Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak należy czyścić rekuperator w monobloku?

Nikomu nie trzeba przypominać o kluczowym znaczeniu jakości powietrza, jakim oddychamy. System wentylacji z rekuperacją ma istotny wpływ na jakość powietrza w naszych domach, eliminując potrzebę wdychania zanieczyszczonego i zużytego powietrza.

Jak należy czyścić rekuperator w monobloku?
Ecoventeam Rekuperatory PRANA
www.ecoventeam.com
Ecoventeam Rekuperatory PRANA
Dane kontaktowe:
+48 733 600 795, +48 223 079 744, +48 733 600 763, +48 733 600 746
Nadrzeczna 3, 05-090 Raszyn

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jeśli posiadasz monoblok jako system wentylacji, zapewne zdajesz sobie sprawę, jak łatwe w obsłudze jest to urządzenie. Jednak czy równie proste jest jego czyszczenie? Być może uważasz, że ze względu na konieczność częściowego demontażu, lepiej byłoby powierzyć tę pracę specjaliście. Niemniej jednak proces demontażu jest niewątpliwie prosty, i z pewnością poradzisz sobie samodzielnie. Do czyszczenia i konserwacji nie potrzebujesz specjalisty ani wieloetapowego przeglądu technicznego. Zaleca się przeprowadzenie konserwacji raz lub dwa razy w roku, obejmującej przegląd profilaktyczny powierzchni wentylatorów i wymiennika ciepła, a także, jeśli to konieczne, ich czyszczenie.

Rekuperacja to system wentylacji z odzyskiem ciepła, oferujący realne oszczędności tylko wtedy, gdy jest prawidłowo użytkowany. Choć pozwala zmniejszyć zużycie prądu, konieczne jest regularne czyszczenie i konserwacja, aby nie zakłócić jego działania. Zanieczyszczone filtry i zakurzony wymiennik ciepła nie sprzyjają sprawnej pracy.

Najważniejszym elementem rekuperatora, a zarazem jego sercem, jest wymiennik ciepła. Jeśli chcesz efektywnie odzyskiwać ciepło, to właśnie on odgrywa kluczową rolę. Należy więc zadbać o jego regularne czyszczenie. Jeśli urządzenie słabiej odzyskuje temperaturę, prawdopodobnie jest zanieczyszczone. Pamiętaj, że zmniejszony przepływ powietrza zwiększa pobór prądu. Oczyść wymiennik i pozwól mu skutecznie odzyskiwać temperaturę.

Kolejnym etapem jest wymiana filtrów. Nie służy ona jedynie utrzymaniu czystego urządzenia i zapewnieniu świeżego powietrza, chociaż to oczywiście główne zadanie. Oczyszczony filtr pozwala utrzymać odpowiednią moc urządzenia i ograniczyć zużycie prądu, co wymaga regularnej wymiany filtra. Filtr znajduje się w pokrywie rekuperatora, a jego zanieczyszczenie ogranicza przepływ powietrza. Dlatego ważne jest regularne wymienianie filtrów, co możesz zrobić samodzielnie, odkręcając trzy śrubki z pokrywy.

Praktyczna rada: Jeśli urządzenie pracuje głośniej niż zazwyczaj, może to sygnalizować konieczność jego wyczyszczenia!

Aby wyczyścić urządzenie, postępuj zgodnie z poniższymi krokami

  • Wyłącz urządzenie: Naciśnij przycisk "Wyłącz" na pilocie i odłącz system wentylacyjny od zasilania.
  • Odkręć trzy śruby na pokrywie.
  • Obróć zamki mocowania i usuń przednią część pokrywy.
  • Odłącz taśmę i popchnij zaciski, aby wyjąć przewody zasilające i sterujące. Zdejmij pokrywę.
  • Wykręć śruby z kołnierza i odłącz kołnierz zabezpieczający. Usuń kołnierz.
  • Odkręć śruby, wyjmij wentylatory po obu stronach i wyciągnij wymiennik ciepła.
  • Przy użyciu wilgotnej ściereczki lub odkurzacza oczyść powierzchnie wymiennika ciepła i łopatek wentylatora.
  • ZMONTUJ W ODWROTNEJ KOLEJNOŚCI. Upewnij się, że podgrzewanie odwadniacza (element grzewczy) znajduje się pod otworem na obudowie. Kołnierz musi być prawidłowo zainstalowany, a większy występ powinien być poniżej. Podłącz rekuperator do systemu zasilania.

źródło i zdjęcia: Ecoventeam