Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne
Uzin Utz Polska Sp. z o.o.
Obrazy na podłodze - możliwości designerskie posadzek żywicznych
Posadzki żywiczne coraz częściej pojawiają się nie tylko w halach produkcyjnych, na korytarzach czy restauracjach, ale także w mieszkaniach. Dlaczego? Bo posadzki żywiczne oferują coś więcej – sztukę.
Soudal
Uszczelnianie dylatacji w posadzkach i ścianach betonowych
Wielkoformatowe posadzki betonowe muszą być ponacinane w odpowiedni sposób szczelinami dylatacyjnymi, aby skompensować ruch wynikający ze skurczu chemicznego (szczególnie w świeżo wylanej posadzce) i termicznego - na skutek znacznych różnic temperatur (dzień/noc, lato/zima).
Somfy
Każdy chce być inteligentny
Rynek automatyki domowej rośnie, a inteligentne, zdalnie sterowane urządzenia domowe coraz odważniej wkraczają w nasze progi. Wpływa na to w znacznym stopniu rozwój technologii, dzięki której możliwości konfigurowania inteligentnych sieci są niemalże nieograniczone.
Termo Organika
Optymalna izolacja termiczna - zmiany w przepisach i myśleniu inwestorów
Coraz więcej Polaków zwraca uwagę na energooszczędność swoich domów. Tendencję tę widać również w budownictwie użyteczności publicznej. Stosowane są coraz nowocześniejsze technologie budowlane: energooszczędne okna, systemy wentylacji, a przede wszystkim rośnie grubość powłoki izolacji termicznej.
Ceramika Paradyż
Najnowsze trendy w urządzaniu wnętrz
Na największych światowych targach ceramicznych: Cersaie we Włoszech, MosBuild w Rosji czy Cevisama w Hiszpanii, co roku producenci płytek prezentują swoje najnowsze propozycje, które w aktualnym sezonie inspirowane są przede wszystkim różnego rodzaju drewnem i kamieniami.
BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
Modernizacja systemu grzewczego z wykorzystaniem pomp ciepła Sofath
Niska sprawność instalacji grzewczej może generować wysokie rachunki za ogrzewanie. Najczęściej taka sytuacja występuje w starszych budynkach, w których system grzewczy pochodzi z lat 70-tych lub 80-tych.
Aby zmniejszyć opłaty warto więc rozważyć modernizację lub wymianę całego układu. Oferowane na rynku instalacje z pompą ciepła pozwalają na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań nawet do budynków wieloletnich.
W jaki sposób podejść do modernizacji systemu grzewczego?
Pompy ciepła to wydajne i energooszczędne systemy, zarówno do ogrzania domu, jak i dostarczenia ciepłej wody użytkowej. Dzięki pozyskiwaniu darmowej energii z ciepła zgromadzonego w otoczeniu przyczyniają się do redukcji kosztów ogrzewania nawet do 70%. Pobór energii z powietrza, gruntu lub wody pozwala na zastosowanie pompy niemal w każdych warunkach: w domach nowych lub remontowanych oraz na terenach zagospodarowanych. Ich dodatkową zaletą jest możliwość integracji z innym, istniejącym już w modernizowanym budynku źródłem ciepła. Minimalna ingerencja w obsługę systemu, funkcjonalność i oszczędność to cechy, które sprawiają, że urządzenia te są coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem przy zmianie instalacji grzewczej. Na rynku dostępnych jest jednak wiele różnych modeli i technologii pomp ciepła.
Czym więc kierować się przy wyborze optymalnego źródła ciepła?
