Wybierając pokrycie dachowe trzeba uwzględnić parametry dachu: nośność konstrukcji, kąt nachylenia połaci, a także kształt dachu.
Każda więźba dachowa ma ograniczoną wytrzymałość. Oblicza ją uprawniony konstruktor, który bierze pod uwagę takie czynniki, jak obciążenie śniegiem, parciem wiatru, ciężarem poruszającego się po dachu człowieka i wreszcie samym pokryciem.
A te znacznie różnią się od siebie wagą. Najlżejsza jest blacha dachowa z aluminium - 1 m² takiego materiału waży ok. 2 kg. Blacha cynkowo-tytanowa waży ok. 4 kg/m², a stalowa powlekana - 5-15 kg/m². Podobną wagę ma gont bitumiczny. Na przeciwnym biegunie są materiały ciężkie: łupek kamienny (30-40 kg/m²), dachówka cementowa (40-60 kg/m²), strzecha (40-80 kg/m²) i dachówka ceramiczna (45-90 kg/m²). Jak widać, obciążenie więźby może być bardzo różne, w zależności od zastosowanego materiału.
Uwaga! Pod pokryciem układa się jeszcze podkład, który stanowi dodatkowe obciążenie dla konstrukcji dachowej.
Pod uwagę należy też wziąć kąt nachylenia dachu. Im jest on mniejszy, tym pokrycie musi być szczelniejsze. To dlatego, że z mniej stromego dachu woda spływa wolniej, dłużej też zalega na nim topniejący śnieg.
Informację o dopuszczalnym kącie nachylenia połaci znajdziemy w karcie danego materiału pokryciowego. Przykładowo dla blachy dachowej i gontu bitumicznego wynosi on zwykle 10-90°, dla dachówek - 18-75°, a dla strzechy - 40-60°. Wartości te są jednak orientacyjne - kąt nachylenia połaci można zmieniać w bardzo szerokich granicach, dobierając odpowiednio szczelne warstwy podkładu.
Kąt nachylenia dachu jest ważny także ze względów estetycznych. W zależności od niego zmienia się bryła budynku, poza tym na dachu o dużym spadku pokrycie jest znacznie bardziej wyeksponowane, niż na prawie płaskim.
Kształt dachu w kontekście wyboru pokrycia ma przede wszystkim znaczenie ekonomiczne. Chodzi o to, że na bardziej skomplikowanych dachach bardziej opłaca się układać elementy drobnoformatowe (np. dachówki), które łatwiej jest dopasować do połaci, a podczas prac dekarskich powstaje mniej odpadów. W przypadku dachów prostszych jest większe pole manewru - można wybierać zarówno materiały wielko-, jak i drobnoformatowe.