Profile okienne i drzwiowe

Najnowsze porady
Jak zadbać o bramę garażową po zimie? Czynności, które musisz wykonać wiosną
Energooszczędne rozwiązania do domu: drzwi i bramy Hörmann
Sukces 22. Biegu Europejskiego w Gnieźnie pod hasłem „Teraz Polska”
Wielkanoc tuż-tuż! Najmodniejsze ozdoby okien i drzwi - trendy 2025
Jak będzie wyglądać przyszłość powłok budynków? Oto innowacje, które mogą zmienić wszystko
Sześć (a nawet więcej) powodów, dla których warto postawić na Duragrain Vertical Design
Mistrzowie światła uczą, jak wykorzystać potencjał światła dziennego w nowoczesnej architekturze
Okna i drzwi przesuwne Schüco LivIng move – nowoczesność, oszczędność, odporność
Dekarz i monter - stabilne zatrudnienie i wysokie zarobki
Profile okienne i drzwiowe
To pierwszy dylemat jaki rozstrzygają inwestorzy. Dostępne są profile z PVC, drewna, aluminium albo łączące dwa ostatnie materiały. Mają podobne właściwości, różnią się w jedynie wyglądem i ceną. Najtańsze są okna z PVC, droższe drewniane i najdroższe - drewniano-aluminiowe albo aluminiowe.

Profile z PVC. Wielu producentów wytwarza plastikowe okna z gotowych profili, uzupełniając je o okucia i zestawy szybowe. Profile wzmacniane są kształtownikami stalowymi bądź aluminiowymi, które poprawiają ich wytrzymałość i sztywność, ale jednocześnie pogarszają właściwości termoizolacyjne, dlatego część wytwórców zastępuje je przekładkami kompozytowymi - należy o to zapytać sprzedawców.

Profile drewniane. Wytwarzane są z drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego, meranti albo mahoniu. Modele z gatunków krajowych są tańsze od egzotycznych, nawet o 50%. Ramy wykańczane się farbami lub lakierami wodorozcieńczalnymi, tworzącymi powłoki kryjące lub transparentne (widać przez nie rysunek słojów drewna). Okna o nietypowym kształcie, np. łukowe, częściej są wykonywane właśnie z drewna. Warto pamiętać, że takie wyroby co kilka lat wymagają przeszlifowania i ponownego pomalowania, ale w przypadku drobnych uszkodzeń i zarysowań ramy, można je naprawiać.

Profile plastikowe wykonane są z komorowego PVC (po lewej; fot. Krispol), natomiast drewniane z litego drewna (po prawej; fot. Stolbud Włoszczowa).

Profile aluminiowe i drewniano-aluminiowe. Produkowane są przeważnie w dwóch wersjach - jako okna drewniane z osłoną profilami aluminiowymi od zewnątrz albo od strony zewnętrznej wykonane z aluminium, a od wewnętrznej - z drewna. Zewnętrzna osłona drewnianych profili ramy i skrzydła profilami aluminiowymi zabezpiecza drewno przed działaniem czynników atmosferycznych (wilgoci, deszczu, wiatru, słońca), przedłużając trwałość okien. Takie profile są sztywne, dlatego najczęściej bardzo duże przeszklenia są wykonywane właśnie z aluminium. Niestety są też najdroższe.

Joanna Dąbrowska