Charakterystyka terenu
Jednym z podstawowych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła do modernizowanego budynku, jest możliwość zagospodarowania terenu. Jeżeli działka, na której stoi budynek, nie jest całkowicie ograniczona przez zabudowę, warto zdecydować się na tę, wykorzystującą energię z gruntu. Marka Sofath proponuje model Caliane należący do gamy gruntowych pomp ciepła. Ich zaletą jest możliwość wyboru wymiennika gruntowego poziomego lub sond pionowych, w zależności od możliwości terenu. Wymiennik poziomy zajmuje od 120% do 150% powierzchni ogrzewanej. Aby zaoszczędzić wykorzystaną przestrzeń, można go montować w dwóch poziomach, jeden nad drugim. Z kolei sondy pionowe to rozwiązanie przeznaczone dla niewielkich lub nieregularnych terenów, ponieważ umieszczane są na małym obszarze, pionowo, w głębi ziemi. Gdy modernizowana instalacja grzewcza znajduje się w budynku na działce, na której nie jest możliwe wykonanie kolektora gruntowego, warto wybrać powietrzną pompę ciepła. Jednym z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań jest model Lizea marki Sofath. Oprócz ogrzewania budynku posiada ona dodatkowe opcje: c.w.u., klimatyzowania pomieszczeń lub ogrzewania basenu. Montaż urządzenia nie wymaga pozwolenia jak przy pompach glikolowych z sondami pionowymi, a wykorzystywana do poboru energii jednostka zewnętrzna zajmuje niewiele miejsca. Dodatkowym atutem wynikającym z wyboru tego typu pompy jest oszczędność. Brak konieczności ingerencji w otoczenie powoduje, że czas wykonania instalacji jest krótszy, a procedura tańsza, niż w przypadku pomp pobierających ciepło z gruntu lub z wody.
Wymiana całego systemu, czy tylko jego elementów?
W przypadku podjęcia decyzji o ogrzewaniu domu jedynie pompą ciepła, najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest gruntowa pompa ciepła Caliane. Można ją bowiem traktować zarówno jako jedyne źródło ciepła, jak i źródło wspomagające istniejącą już w budynku instalację. Jako samodzielny system ogrzewania, zapewnia 100% zapotrzebowania na ciepło dla budynku przez cały rok, bez względu na temperaturę na zewnątrz czy porę roku. W miejsce glikolu, do transportu energii, wykorzystuje w pełni ekologiczny i oszczędny czynnik chłodniczy R410A. Nie podlega on wymianie, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów serwisowania urządzenia. Oprócz funkcji ogrzewania, Caliane posiada również opcje dodatkowe: c.w.u., chłodzenia pomieszczeń oraz ogrzewania basenu.
- Jedną z zalet stosowania Caliane w budynkach modernizowanych jest również możliwość połączenia jej z innym, istniejącym już źródłem ciepła. Dzięki zastosowaniu zasobnika buforowego i integracji dwóch źródeł, otrzymujemy możliwość ograniczenia wydatków na ogrzewanie bez konieczności wymiany całej instalacji – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.
Dla usprawnienia działania istniejącego systemu grzewczego warto skorzystać z pomocy powietrznej pompy ciepła Lizea. To niezwykle wydajne i energooszczędne rozwiązanie, które przez większą część roku zapewnia całkowity komfort cieplny w ogrzewanym domu. Dzięki systemowi Inverter dostosowuje swoją moc do potrzeb mieszkańców oszczędzając w ten sposób energię. Jednak w okresie zimowym, gdy temperatury powietrza obniżają się, koniecznym staje się zużycie większej ilości energii elektrycznej. Wynika to ze specyfiki działania urządzenia, które osiąga mniejszy współczynnik efektywności pracy (COP), gdy temperatura powietrza atmosferycznego jest niższa.
Aby zaspokoić zapotrzebowanie budynku na ciepło, przy zachowaniu wydajności systemu wskazana jest integracja pompy Lizea z drugim źródłem ciepła, np. grzałką elektryczną lub klasyczną instalacją z dowolnym kotłem. W przypadku dużych mrozów uruchamia się dodatkowe źródło. Takie połączenie pozwala bez obaw zachować równowagę pomiędzy komfortem cieplnym domowników, a energooszczędnością całej instalacji.
Pompa Lizea, podobnie jak Caliane, może współpracować z istniejącą już w budynku wodną instalacją grzewczą. Dzieje się tak dlatego, iż w obu systemach instalację wewnętrzną stanowi układ hydrauliczny, a krążąca w nim woda może osiągnąć temperaturę do 55°C (Lizea) lub nawet do 65°C (w przypadku Caliane).
Instalacja grzewcza na lata
Decydując się na wymianę lub modernizację instalacji grzewczej warto rozważyć wybór innowacyjnych systemów z pompami ciepła. Dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej, wpływają one na obniżenie opłat za ogrzewanie przy poszanowaniu środowiska naturalnego. Dodatkowo, nie wymagają całkowitej wymiany instalacji w modernizowanym budynku, współpracując i dostosowując moc działania do istniejących już źródeł ciepła. To ekonomiczne, wygodne i proste w obsłudze rozwiązanie na lata.
źródło i zdjęcia: Sofath
OKNOPLAST
Jakie sekrety może skrywać okno?
Zwykle wybierając stolarkę do domu skupiamy się na parametrach technicznych, określonych przez producenta. Nie zastanawiamy się jednak nad jej elementami składowymi. Wychodzimy bowiem z założenia, że okno jakie jest każdy widzi. Tymczasem izolacyjność i funkcjonalność stolarki zależy właśnie od jej poszczególnych części. Warto zatem poświęcić chwilę by zapoznać się z sekretami okien.
Xella Polska
Planujesz budowę lub remont? Zaoszczędź na VAT jeszcze w tym roku
Kupując materiały do budowy domu (w tym Silka, Ytong) lub remontu domu czy mieszkania (w tym Multipor) do końca tego roku masz jeszcze ostatnią możliwość skorzystania z odliczenia VAT.
Ruukki Polska
Jak przygotować dach do zimy?
Właściwe przygotowanie dachu przed nadejściem zimy pozwoli nie tylko uniknąć rozczarowania wiosną, ale również zaoszczędzić czas i pieniądze. Pielęgnacja jest przecież znacznie łatwiejsza niż kosztowny remont pokrycia dachu i wykończenia poddasza. Michał Jabłonkowski, ekspert firmy Ruukki Polska, radzi w jaki sposób to zrobić, aby nie zniszczyć blachodachówki.
Śnieżka
Gra w kolory ze Śnieżką
"Kolorami należy się bawić, komponując je w dowolnych zestawieniach i tworząc tym samym wnętrza o różnorodnym charakterze". - twierdzi mgr inż. arch. Maja Wites - jedna z czołowych polskich projektantek wnętrz, tworząca w Polsce i za granicą.
Nie zdążyłeś wykończyć elewacji przed zimą - nie panikuj - jest weber.therm WINTER
Wykonawcy i inwestorzy, których inwestycji nie udało się dokończyć przed zimą, stają przed trudnym dylematem: poczekać kilka miesięcy do momentu, kiedy znów rozpocznie się sezon budowlany czy zaryzykować prace w trudnych warunkach atmosferycznych i skończyć budowę na czas.
Soudal
Termoizolacja budynku w systemie Etics
Ocieplenie budynku styropianem może być łatwe i szybkie przy zastosowaniu kleju Soudatherm Fasada. Metoda ta nosi nazwę bezspoinowego systemu ociepleń (BSO) lub Etics.
Soudal
Ciepły montaż okien (w technologii SWS)
Soudal Window System umożliwia prawidłowy montaż trójwarstwowy (tzw. "ciepły montaż") stolarki otworowej, czyli trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc osadzenia okien w ościeży w myśl ogólnej zasady: "szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”.
Soudal
Jak przykleić listwę podłogową?
Jak umocować listwę podłogową z drewna, MDF lub plastyku itp. w sytuacji, gdy nie można użyć kołków rozporowych i wkrętów? Najlepiej skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań produktowych firmy Soudal.
Somfy
Czy jesteśmy gotowi na inteligentne budownictwo?
Popularne rozwiązania wybierane przez Polaków. Oferta inteligentnych domowych rozwiązań na polskim rynku jest coraz bardziej zróżnicowana. Producenci oferują wyspecjalizowane urządzenia do sterowania drogą radiową oraz internetową, które można synchronizować w sieci i zarządzać nimi za pośrednictwem komputera lub telefonu. Jakkolwiek standardy budownictwa inteligentnego nie są jeszcze powszechnie stosowane, to poszczególni producenci wymieniają rozwiązania, które cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli domów.