Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne
Purmo Group Poland
Ogrzewanie podłogowe spod znaku eko
Ogrzewanie podłogowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych przez inwestorów w Polsce. Głównie dlatego, że zapewnia ono wysoki komfort użytkowania przy efektywnej pracy i znacznie niższych kosztach eksploatacji. Warto jednak pamiętać, że przy wyborze konkretnego rozwiązania szczególnie istotne są detale techniczne, na które warto zwrócić uwagę. Jednym z kluczowych elementów gwarantujących wysoką jakość, trwałość i bezpieczeństwo całego systemu jest niewidoczny element - rura.
Brann
Pompa ciepła a instalacja grzejnikowa
Inwestorzy stojący przed wyborem źródła ciepła do nowych, ale także modernizowanych domów zastanawiają się często nad opcją pompy ciepła powietrze-woda. Przyjęło się, że urządzenia te sprawdzają się jedynie w przypadku instalacji podłogowych oraz grzejników niskotemperaturowych. Czy słusznie? Czy starszego typu instalacja grzejnikowa wyklucza efektywną pracę pompy? Jaki czynnik w połączeniu ze sprawdzoną technologią zagwarantuje jej efektywną pracę nawet przy -20°C?
SOLA
Pompa ciepła w modernizowanym domu? To ma sens!
"Nic nie może przecież wiecznie trwać…" - te słowa popularnej piosenki idealnie odnoszą się do wielu sytuacji życiowych, ale też warunków i realiów, w których przychodzi nam żyć. Nie inaczej jest w przypadku budynków mieszkalnych, które z czasem tracą swoje właściwości termiczne oraz funkcjonują w zmieniającej się rzeczywistości i technologii. W tym artykule poruszymy dość kontrowersyjny temat, a mianowicie: czy w starszych, ale modernizowanych domach zastosowanie pompy ciepła ma sens?
Brann
Po co czyścić instalację CO?
W niezabezpieczonej chemicznie instalacji już po 2-3 sezonach grzewczych zauważyć można spadek wydajności ogrzewania. W instalacji podłogowej pojawiają się chłodne strefy, grzejniki zaczynają grzać mniej efektywnie, a podczas mrozów w naszym domu jest coraz chłodniej.
Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort|Pompy ciepła
Jak dobrać moc pompy ciepła do zapotrzebowania budynku?
Przed doborem pompy ciepła jak i każdego innego urządzenia grzewczego, powinien zostać wykonany bilans cieplny budynku, czyli należy określić jego zyski i straty cieplne. Wykonanie tych obliczeń pozwala na bardzo precyzyjne określenie, jakie urządzenie może być zastosowane do ogrzewania. Bilans cieplny budynku może być przygotowany przez projektanta, firmę wykonującą instalację urządzenia lub instalatora, jeżeli posiada wiedzę na ten temat.
Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort|Kotły
Jakie są najczęściej popełniane błędy w czasie eksploatacji gazowych kotłów kondensacyjnych?
Współczesne wiszące gazowe kotły kondensacyjne to urządzenia kompaktowe, gwarantujące nie tylko najwyższe bezpieczeństwo użytkowania, ale również najwyższą sprawność i efektywność energetyczną. Urządzenia te mogą pracować bezawaryjnie latami, ale pod warunkiem, że w czasie eksploatacji będziemy przestrzegać kilku zasad.
Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort|Kotły
Na co zwracać uwagę przy wyborze kotła gazowego?
Najlepiej sprawdzają się kotły z tzw. średniej półki cenowej, bez zbędnych gadżetów. Nie muszą mieć pilota czy wielowierszowego wyświetlacza.
Robert Bosch Sp. z o.o.|Buderus
Czy ogrzewanie podłogowe i kocioł gazowy to dobre rozwiązanie?
Jeżeli istnieje możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego w całym budynku, najlepszym źródłem zasilania będzie będzie kocioł kondensacyjny.
TECHNIPROT Przemysłowo-Techniczna Spółdzielnia Pracy
Istotna rola rodzielaczy w instalacji ogrzewania podłogowego
Nowoczesne instalacje grzewcze po kilkunastu latach od ich wprowadzenia na rynek polski zyskały powszechność stosowania. Nastąpiła wręcz rewolucyjna zmiana w technologii wykonywania instalacji i stosowanych w nich materiałach. Poprawnie zaprojektowane i wykonane instalacje zapewniają długą, niezawodną i ekonomiczną eksploatację.
Heiztechnik
Jakiej mocy powinna być pompa ciepła?
Aby eksploatacja pompy ciepła - czyli zużycie przez nią energii elektrycznej była najbardziej ekonomiczna, jej moc powinna być możliwie dokładnie dopasowana do zapotrzebowania energetycznego budynku. Przewymiarowanie większości źródeł ciepła w budynku skutkuje zwiększoną ilością spalanego paliwa, dotyczy to także pompy ciepła. Dlaczego?
FENIX Polska
Czym jest ogrzewanie ścienne i sufitowe?
Elementem grzejnym domu, oprócz ogrzewania podłogowego, mogą też być jego ściany lub sufit. Ogrzewanie ścienne układane jest podobnie jak podłogowe i osłaniane tynkiem tradycyjnym lub płytami gipsowo-kartonowymi.
Purmo Group Poland
Projektujesz swój wymarzony dom? Eksperci radzą, o czym nie można zapomnieć
Podczas wyboru projektu i decydowania o wyglądzie wymarzonego domu, wielu inwestorów pomija kwestię jego "serca" - systemu ogrzewania. Jest to poważny błąd! Dlaczego? Wyjaśniają to eksperci firmy Purmo.
Galmet
Pompa ciepła do cwu i kocioł na pellet - jak sprawdzi się ten duet?
Nasze myślenie o ogrzewaniu ewidentnie się zmienia. Do niedawna w domach jednorodzinnych najczęściej stosowany był monowalentny układ grzewczy, opierający się na pracy tylko jednego urządzenia - kotła, kominka lub pompy ciepła. Obecnie coraz częściej wprowadzane są biwalentne systemy grzewcze, które łączą dwa urządzenia grzewcze, zwykle pompę ciepła z dodatkowym źródłem ogrzewania. Ceny paliw i unijne dyrektywy to wielka niewiadoma. Warto być o ten jeden krok do przodu.
Galmet
Hybrydowe ogrzewanie domu - dlaczego warto je wybrać?
Hybrydowe systemy grzewcze pozwalają na kompleksowe zaopatrzenie domu w energię pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych. Dzięki nim połączymy różne urządzenia, np. pompy ciepła, kotły grzewcze czy kolektory słoneczne, i zaopatrzymy dom w ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie.
Elektra
Jak prawidłowo wybrać i zrealizować elektryczne ogrzewanie podłogowe?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe przeżywa swój renesans. Powodem tych trendów jest bardzo atrakcyjna cena wykonania takiej instalacji, z drugiej strony ten rodzaj ogrzewania pozwala na uzyskanie maksymalnego komfortu termicznego w pomieszczeniach.