Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Prace remontowo-budowlane - co warto wiedzieć?
Lato to okres, w którym wiele osób decyduje się na budowę domu lub przeprowadzenie remontu. Wyższe temperatury zapewniają szybsze schnięcie ścian oraz tynków, a dzięki dłuższym dniom, możliwe jest sprawne ukończenie prac. W obecnych czasach, planując takie przedsięwzięcie warto wziąć pod uwagę czynnik związany z niestabilnymi cenami energii elektrycznej na rynku. Zmiany klimatyczne oraz programy rządowe motywują nas do inwestowania w rozwiązania optymalizujące zużycie energii w domu. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek i porad na zbliżający się sezon remontowo-budowlany.

Jak wymieniać filtry w rekuperatorach decentralnych (wewnątrzściennych)?
System wentylacji jest pierwszym krokiem do uzyskania czystego powietrza w pomieszczeniach. Znakomicie w tej roli sprawdza się system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a jeszcze lepiej - rekuperatory wewnątrzścienne. Dla zachowania wysokiej sprawności rekuperatora kluczowe jest wymiana filtra. Nie ma potrzeby, by do tego celu wzywać serwisanta. Czynność ta, zwłaszcza w przypadku rekuperatorów PRANA, jest naprawdę bardzo prosta.

Rozwiązania systemowe pomp ciepła STIEBEL ELTRON
W dzisiejszych czasach, kiedy rosnące koszty energii i ochrona środowiska są na pierwszym miejscu, coraz więcej osób zwraca uwagę na efektywne systemy ogrzewania. Jednym z rozwiązań, które zdobywa coraz większą popularność, są pompy ciepła. Firma STIEBEL ELTRON od 45 lat rozwija zrównoważoną technologię pomp ciepła, które nie tylko zapewniają niezawodne działanie, ale również pozwalają oszczędzać energię.

Systemy rekuperacyjne Lossnay firmy Mitsubishi Electric
W ostatnim czasie temat smogu i jakości powietrza wiąże się z niesłabnącą "popularnością". Ma to związek z faktem, że Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej. Bardzo zła jakość powietrza zewnętrznego prowadzi do wielu poważnych schorzeń układu oddechowego.

Gniazdka i łączniki - funkcjonalna wisienka na torcie
Wybór odpowiedniego osprzętu elektroinstalacyjnego, takiego jak gniazdka i łączniki, może mieć ogromne znaczenie dla wyglądu i funkcjonalności Twojego domu. Seria Simon 55, oferowana przez firmę Kontakt-Simon, jest doskonałym rozwiązaniem dla poszukujących wysokiej jakości produktów, które doskonale wpasują się w ich potrzeby i gust.

Program Mój Prąd 5.0. Wysokość dotacji i rodzaje inwestycji
Piąta edycja programu Mój Prąd ruszyła 22 kwietna 2023 r. Zainteresowanie programem jest bardzo duże - budżet 955 milionów zł może wystarczyć tylko na kilka miesięcy. Istniejący od 2019 roku program uległ dużym zmianom, obecnie jest skomplikowany. Dotychczasowy program finansujący panele fotowoltaiczne i magazyn energii oraz ich sposób zarządzania poszerzony został o pompy ciepła i kolektory słoneczne. Maksymalna kwota dotacji sięga 58 tys. zł dla jednego punktu poboru mocy. Dotacje z programu Mój Prąd 5.0 pokrywają połowę kosztów inwestycji - tylko do wyznaczonych limitów.

Dlaczego nie warto rezygnować z gazowego kotła kondensacyjnego?
Gazowy kocioł kondensacyjny to pewne i tanie rozwiązanie. Z punktu widzenia ekonomiki, kosztów eksploatacyjnych i inwestycyjnych, kocioł gazowy jest rozwiązaniem niemalże 5-krotnie tańszym niż instalacja pompy ciepła z fotowoltaiką.

Jak dobrać rekuperator?
Aby zapewnić bezproblemowe i optymalne użytkowanie rekuperatora, istotne jest zrozumienie tego, jak go dobrać. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami.

Co można zrobić, żeby odkurzanie było wygodne?
Jeśli interesuje Cię sprzątanie bez wyjmowania sprzętu, ciche i dokładne odkurzanie, które daje możliwie najlepszy efekt bez konieczności wyrzucania zgromadzonych zanieczyszczeń, sprawdź, co możesz zrobić, żeby to osiągnąć.

Czy warto łączyć rekuperację z klimatyzacją?
Choć cel mają taki sam - zapewnianie komfortu przebywania we wnętrzach o każdej porze roku - różnią się zasadą działania. Jakie są główne różnice pomiędzy rekuperacją a klimatyzacją i czy warto łączyć pracę tych dwóch systemów?

Najczęstsze problemy z rekuperacją - jak im zapobiec?
Kwestia montażu systemu rekuperacji nie jest w Polsce regulowana prawnie. Skutkuje to podejmowanie zleceń przez monterów, którzy nie mają dostatecznej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Na uciążliwe efekty pracy amatora nie trzeba czekać długo - do najczęstszych usterek zaliczamy oszronione czerpnie, brudne wyrzutnie, nieczystości przy anemostatach i hałas w domu.

Czym efektywnie chłodzić pomieszczenia w upalne dni? Sprawdź dostępne rozwiązania od De Dietrich
Nowoczesne systemy klimatyzacji oraz pompy ciepła zapewnią przyjemny chłód latem w domach, biurach i innych przestrzeniach, natomiast w sezonie grzewczym skutecznie je ogrzeją. Na jakie rozwiązania od De Dietrich warto postawić, aby zapewnić sobie komfort termiczny w czasie upałów?

Zawory przełączające w instalacjach z kolektorami słonecznymi
Zawory dla instalacji z kolektorami słonecznymi wyróżniają się odpornością na wysokie temperatury medium i efektywną pracą, która ma wpływ na sprawne działanie instalacji. Zdecydowana większość z zaworów może pracować w instalacji, której chwilowa temperatura wody wynosi nawet +110 °C. Większość zaworów przełączających jest wykonana z wytrzymałego, odpornego na odcynkowanie mosiądzu, który cechuje się również bardzo dobrym przewodnictwem cieplnym.

Środki przeciwzamrożeniowe w instalacji c.o. - czy warto?
W przypadku montażu zewnętrznego urządzeń grzewczych należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu instalacji przed zamarznięciem. Większość urządzeń ma co prawda wbudowane funkcje antyzamarzaniowe, jednak w przypadku braku zasilania w energię elektryczną lub gaz, taka funkcja nie ochroni urządzenia.

Jak małe zmiany w instalacji grzewczej mogą przynieść duże efekty?
Instalacje grzewcze niezależnie od rozmiarów, mocy, oraz charakteru budynków w jakich pracują posiadają szereg zbieżnych cech i celów. Jednym z głównych, wspólnych mianowników jest wymóg możliwe wysokiej efektywności energetycznej instalacji.