Dach pokryty blachodachówką - trafiliśmy na fachowych dekarzy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dach pokryty blachodachówką - trafiliśmy na fachowych dekarzy

Dekarze sprawdzili się. Obróbki blacharskie nie przeciekają. Tylko raz, z powodu silnego wiatru i zacinającego deszczu, woda dostała się do kominka wentylacyjnego i w pokoju pojawił się zaciek. Od tamtej pory dach jest bezawaryjny - mówią Agnieszka i Tomek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy dach układali w 2009 r.

W dachu zamontowano 6 kominków wentylacyjnych i 9 okien połaciowych oraz 2 zestawy próżniowych kolektorów słonecznych
W dachu zamontowano 6 kominków wentylacyjnych i 9 okien połaciowych oraz 2 zestawy próżniowych kolektorów słonecznych

Parametry domu: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem w bryle, powierzchnia 197 m2. Położony w pełnym słońcu.

 

Dach:

 • Z dwoma kopertami z kalenicą i z łamanym daszkiem nad ryzalitem, z jedną lukarną i dziewięcioma oknami połaciowymi; powierzchnia 342 m2, kąt nachylenia 35°, okap o głębokości 80 cm. 
 • Pokrycie – blachodachówka w kolorze ceglastym, gwarancja 20 lat. 
 • Akcesoria dachowe – wyłaz dachowy, 6 kominków wentylacyjnych. 
 • Obróbki blacharskie – z blachy w kolorze cegły. 
 • Podkład – folie dachowe i pełne deskowanie, ołacenie. 
 • Wykończenie – podbitka z PVC w kolorze brązowym, rynny i rury spustowe z PVC w kolorze brązowym, średnica 10 cm. Deszczówka odprowadzana do wpustów odpływowych i rur perforowanych, ułożonych w gruncie.

Decyzja: już podczas konstruowania więźby dachowej wiedzieliśmy, że nie pokryjemy dachu drogimi i ciężkimi pokryciami z ceramiki i cementu, tylko lekką blachodachówką.

 

Fachowcy, z którymi budowaliśmy dom, uznali, że konstruktorzy dachu przesadzili z grubością kantówki, nawet dla ciężkich pokryć. Ponownie przeliczyli ewentualne obciążenia i wyszło im, że możemy zmniejszyć grubość kantówki, co przyniosło pewne oszczędności. Jednocześnie tak ją dobrali, żeby konstrukcja dachu udźwignęła kolektory słoneczne, a kiedy w przyszłości zniszczy się blachodachówka, było możliwe ułożenie nawet ciężkiego pokrycia.

 

Blachodachówkę wybraliśmy w punkcie dekarskim, ale nie skorzystaliśmy z firmowej ekipy wykonawczej, bo wcześniej podpisaliśmy umowę ze stawiającą nasz dom firmą. W ramach tej umowy, do skonstruowania więźby dachu oraz jej pokrycia przysłali własnego podwykonawcę. Budynek ma tradycyjną bryłę, więc nie kombinowaliśmy z kolorystyką dachu – pokryliśmy go blachodachówką w klasycznym czerwono-ceglastym kolorze. Kupiliśmy wyrób ze średniej półki, z powłoką o zagwarantowanej trwałości 20 lat.

 

Pracownik punktu sprzedaży wymierzył dach i oszacował, że do jego pokrycia zużyjemy aż 600 m2 blachodachówki. Nasi dekarze rzetelnie gospodarowali arkuszami, co potwierdziło ich fachowość i doświadczenie, i po pokryciu dachu zostało kilka nienaruszonych. Ułożyliśmy je na obszernej wiacie śmietnikowo- gospodarczej. Szkoda, że nie wystarczyło blachy do pokrycia wiaty grillowej, którą postawiliśmy w głębi ogrodu jesienią ubiegłego roku. Tam zastosowaliśmy gont bitumiczny, tani i szybki do ułożenia.

Łamany dach nad jadalnią to przyczyna licznych odpadów blachy Obróbki blacharskie lukarny, kominów i wyłazu dachowego są estetyczne i szczelne
Łamany dach nad jadalnią to przyczyna licznych odpadów blachy Obróbki blacharskie lukarny, kominów i wyłazu dachowego są estetyczne i szczelne

Dach pokryty blachodachówką - rady i przestrogi:

 • Na budowę dostarczono niepocięte arkusze blachodachówki o dł. 6 m oraz materiały na obróbki blacharskie. Obrabiali je na miejscu nasi dekarze. Skomplikowany kształt dachu poskutkował sporą ilością odpadów, ale za to nie musieliśmy dokupować wielu drogich akcesoriów, m.in. ław kominiarskich, bo wyłaz dachowy zamontowaliśmy blisko komina, ani płotków przeciwśniegowych, bo rynny osadzono w taki sposób, że nie zagraża im spadający z dachu śnieg.

   

  Dekarze sprawdzili się. Obróbki blacharskie nie przeciekają. Tylko raz, z powodu silnego wiatru i zacinającego deszczu, woda dostała się do kominka wentylacyjnego i w pokoju pojawił się zaciek. Od tamtej pory dach jest bezawaryjny. Blacha nie odbarwiła się, chociaż dom stoi w słońcu. Jedynie na północnej połaci pojawiły się na niej glony.

   

  Tomek: wcześniej mieszkałem w bloku i na początku przeszkadzało mi bębnienie kropel o blachę. Szybko przyzwyczaiłem się do tego dźwięku, podobnie jak do dźwięku rozprężającej się podczas upałów blachodachówki.

   

 • Ułożenie gontu bitumicznego na dachu wiaty grillowej było proste – paski łączy się jak puzzle. Nasz stolarz źle umocował jednak dolny pas do podłoża z desek, więc w kilku miejscach poderwał je silny wiatr. Musiał je naprawiać.

Dach pokryty blachodachówką - koszty:

 • Blachodachówka 19 000 zł. 
 • Robocizna 12 500 zł. 
 • Gont bitumiczny 30 zł/paczkę (2 m2).

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny