Czynności życia codziennego oraz fizjologia naszych organizmów, powodują powstawanie:
- ogromnych ilości pary wodnej,
- dwutlenku węgla,
- nieprzyjemnych zapachów
- niechcianego wzrostu temperatury powietrza.
Ten stan rzeczy sprzyja rozwojowi mikroklimatu alergennego, powodującego:
- dyskomfort psychofizyczny (zmęczenie, trudności z koncentracją)
- degradację infrastruktury budowlanej ( grzyb, wilgoć).
Z powyższego wynika prosty wniosek - konieczność usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczania w jego miejsce powietrza świeżego - zabiegi te określamy mianem WENTYLACJI.
Procesy wentylacji pomieszczeń możemy osiągnąć na drodze:
- wentylacji naturalnej - grawitacyjnej
- mechanicznej.
Wentylacja grawitacyjna
Wentylacja naturalna - grawitacyjna - to naturalna wymiana powietrza osiągana na skutek różnicy ciśnień lub różnicy temperatur powodującej zmiany w gęstości powietrza występującego wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Znaczący wpływ na tego typu wymianę powietrza mają wiatry opływające budynek oraz stopień jego nasłonecznienia. Należy jednak podkreślić, że wentylacja grawitacyjna jest nieprzewidywalną i niesterowalną formą wentylowania pomieszczeń, zmienną w różnych porach roku.
Wentylacja mechaniczna
Wentylacja mechaniczna to w pełni kontrolowana, niezależna od czynników atmosferycznych forma wymiany powietrza.
- wentylacja wywiewna - wentylator poprzez systemy kanałów wymusza usuwanie powietrza na zewnątrz budynku wywołując jednocześnie napływ świeżego powietrza z zewnątrz za pomocą kratek- nawietrzaków
- wentylacja nawiewno - wywiewna, w której proces usuwania zanieczyszczonego powietrza, jak i dostarczania świeżego jest realizowany w sposób mechaniczny przez układy z wentylatorem nawiewnym i wywiewnym.
Wentylacja mechaniczna daje pełną możliwość kontroli tego procesu, umożliwiając dobór wydajności do faktycznych potrzeb mieszkańców.
Przy zastosowaniu central wentylacyjnych realizujących wymianę powietrza sposobem w pełni automatycznym możemy taki układ rozbudować o wymiennik z odzyskiem ciepła zwany rekuperatorem. Uzyskujemy wówczas w pełni sterowalny, energooszczędny układ doboru parametrów powietrza zgodny z indywidualnymi wymogami.
źródło i zdjęcia: VENTS GROUP Sp. z o.o.