Ciepły montaż okien

Ostatnio dodane produkty
Ciepły montaż okien
Zakup odpowiednich okien to dopiero połowa sukcesu – równie istotny jest prawidłowy montaż. Dlatego kupując okna warto poświecić nieco czasu na wybór odpowiedniej ekipy monterskiej. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z rekomendacji producenta lub dostawcy okien.

Montaż warstwowy i ciepłe parapety

Przed rozpoczęciem prac trzeba ustalić, czy fachowcy specjalizują się w tzw. montażu warstwowym, który jest obecnie zalecany. W porównaniu z tradycyjnym sposobem osadzania okien, polegającym na uszczelnieniu przestrzeni pomiędzy ramą a murem samą pianką montażową, różni się on zastosowaniem dodatkowo taśm zabezpieczających i ciepłych parapetów.

Elementy montażu warstwowego
Elementy montażu warstwowego

Przyklejone do ramy taśmy osłaniają piankę – od strony pomieszczenia używa się produktu paroszczelnego, a od zewnątrz – paroprzepuszczalnego. Dzięki temu nie jest ona narażona na zawilgocenie przez parę wodną przenikającą z wnętrz mieszkalnych oraz wodę opadową. Z kolei ochronę przestrzeni pod oknem zapewniają tzw. ciepłe parapety. To odpowiednio wyprofilowane kształtki z twardego styropianu, które są oparciem dla parapetu wewnętrznego i zewnętrznego i zmniejszają ucieczkę ciepła.

Sposób zamontowania ciepłego parapetu
Sposób zamontowania ciepłego parapetu
Ciepły montaż okien fot. Vetrex
Ciepły montaż okien fot. Vetrex
Ciepły montaż okien fot. Soudal
Ciepły montaż okien fot. Soudal

Montaż w warstwie ocieplenia

Sposobem na całkowite wyeliminowanie mostków termicznych wokół ościeżnicy jest zamontowanie okien w warstwie ocieplenia. Metoda ta, zwana "ciepłym montażem", stosowana jest zazwyczaj w domach energooszczędnych i pasywnych, z murem dwu- i trójwarstwowym (w ścianie jednowarstwowej nie ma dodatkowego ocieplenia).

Okno obsadza się w ociepleniu (musi mieć grubość przynajmniej 15 cm), przed ścianą nośną, ale mocuje do muru. Wymaga to zastosowania specjalnych kotew i konsoli wsporczych. Niektórzy producenci oferują też ramy instalacyjne, które przytwierdza się do muru na klej i wkręty bądź dyble. Elementy te wykonane są ze sprasowanej pianki poliuretanowej z dodatkiem aluminium lub z twardego tworzywa purenitowego. Mają bardzo dużą nośność – metr bieżący takiego rusztowania może utrzymać okno ważące nawet kilkaset kilogramów.

Montaż okna w warstwie ocieplenia
Montaż okna w warstwie ocieplenia

Ile kosztuje ciepły montaż?

Robocizna jest zróżnicowana w zależności od regionu kraju. Szacunkowy koszt takich prac to 40–80 zł za metr bieżący.