Źle dobrane rynny - hałasują (strzelają i pykają)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Źle dobrane rynny - hałasują (strzelają i pykają)

Jesteśmy zadowoleni z pokrycia, ale mniej z orynnowania. W słońcu i na mrozie rynny po prostu hałasują – strzelają, pykają. Ich praca powoduje, że na złączkach wyskakują z mocowania, powodując nieszczelności. Musimy je na nowo wpinać. - mówią Edyta i Jarek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy układali dach 5 lat temu.

Parametry domu: murowany, powierzchnia 323 m2. Położenie – na otwartym terenie, w słońcu.

 

Dach: dwie „koperty” z kalenicą, kąt nachylenia – 36 stopni; powierzchnia 450 m2. Pokrycie – dachówka ceramiczno-metalowa (blacha z posypką mineralną) w kolorze grafitowym. Gwarancja 50 lat. Podkład: deski i papa.

 

Rynny i rury spustowe: z PVC, w kolorze brązowym, średnica 12 cm.

 

Decyzja: dla lepszej izolacji i wygłuszenia dźwięków, zastosowaliśmy pełne deskowanie i papę. Zrobiliśmy to jeszcze nie wiedząc, czym wykończymy dach. Ze względu na dużą powierzchnię, aż 450 m2, w jednym z punktów sprzedaży pokryć dachowych poprosiliśmy o skalkulowanie kosztów wykończenia dachu różnymi rodzajami pokryć – blachodachówką, dachówką cementową i ceramiczną, no i wreszcie materiałem, który Edyta zobaczyła w Internecie i w którym się zakochała.

 

Dachówka z blachy z posypką mineralną poraziła nas jednak ceną jednostkową. Nie wierzyliśmy, że będzie nas stać na ułożenie jej u nas. W zasadzie to właściciel punktu sprzedaży sam z siebie zrobił kosztorys oparty na tym rodzaju pokrycia. I stała się rzecz niewiarygodna, mimo najwyższej nominalnej ceny, koszt jego zastosowania na naszym dachu, po upustach za duże zlecenie, był porównywalny z cenami pozostałych pokryć.

 

Wybraliśmy go, ponieważ wygląda szlachetnie i inaczej niż typowe pokrycia, a my bardzo staraliśmy się nadać naszemu domowi indywidualny niesztampowy wygląd. Ponadto, jest od dachówki ceramicznej lub cementowej lżejszy. Na wielkim i mało stromym dachu ma to znaczenie, m.in. podczas opadów śniegu, choć konstrukcja dachu została wcześniej przygotowana pod każdy rodzaj pokrycia. Ten materiał spełnił nasze marzenia pod względem estetycznym oraz, wiemy to już na pewno, użytkowym.

Dach w kształcie dwóch kopert pokryto dachówką blaszaną z posypką mineralną Na dachu o nachyleniu 36 stopni znajdują się 4 kominy i 5 okien połaciowych

Pokrycie dachowe i rynny - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z pokrycia, ale mniej z orynnowania. W słońcu i na mrozie rynny po prostu hałasują – strzelają, pykają. Ich praca powoduje, że na złączkach wyskakują z mocowania, powodując nieszczelności. Musimy je na nowo wpinać. Dziś najpierw przeprowadzilibyśmy wywiad wśród użytkowników różnych systemów rynnowych. Byliśmy przezorni, wybierając pokrycie, ale wytraciliśmy „rewolucyjną czujność” przy rynnach i dobrał je sprzedawca dachówki.

   

 • Przed zakupem blachy z posypką mineralną, wzięliśmy od sprzedawcy kilka adresów domów z takim pokryciem i rozpoczęliśmy zwiad. Oglądaliśmy, jak pokrycie prezentuje się w dzień, o zmierzchu, w słońcu, w deszczu. Przekonaliśmy się, jak jest piękne i że ciągle się zmienia – w zależności od światła i pogody. Ale najbardziej chcieliśmy sprawdzić, w jakim stopniu na powłoce mineralnej osadza się kurz, mech itp. Ku naszemu zdumieniu, pokrycia z kilkuletnim stażem były czyste, nawet w lesie. Nasze też wygląda jak nowe, mimo upływu 5 lat. Zielony nalot osadził się natomiast na dachach naszych sąsiadów – z blachodachówki, gontu bitumicznego, ceramiki. Na naszym dachu śnieg topnieje najszybciej.

   

 • Układanie dachu trwało 2 tygodnie. Przebiegało sprawnie i fachowo, bo robiła to firma, która tego rodzaju dachy kładzie od 15 lat. Pracownicy byli trochę zmanierowani, bo znali swoją wartość. Posługiwali się profesjonalnymi narzędziami, dopasowanymi do rodzaju pokrycia. Podobało się nam, że mocują dachówkę wkrętami i od czoła dachówki, więc jej zewnętrzna powierzchnia jest nienaruszona. Nosili miękkie obuwie i wiedzieli, gdzie stąpać, żeby nie niszczyć posypki. Kiedy padał deszcz, przerywali prace i czekali aż posypka wyschnie.

   

 • Układanie zwykłej blachodachówki na dachu o kształcie dwóch kopert byłoby drogie. Przekonaliśmy się o tym, kiedy kryliśmy kopertowy dach u rodziców. Przy naszym pokryciu odpadów było mało, zaledwie 2 taczki.

Pokrycie dachowe i rynny - koszty zakupu i montażu:

 • materiały – pokrycie z obróbkami 28 000 zł, 
 • okna połaciowe 5 szt. i orynnowanie 10 800 zł, robocizna 19 500 zł.
Rura spustowa z koszyczkami rewizyjnymi odprowadza wodę do gruntu przez rury drenujące Podbitka pod długim okapem z drewna modrzewiowego, zabarwionego na brązowo

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość stach

07 Lut 2014, 09:02

Cytat Prawie czarny dach, blacha - no nie wiem ...... No ale jak zasypany śniegiem, to jest biały, a jak nie ciągnie ciepła z budynku to powinien dość długo być właśnie biały Cytat ...

time image

07 Lut 2014, 08:33

Złączka nie na prawa się wypiąć. Źle docięli rynnę. Jak uchwyty są nierówno to może trzeszczeć. Jan

time image

06 Lut 2014, 14:51

No nie wiem.Dla mnie ten dach nie ma 36 stopni nachylenia, a przy takim kącie jaki ma (bliżej 20-25stopni) zimą wpływ promieni słonecznych dojść mizerny raczej jest.

time image

06 Lut 2014, 14:43

Prawie czarny dach, blacha - no nie wiem ......

time image

Gość stach

06 Lut 2014, 14:21

Cytuję: "Na naszym dachu śnieg topnieje najszybciej"Nie jestem przekonany, że jest to pozytywny argument, potwierdzający dobre wykonanie dachu, szczególnie izolacji poddasza

time image

Gość wojteczek29

06 Lut 2014, 10:35

Witam,czy można prosić o namiar na firmę, która układała pokrycie dachowe?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny