycia dachowego z blachy

Redakcja BD
fot. otwierająca: BUDMAT

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz