Zbiorniki na deszczówkę na działce z wodami gruntowymi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Zbiorniki na deszczówkę na działce z wodami gruntowymi

Zbudowałem dom na działce z ilastym podłożem i wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi. Podejrzewałem, że jeśli nie zbuduję szczelnego zbiornika na deszczówkę z dachu (i nie tylko), to wokół budynku będzie po prostu grząsko - mówi Filip, który zbiorników na deszczówkę używa od 2019 r.

Dom:

 • Powierzchnia 190 m2.
 • Dach - dwuspadowy, o powierzchni 320 m2.
 • Działka - 1000 m2, grunt niejednorodny, głównie ilasty.

Przeznaczenie deszczówki:

 • Do podlewania ogrodu.
 • Elementy systemu - 2 podziemne żelbetowe zbiorniki każdy o pojemności 4 m3, studzienka rewizyjna, instalacja kanalizacji deszczowej z pełnych rur kanalizacyjnych o średnicy 110 mm, opaska odwadniająca z rurą perforowaną 120 mm.
 • Docelowo planuje się elektroniczne czerpanie deszczówki i rozprowadzanie przez automatyczny system podlewania.

Decyzja: Zbudowałem (z żoną) dom na działce z ilastym podłożem i wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi. Podłużny parterowy budynek otoczyłem opaską odwadniającą - w rowie o głębokości 40 cm, na podsypce ze żwiru, ułożyłem perforowaną rurę rozsączającą (120 mm) w otulinie z włókniny (tkanina chroni wodę przez zapiaszczeniem). Ale nie mogłem tylko na tym poprzestać, ponieważ działka nie jest duża (1000 m2), a grunt w pewnych okresach jest mokry sam w sobie. Podejrzewałem zatem, że jeśli nie zbuduję szczelnego zbiornika na deszczówkę z dachu (i nie tylko), to wokół budynku będzie po prostu grząsko.

Żeby temu zaradzić, podczas budowy domu zleciłem wkopanie dwóch szczelnych żelbetowych zbiorników o pojemności 4 m3 (w postaci betonowych kręgów, ulokowałem je w odległości 6 metrów od budynku i daleko od drzew). Celowo wykorzystałem wyroby odpowiednio ciężkie, żeby uniknąć kotwiczenia ich w gruncie i martwienia się, że poderwie je ogromna siła parcia wód podskórnych. Ponadto, są tańsze od modeli plastikowych. Podłączyłem do nich studzienkę rewizyjną, w której zbiegają się wszystkie rury odwodnienia - czyli te w opasce rozsączającej oraz pełne rury instalacji kanalizacji deszczowej, które odbierają wodę opadową z dachu przez cztery rury spustowe i dolne wpusty odpływowe.

Od początku planuję zautomatyzować pobieranie wody zmagazynowanej pod ziemią oraz skierować ją do instalacji automatycznego podlewania.

Do podziemnych zbiorników podłączono pełne rury kanalizacji deszczowej (od 4 rur spustowych i dolnych wpustów odpływowych)
Do podziemnych zbiorników podłączono pełne rury kanalizacji deszczowej (od 4 rur spustowych i dolnych wpustów odpływowych).

Podziemny zbiornik na deszczówkę - rady i przestrogi:

 • Obecnie jestem prawie u celu. Gotowe są zbiorniki i zapewniona jest dostawa wody do nich, w ogrodzie przygotowałem instalację podlewania. Jestem w fazie projektowania elektronicznego systemu czerpania i rozprowadzania wody oraz gromadzenia niezbędnego osprzętu. Po wiosennej długiej suszy właśnie pojawiają się deszcze, więc już najwyższy czas na rozruch systemu zagospodarowania deszczówki. Przygotowania trwały ponad 2 lata, bo większość prac wykonuję samodzielnie.
 • Najwięcej zachodu miałem z wkopaniem żelbetonowych pionowych zbiorników. Operator koparko-ładowarki musiał wykonać wykop o głębokości ponad 5 m (jeden krąg na wysokość 1 m), na jego dnie ubić warstwę grubego żwiru z kamieniami (30 cm), następnie ustawić jeden na drugim i wypoziomować ciężkie kręgi. Wkopał też studzienkę rewizyjną (szeroką rurę z PVC). Potem istotne było poprowadzenie przelewu między zbiornikami. Podczas układania rur drenażowych i kanalizacji deszczowej zachowałem spadek 2 cm na 1 m.b., zatem wloty rur do studzienki rewizyjnej znajdują się na głębokości 90 cm.

Koszty montażu podziemnego zbiornika na deszczówkę:

 • Żelbetowe kręgi 1200 zł,
 • Wynajęcie operatora z koparko-ładowarką 500 zł,
 • Orurowanie 1000 zł (robocizna własna),
 • Pompa zatapialna i osprzęt elektroniczny 550 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Pod rabatą zakopano 2 żelbetowe szczelne zbiorniki (każdy 4 m3) oraz studzienkę rewizyjną (rura zostanie obcięta).

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!