Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

10 powodów, dla których warto postawić na system domu inteligentnego
Inteligentne rozwiązania stają się integralną częścią naszego codziennego życia. A zdobywające coraz większą popularność systemy domów inteligentnych sprawiają, że funkcjonowanie w naszych czterech kątach jest nie tylko łatwiejsze, ale również bardziej bezpieczne i komfortowe. Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX przedstawia 10 powodów, dla których inwestycja w ten nowoczesny standard staje się krokiem w kierunku domu przyszłości.

Na czym polega ogrzewanie konwekcyjne?
Grzejniki przekazują ciepło jednym z dwóch sposobów - poprzez promieniowanie lub wykorzystując zjawisko konwekcji. Na czym ono polega?

Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania
Kotły gazowe kondensacyjne to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań w dziedzinie urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Ich wydajność wynika z zastosowania zamkniętej komory spalania, która pozwala na efektywne wykorzystanie energii oraz odzyskiwanie ciepła z wydzielających się spalin. Dzięki temu, kotły te zużywają znacznie mniej gazu niż tradycyjne modele, co bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki za energię.

Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej?
Instalacja pneumatyczna to system wykorzystujący sprężone powietrze do przenoszenia i kontrolowania energii. Jest ona powszechnie stosowana w różnych dziedzinach przemysłu i techniki ze względu na swoją efektywność, czystość i bezpieczeństwo. Jednym z czołowych producentów elementów instalacji pneumatycznej jest firma John Guest (JG), która w swoich systemach wykorzystuje technologię złączy push-fit.

Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia
Oszczędzanie energii i dbanie o środowisko naturalne są dzisiaj niezwykle ważne. W tym kierunku podąża także technologia, poszukując urządzeń ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Efektem jest m.in. stworzenie rekuperatorów do odzysku ciepła z wody szarej. Wykorzystanie tej technologii pozwala na znaczną redukcję zużycia energii potrzebnej do podgrzewania wody, a co za tym idzie - ograniczenie emisji CO2.

Jaka powinna być odległość czerpni od wyrzutni powietrza do rekuperatora?
Zgodnie z paragrafem 152 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 2015 roku, istnieją konkretne przepisy dotyczące odległości czerpni od wyrzutni powietrza w systemie rekuperacji.

Czy dom na zgłoszenie może być samowystarczalny energetycznie?
Współczesne budownictwo musi sprostać wyzwaniom klimatycznym, co wiąże się m.in. z rozwojem technologii zapewniających jak najmniejsze zużycie energii. A co, jeśli możliwe jest stworzenie domu, który nie tylko pozwala na osiągnięcie samowystarczalności energetycznej, ale wręcz jest w stanie wyprodukować więcej energii, niż zużywają domownicy?

Nice rozświetli Twój inteligentny dom na Święta
Produkty Nice umożliwiają prostą i skuteczną kontrolę nad świątecznymi dekoracjami, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na ograniczenie zużycia energii.

Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne?
Sprzęgło hydrauliczne SHT znajduje zastosowanie w kotłowniach wyposażonych w jeden lub kilka kotłów, przeznaczonych do zasilania układów grzewczych o kilku obiegach (np. grzejnikowym, ogrzewania podłogowego lub płaszczyznowego ściennego). Urządzenia tego typu montowane są zarówno w budynkach mieszkalnych jak i komercyjnych. Warunkiem jest, aby ich zapotrzebowanie na moc grzewczą była nie większa, niż 65 kW.

Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora
W niektórych przypadkach, ogrzewanie elektryczne może być jedyną opcją, zwłaszcza gdy brak jest dostępu do instalacji gazowej, a przestrzeń na działce nie pozwala na umieszczenie dużego zbiornika na gaz płynny czy olej opałowy. Ograniczenia ekologiczne lub prawne mogą również wykluczać użycie pieców i kotłów na paliwa stałe. W takich sytuacjach, energia elektryczna staje się głównym źródłem ciepła.

Ile prądu zużywa klimatyzator w trybie grzania i czym różni się od powietrznej pompy ciepła?
Zużycie prądu przez klimatyzator z funkcją grzania zależy od kilku czynników, w tym od mocy urządzenia, współczynnika SEER, klasy efektywności energetycznej oraz czasu i intensywności użytkowania. Jeśli zaś mowa o powietrznej pompie ciepła...

Istotna rola termostatów w ogrzewaniu podłogowym
Termostaty są istotnym elementem systemów grzewczych, w tym instalacji ogrzewania podłogowego. Można je przyrównać do mózgu systemu grzewczego - odpowiadają bowiem za jego włączanie i wyłączanie oraz pozwalają użytkownikowi kontrolować temperaturę w pomieszczeniach.

Sterowanie podłogówką na miarę XXI wieku
Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najczęściej stosowanych systemów grzewczych. Jego walorami są m.in. wygoda, komfort oraz możliwe do osiągnięcia oszczędności. Aby taki system działał właściwie i spełniał oczekiwania użytkownika w zakresie temperatury, musi posiadać odpowiednie akcesoria do sterowania, zapewniające m.in. łatwość obsługi. Obecnie najbardziej popularna i funkcjonalna jest automatyka do zarządzania ogrzewaniem. Trudno się dziwić - wszak inteligentne systemy ogrzewania są już standardem w domach XXI wieku.

Magazyny energii - jakie są koszty, możliwości i potrzeby?
Magazyny kojarzą nam się z pomieszczeniami, służącymi do przechowywania towarów. Mówiąc o magazynach energii mamy jednak na myśli specjalny akumulator, nadający się do połączenia z inwerterem. Jego zadaniem jest gromadzenie energii wyprodukowanej z paneli fotowoltaicznych po to, by móc z niej skorzystać wtedy, gdy instalacja jej nie produkuje lub produkuje zbyt mało. Magazyny energii pozwalają zatem użytkownikowi zatrzymać energię, zamiast oddawać ją do sieci. Ile kosztuje takie urządzenie i jakie są jego możliwości?

Czy warto zainwestować w magazyn energii, czy może lepiej poczekać?
Pytania o opłacalność magazynów energii spędzają sen z powiek wielu inwestorom i osobom prywatnym, które w poszukiwaniu najbardziej efektywnych rozwiązań próbują zrozumieć sens magazynowania energii. Znakiem zapytania staje się zakup owych magazynów w sytuacji, gdy ich ceny nie są niestety małe, a potencjalne oszczędności związane z użytkowaniem tańszej energii nie dla wszystkich są oczywiste. Spróbujmy zatem rozwiać kilka wątpliwości.