Systemy ociepleniowe dachów płaskich

Systemy ociepleniowe dachów płaskich
Na dachach płaskich stosowane są dwa systemy ociepleniowe – tradycyjny, gdzie termoizolację przykrywa powłoka wodoszczelna, i tzw. system odwróconego dachu, w którym izolacja termiczna układana jest nad warstwą izolacji przeciwwodnej i odpowiednio dociążana.

W systemie tradycyjnym jako materiał ociepleniowy stosuje się płyty z twardych odmian styropianu lub wełny mineralnej, a następnie układa dwuwarstwowe pokrycie z papy termozgrzewalnej. Pierwsza warstwa jest mechanicznie mocowana do podłoża, zapewniając jednocześnie zamocowanie termoizolacji. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie natrysku z pianki poliuretanowej, nakładanej w kilku cyklach, zależnie od wymaganej grubości ocieplenia, a następnie nałożenie elastomerowej powłoki wodoszczelnej, która jednocześnie chroni przed promieniowaniem UV.

 

Standardowa konstrukcja dachu w systemie odwróconym układana na betonowej płycie dachowej składa się z warstwy izolacji przeciwwodnej, ocieplenia z płyt polistyrenu ekstrudowanego XPS, dyfuzyjnej warstwy rozdzielającej z geowłókniny oraz żwiru dociążającego (min. grubość warstwy 5 cm). W przypadku ogrodów na dachach, parkingów dachowych i tarasów z płytami chodnikowymi, zaleca się stosowanie dodatkowo warstwy dyfuzyjnej (np. 3–5 cm grysu lub łamanego żwiru) pomiędzy izolacją termiczną a ziemią, płytami chodnikowymi lub płytą betonową.

 

Redakcja BudujemyDom
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz