Lekki dach - oszczędność na konstrukcji i montażu!

Lekki dach - oszczędność na konstrukcji i montażu!

Wybór idealnego pokrycia dachowego to kluczowa decyzja dla każdego inwestora, kształtująca zarówno estetykę, jak i funkcjonalność budynku. Wśród różnorodnych opcji, pokrycia lekkie, takie jak blachodachówki czy gonty bitumiczne, zyskują na popularności dzięki swojej wszechstronności i łatwości montażu. Czy jednak lekkość dachu ma znaczenie tylko dla wygody instalacji? Jak wpływa na trwałość, izolację akustyczną oraz odporność na ekstremalne warunki pogodowe?

Jak dobierać pokrycie do kształtu dachu?

Na prostych połaciach sprawdzają się elementy wielkoformatowe, np. blachodachówka w dużych arkuszach. Prace idą wówczas szybko, prawie nie ma odpadów. Jeśli ten sam materiał ułożymy na dachu skomplikowanym, będzie go potrzeba do 30% więcej, niż wynikałoby z obmiaru połaci.

Na takim z licznymi załamaniami, lukarnami, wykuszami lepiej kłaść elementy małoformatowe, czyli albo dachówki, albo - jeśli inwestor wybiera pokrycie metalowe - blachodachówki panelowe (modułowe). To mniejsze marnotrawstwo materiału, łatwiej też kształtować krzywizny.

Przy wyborze pokrycia warto uwzględnić również lokalizację domu, np. nad morzem blaszany dach jest bardziej narażony na korozję. Tam, gdzie wieją silne wiatry, lepiej wybrać pokrycie małoformatowe i ciężkie.

Zwrócimy jeszcze uwagę na to, jak dane pokrycie tłumi dźwięki i czy łatwo je ułożyć, co przekłada się na koszt robocizny.

Co ogranicza wybór materiału pokryciowego?

Wybór materiału pokryciowego mogą ograniczać zarówno lokalne przepisy, jak i właściwości samego materiału.

Zacznijmy od prawa. Bywa, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub decyzja o warunkach zabudowy narzuca kolor pokrycia, np. brązowy lub zbliżony do naturalnej barwy dachówki ceramicznej. Często określa też kształt i spadek dachu (np. dwuspadowy, o kącie nachylenia 40-45°). Plan może również zakazywać budowy dachów płaskich. Co oznacza, że przed kupnem projektu domu musimy zapoznać się z MPZP.

Gdy idzie o właściwości materiałów pokryciowych, ograniczające możliwość ułożenia ich na konkretnym budynku, to chodzi tu o ich wagę i szczelność.

Jak wspomnieliśmy na początku, ze względu na wagę, pokrycia dzieli się na lekkie i ciężkie. Masa lekkich nie przekracza kilkunastu kg/m2. To blachy (płaskie, blachodachówki) i gonty bitumiczne. Ciężkie ważą kilkadziesiąt kg/m2. To dachówki ceramiczne i cementowe oraz sporadycznie stosowane strzecha i łupek.

Więźba, czyli konstrukcja dachu, zaprojektowana pod lekką blachę, niekoniecznie udźwignie dachówkę karpiówkę. Zmiana pokrycia z lekkiego na ciężkie może oznaczać konieczność pogrubienia krokwi czy zmniejszenia odległości między nimi, do czego potrzebne jest zaangażowanie konstruktora.

Dowiedz się więcej o pokryciach dachowych z blachy ➡️ Pokrycia dachowe z blachy - rodzaje i zalety stosowania

Redakcja BD
fot. otwierająca: Blachy Pruszyński

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz