Pokrycie z strzechy (pokrycie z trzciny) wykonuje się zarówno na istniejących więźbach dachowych, jak i na nowo projektowanych budynkach. Nachylenie połaci powinno wynosić powyżej 45° (na lukarnach kąt ten nie może być mniejszy niż 30°), przy czym ostry kąt nachylenia połaci wydłuża żywotność pokrycia.
Data publikacji: 2012-09-21
Data aktualizacji: 2013-02-14
Strzecha charakteryzuje się doskonałymi parametrami fizycznymi (duża izolacyjność i pojemność cieplna, świetne właściwości akustyczne), ale też względnie wysokim ciężarem (40–70 kg/m²). Grubość połaci trzcinowej zależy w bezpośredni sposób od kąta nachylenia dachu oraz parametrów samej trzciny.
(fot. Archiwum BD)
Układanie pokrycia z trzciny (fot. Archiwum BD)
Technologia mocowania sprawia, że im grubsza jest układana warstwa, tym mniejszy kąt nachylenia uzyskają elementy pokrycia – a ten kąt właśnie jest odpowiedzialny za sprawne odprowadzanie wody opadowej. Trwałość materiału oceniana jest na około 60–100 lat, jest on więc zdecydowanie bardziej długowieczny, niż mogłoby się wydawać.
Jednocześnie jego ogromną zaletą jest możliwość niemal dowolnego kształtowania geometrii dachu, łącznie z wykonywaniem skomplikowanych krzywizn i wolich oczek. Standardowo stosowana do krycia dachów trzcina jest impregnowana oraz zabezpieczana przed ogniem i korozją biologiczną.
Istotną cechą tego materiału jest jego zmienność w czasie. Kolor strzechy z upływem lat zmienia się ze słomkowego na szarobrązowy, aż do niemal zupełnie szarego.
dr inż. architekt Piotr Kmiecik: ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną pracownię projektową.
Można mieć małą, malutką prośbę - aby o strzechach nie pisali ludzie, którzy nie stali nawet w pobliżu miejsca gdzie realizuje się strzechę?! Jak czytam takie bzdury, to naprawdę moje mniemanie o inżynierach zbliża się do gruntu...: "Technologia mocowania sprawia, że im grubsza ...
Gość Irbis Strzecharstwo
10-03-2017 00:07
Ha, nie trzcina jest impregnowana a gotowe pokrycie jakim jest strzecha! Kiedyś nasi wspaniali, polscy inżynierowie opracowali metodę zabezpieczania przeciwpożarowego poprzez zamaczanie pęczków trzciny w Fobosie (producent też miał w tym swój udział...) Miała to być odpowiedź na ...