System illbruck MOWO dedykowany jest do budownictwa energooszczędnego i pasywnego, a dzięki swej prostocie i powtarzalności w montażu, realnie ogranicza wartości liniowe mostków cieplnych, dotrzymując tempa rosnącym wymaganiom wobec stolarki okiennej. Współczynnik infiltracji powietrza dla systemu illbruck MOWO, wynosi a < 0,1 [m3/m h daPa2/3], a więc może być stosowany w połączeniu z najbardziej szczelną stolarką w 4 klasie przepuszczalności powietrza.
Zgodnie z przyjętymi przez Parlament i Radę Unii Europejskiej postanowieniami Dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, od 1 stycznia 2021 r. budowanie domów o „niemal zerowym zużyciu energii” (od 1 stycznia 2019 r. nowo powstałych budynków administracji publicznej) stanie się obowiązkiem wszystkich inwestorów w Europie.
System illbruck MOWO wprowadza nowe standardy do montażu stolarki okiennej w warstwie ocieplenia, jako systemowe mocowanie okna z jednoczesnym uszczelnieniem złącza okiennego. System nie przewiduje stosowania metalowych konsol nośnych do montażu, a jego rama instalacyjna jest naturalnym poszerzeniem ościeża. Profile instalacyjne systemu, poziomujemy i pionujemy w trakcie montażu, zatem mamy bezpośredni wpływ na korektę podłoża montażowego w przypadku, gdy zostało niezbyt starannie wymurowane. Żaden inny system nie ma tylu obszernych badań, co utytułowany licznymi nagrodami system MOWO marki illbruck. To pierwsze i jak na razie jedyne rozwiązanie montażu okien w ociepleniu bazujące na spoinie klejowej przenoszącej obciążenia, które uzyskało certyfikat ift Rosenheim (według wytycznych MO-01/1 oraz MO-02/1). Na podstawie programu obejmującego kilkanaście różnych badań, potwierdzono wszystkie, stawiane systemowi założenia projektowe. Oznacza to, że projektanci, firmy montażowe i inwestorzy otrzymują najlepiej przebadany system montażu okna w ociepleniu. Rozwiązanie jest rekomendowane w najnowszych wytycznych ITB nr B6/2016.
Istotne parametry i zalety systemu illbruck MOWO
- Klejowy system mocowania i uszczelniania okna w warstwie ocieplenia budynku
- Hermetyczne rozwiązanie systemowe dla budownictwa pasywnego i rosnących wymagań wobec stolarki okiennej
- Szczelność na zacinający deszcz 1050 Pa
- Wytrzymałość na zerwanie 3000 Pa
- Próba udarności w klasie 5
- Wodoszczelność, odporność na pleśń, stabilność wymiarowa profili nośnych
- Rama złożona z profili instalacyjnych, stanowi trwałe i stabilne poszerzenie ościeża, dzięki scaleniu jej z podłożem za pomocą kleju hybrydowego SP340
- Możliwość późniejszej wymiany okien bez uszkodzenia elewacji
- Izolacja akustyczna złącza na poziomie okna akustycznego – do 43 dB w opcji z użyciem uszczelniacza hybrydowego SP525
- Możliwość wcześniejszej adaptacji wnętrz tuż po montażu okien, dzięki pełnemu zamknięciu otworu okiennego w krótkim czasie
- Zdolność do przenoszenia dużych obciążeń (tabela doboru wartości obciążeń oraz kontrola statyczna przy otwartym skrzydle – kalkulator „Statiktool”)
- Dostępny katalog mostków cieplnych MOWO (ponad 700 obliczeń)
- Ochrona przed włamaniem – klasa RC2 i RC3 dla wykuszy do 200 mm
- Nadzór doradców tremco illbruck nad projektem i realizacją
- 5-letnia gwarancja funkcjonalności produktów w systemie
JEDEN SYSTEM − TRZY WARIANTY MONTAŻU
Wariant 1 – wykusz 35 mm
Problemy występujące w przypadku mocowania i uszczelniania okien częściowo wysuniętych w ocieplenie, są rozwiązane za pomocą systemu illbruck MOWO wariant 1, w skład którego wchodzą: PR011 płyta instalacyjna 35 mm (fot. 1) oraz TP652 taśma rozprężna illmod Trio+. W tym celu należy przykleić płytę instalacyjną PR011 z profilu 35 mm, aby utworzyła ramę, w której następnie osadzimy okno. Krawędź okna nie powinna wystawać poza płytę instalacyjną. Samo uszczelnienie realizujemy w sposób łatwy i niezawodny za pomocą taśmy rozprężnej TP652 illmod Trio+. Utworzona tym samym rama z płyty PR011, staje się naturalnym przedłużeniem ościeża, a w połączeniu z mocnym klejem szybkowiążącym SP340, rozwiązany jest problem zbyt małej odległości od brzegów w przypadku stosowania śrub do mocowania ościeżnic.
Wariant 2 – wykusz 90 mm
W tym wariancie system illbruck MOWO składa się z profilu instalacyjnego PR007 (fot. 2), profilu izolacyjnego PR008 oraz
taśmy rozprężnej illmod Trio+ TP652. Ramę nośną tworzy profil o przekroju trójkątnym, z przyciętymi krawędziami. Zastosowanie klinów izolacyjnych PR008 zwiększa izolacyjność cieplną i ułatwia połączenie z dociepleniem budynku. Niezawodność systemu wariant 2, który był podstawą do opracowania wariantów 1 i 3, potwierdzają tysiące zamontowanych metrów ram systemu.
Wariant 3 – wykusz od 120 do 200 mm
Rama w kształcie litery „L” zapewnia idealne warunki dźwigni i dzięki temu nadaje się do stosowania przy największych występach, np. z konstrukcjami wielowarstwowymi (klinkier). Zastosowanie bloków izolacyjnych PR012 opracowanych specjalnie do łączenia z następnymi elementami budynku, zwiększa izolacyjność cieplną. Ponadto w skład systemu w wariancie 3 wchodzą: kątownik instalacyjny PR010 (fot. 3) oraz taśma rozprężna illmod Trio+ TP652.