Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Dlaczego modyfikacja elastomerem SBS wpływa korzystnie na właściwości gontów bitumicznych?
SBS jest klasycznym elastomerem, czyli tworzywem ulegającym odkształceniu pod wpływem przyłożonego obciążenia i po jego usunięciu całkowicie powracającym do pierwotnego rozmiaru i kształtu (ma właściwości podobne do kauczuku). SBS zachowuje właściwości lepko-sprężyste w niskiej temperaturze, jest więc odporny na zginanie na zimno i na starzenie. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną na rozciąganie i rozrywanie, zachowując stale pierwotny kształt. Rozciągliwość bitumu modyfikowanego elastomerem SBS wynosi ponad 90% bez zerwania.

Czym charakteryzują się blachodachówki?
Powstają z wytłoczenia blachy stalowej lub aluminiowej tak, aby materiał przypominał dachówki. Im wyższe jest tłoczenie, tym sztywniejszy jest arkusz.

Bezpieczny dach na każdą pogodę
Długotrwały i intensywny wpływ słońca, silne wiatry, śnieg, grad, deszcz i mróz - to czynniki, które bezpośrednio wpływają na stan pokrycia dachowego. Porywiste wiatry to duże zagrożenie nie tylko dla samego pokrycia, ale również dla konstrukcji dachu i budynku. Mając na uwadze te zjawiska, trzeba zadbać jednocześnie o dwie sprawy - materiał i wykonanie. Jest to bowiem gwarancja bezpiecznego dachu, zachowującego jednocześnie swoje walory estetyczne przez długie lata.

Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem i wiatrem?
Patrząc na mapę Polski możemy wyróżnić trzy strefy wiatrowe i aż pięć stref śniegowych. Każda z nich charakteryzuje się inną częstotliwością oraz natężeniem opadów. Dach domu jednorodzinnego powinien być zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jakie działania mogą podjąć właściciele?

Kiedy warto zamontować zabezpieczenia przeciwśniegowe na dachu?
Zimowy krajobraz pokryty śniegiem potrafi wyglądać pięknie, ale intensywne opady mogą być prawdziwym zagrożeniem dla dachu budynku. Choć przepisy prawa nie nakazują montażu odpowiednich zabezpieczeń, odpowiedzialny właściciel domu powinien je zainstalować.

Geowłókniny - czym są i gdzie się je stosuje?
Geowłókniny wykonane są najczęściej z włókien polipropylenowych lub poliestrowych połączonych mechanicznie – w wyniku igłowania, tkania lub zgrzewania. Możemy wyróżnić takie rodzaje jak geowłókniny filtracyjne, filtracyjno-separacyjne oraz ochronno-drenażowe. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości.

Warunki pogodowe a bezpieczeństwo prac dekarskich
Okres jesienny wydaje się być ostatnim momentem na zamknięcie budowy domu w stanie surowym. Ostatnim etapem zwykle jest wykonanie pokrycia dachowego. Niestety, jesień bywa kapryśna, co sprawia, iż nie zawsze można wykonać niezbędne prace na wysokości. Co więcej, niekorzystne warunki pogodowe mają negatywny wpływ na samo pokrycie dachowe.

Na co zwrócić szczególną uwagę po zamontowaniu więźby?
Sprawdzenie poprawności wykonania konstrukcji dachowej to zadanie dla dekarza, który będzie się zajmował wykończeniem dachu.

Z jakiego materiału wykonać warstwę wstępnego krycia?
Warstwa wstępnego krycia chroni termoizolację oraz elementy konstrukcyjne pokrycia dachowego przed czynnikami atmosferycznymi. Gdy jest odpowiednio zamontowana, często wspomaga również właściwą wentylację warstwy termoizolacji, co ma znacznie dla żywotności i prawidłowego funkcjonowania dachu. Jaki materiał wybrać w tym celu: papę czy membranę?

Jak prawidłowo wykonać pokrycie dachowe z bitumicznej płyty falistej?
Zaletą pokrycia dachu płytami bitumicznymi jest jego łatwy montaż. Płyty są lekkie i proste w obróbce, dlatego każdy kto będzie chciał zadaszyć nimi budynek z powodzeniem wykona to samodzielnie. Przed montażem zaleca się impregnację drewnianych belek,tworzących ramę dachu, środkiem owado- i grzybobójczym. Konieczne jest także zastosowania paroprzepuszczalnej folii wstępnego krycia.

Jaką dachówkę płaską wybrać na pokrycie dachowe?
Decydując się na budowę domu, warto wyposażyć go w najnowsze technologie i wybrać styl, który będzie wpisywał się w trendy przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Dużą rolę w tej kwestii odgrywa wybór pokrycia dachowego, który nadaje budynkowi ostateczny charakter.

Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu?
Na dachy drewnianych domów o tradycyjnej czy nowoczesnej konstrukcji, inwestorzy coraz częściej decydują się stosować stalowe pokrycia dachowe a w szczególności blachodachówki w ciemnych kolorach.

Które elementy dachu najczęściej trzeba reperować?
Żywotność pokrycia dachowego zależy od zastosowanych materiałów izolacyjnych, pracy ekipy dekarskiej oraz rodzaju ułożonych na dachu materiałów. Niekiedy trzeba wymienić całą konstrukcję, innym razem wystarczą drobne naprawy. Najistotniejsza jest regularna wizualna ocena uszkodzeń przynajmniej raz w roku.

Najlepsza alternatywa dla dachówek płaskich
Dachówka to jeden z najważniejszych elementów budynku, znana i stosowana od starożytności. Co ciekawe, nie różnią się wiele od wersji używanych przed wiekami - współczesna technologia jedynie zwiększyła wytrzymałość i poprawiła walory estetyczne. Jej wybór powinien zostać staranie przemyślany, aby pełniła rolę ozdoby i dawała schronienie na długie lata.

Czy klasyczna dachówka jest lepsza od blachodachówki?
Dekarze często słyszą pytanie o zalety dachówki i blachodachówki. O ile każdy materiał ma swoje słabe i mocne strony, tak jednoznaczna odpowiedź, która jest lepsza nie jest prosta. Do udzielenia rzetelnej odpowiedzi należałoby zapoznać się z projektem, budżetem i lokalizacją domu. O zaletach funkcjonalnych i montażowych dachówek ceramicznych, betonowych oraz blachodachówek mówi doświadczony wykonawca dachów, uczestnik branżowego programu SUPERDEKARZ.