Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz

Ciepły montaż okien

Zobacz oferty produktowe firm

Ciepły montaż okien

Znalezione pozycje: 2
Ostatnio dodane produkty
Specjaliści twierdzą, że wybór okien do domu to dopiero połowa sukcesu. To, czy będą one spełniały swoje zadania, w dużej mierze zależy od prawidłowego montażu. Obecny standard to tzw. ciepły montaż okien. Zobacz na czym polega...
Ciepły montaż okien - mocowanie taśmy paroprzepuszczalnej
fot. Rehau

WADY KLASYCZNEGO MONTAŻU OKIEN

Praktykowany przez znaczną część ekip monterskich sposób osadzania okien wygląda następująco. Prace zaczynają się od umieszczenia w narożnikach klinów montażowych i ustawienia profili, a potem sprawdzenia, czy trzymają one piony i poziomy. W kolejnym etapie rozmieszcza się - proporcjonalnie - elementy mocujące. Następnym krokiem jest uszczelnienie przestrzeni pomiędzy ramą okna a murem pianką montażową. Ostatni etap to prace wykończeniowe - obróbka ościeża, montaż parapetów itp.

Od pewnego czasu specjaliści dowodzą, że taka metoda jest niedoskonała. A to dlatego, że niezabezpieczona pianka poliuretanowa narażona jest na zawilgocenie przez wodę opadową oraz parę wodną przenikającą z wnętrz mieszkalnych. Skutkiem może być pojawienie się na obrzeżach otworu okiennego grzyba.

O tym, że takie przypadki nie są jednostkowe, można przekonać się choćby dzięki lekturze forów internetowych, na których użytkownicy domów bardzo często dzielą się takimi doświadczeniami. Zagrzybienie miejsc wokół okien, negatywnie odbijające się na zdrowiu domowników, to tylko jeden z problemów. Zawilgocona warstwa pianki oznacza też duże straty energii, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie.

CIEPŁY MONTAŻ OKIEN

Problemy te można wyeliminować, stosując zalecany obecnie przez fachowców ciepły montaż okien. Polega on na osłonięciu pianki - od strony pomieszczenia taśmą paroszczelną, a od zewnątrz - paroprzepuszczalną, które przykleja się do ramy okna. Takie rozwiązanie pozwala odpowiednio zabezpieczyć piankę i miejsce styku okna ze ścianą.

Nazwa metody związana jest z powstałymi w ten sposób warstwami:

  • zewnętrzną, która chroni przed wnikaniem wilgoci od zewnątrz, przy jednoczesnym umożliwieniu wyprowadzenia jej z wewnątrz domu na zewnątrz;
  • środkową, która pełni rolę izolatora termicznego i akustycznego;
  • wewnętrzną, która osłania warstwę izolacji termicznej, uniemożliwiając przenikanie do niej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku.

Ciepły montaż okien - elementy systemu

Ciepły montaż okien jest dość wymagający. Niezbędne jest dokładne wyrównanie i oczyszczenie powierzchni ościeża, aby taśmy dobrze się trzymały. Dotyczy to szczególnie murów wzniesionych z materiałów, które nie są gładkie, np. pustaków ceramicznych - w takim wariancie konieczne jest ich wcześniejsze wyrównanie i zagruntowanie. Osłonięte taśmą paroszczelną muszą być też metalowe kotwy, którymi okno jest przytwierdzone do muru.

Uwaga! Taśmy stosowane w ciepłym montażu okien nie powinny być wystawione na działanie słońca. Jeżeli na budowie jest dłuższa przerwa (np. zimą), taśmy trzeba pokryć rzadką zaprawą klejową.

MONTAŻ W WARSTWIE OCIEPLENIA

Sposobem na całkowite wyeliminowanie mostków termicznych wokół ościeżnicy jest zamontowanie okien w warstwie ocieplenia. Metoda ta, zwana "ciepłym montażem okien", stosowana jest zazwyczaj w domach energooszczędnych i pasywnych, z murem dwu- i trójwarstwowym (w ścianie jednowarstwowej nie ma dodatkowego ocieplenia).

Okno obsadza się w ociepleniu (musi mieć grubość przynajmniej 15 cm), przed ścianą nośną, ale mocuje do muru. Wymaga to zastosowania specjalnych kotew i konsoli wsporczych. Niektórzy producenci oferują też ramy instalacyjne, które przytwierdza się do muru na klej i wkręty bądź dyble. Elementy te wykonane są ze sprasowanej pianki poliuretanowej z dodatkiem aluminium lub z twardego tworzywa purenitowego. Mają bardzo dużą nośność - metr bieżący takiego rusztowania może utrzymać okno ważące nawet kilkaset kilogramów.

Metoda ta nie jest jeszcze w naszym kraju zbyt rozpowszechniona - barierą są wysokie koszty inwestycyjne i pracochłonność.

Montaż okna w warstwie ocieplenia - schemat, widok z zewnątrz budynku (fot. Aluplast)

Norbert Skupiński

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum