Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Co wyróżnia pokrycia dachowe z blachy?

Szukasz lekkiego, a zarazem trwałego i efektownego pokrycia dachowego? Postaw na blachodachówkę lub blachy płaskie! Dowiesz się, czym wyróżniają się pokrycia dachowe z blachy.

Co wyróżnia pokrycia dachowe z blachy?
Blachy Pruszyński BLACHA DACHOWA: REGLE, LOARA, REN, PŁASKA, NA RĄBEK
pruszynski.com.pl
Blachy Pruszyński BLACHA DACHOWA: REGLE, LOARA, REN, PŁASKA, NA RĄBEK
Dane kontaktowe:
22 738 60 00
Sokołowska 32b, 05-806 Komorów, Sokołów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Głównym wyróżnikiem jest niższa, w porównaniu z dachówkami, waga. Spośród tego typu pokryć najchętniej wybierana jest blachodachówka. Powstaje z wytłoczenia blachy stalowej lub aluminiowej w taki sposób, aby materiał przypominał dachówki. Im wyższe jest tłoczenie, tym sztywniejszy jest arkusz. Trwałość blachodachówki zależy przede wszystkim od rodzaju powłoki ochronnej, jakiego użyto do pokrycia blachy. Może to być powłoka wielowarstwowa, posypka z kruszywa skalnego, barwiony piasek kwarcowy itd. Średnia żywotność takiego pokrycia to 30-50 lat.

Największe zalety tego materiału, poza niewielką wagą, to przystępna cena i łatwość montażu. Ta ostatnia cecha dotyczy przede wszystkim dachów o prostych kształtach. W przypadku bardziej skomplikowanych połaci lepiej sprawdza się blachodachówka nie docinana na konkretną długość, ale oferowana w postaci paneli. Takie elementy mają szerokość ok. 1 m i długość jednego lub dwóch modułów przetłoczeń. Panelowa budowa arkuszy przyspiesza montaż na skomplikowanych dachach, a dodatkowo pozwala na ograniczenie odpadów do minimum.

Innym popularnym materiałem z tej grupy są blachy płaskie. Wytwarzane są ze stali, aluminium, stopu cynkowo-tytanowego i miedzi. Produkty stalowe i aluminiowe pokrywa się różnymi warstwami ochronnymi. Obecnie najchętniej wybierane są blachy powlekane.

Blachy płaskie mają cechy podobne do blachodachówki. Przy czym formuje się je łatwiej, a odcięte fragmenty arkusza można wykorzystać w innym miejscu. Najbardziej obecnie popularny sposób łączenia arkuszy blachy to tzw. rąbek stojący. Uzyskane w ten sposób pokrycie wygląda efektownie i nowocześnie. Wykonywane tradycyjnie (rąbek rzemieślniczy) wymaga jednak pełnego deskowania, co zwiększa ciężar pokrycia. Dlatego można zdecydować się na specjalne panele, które fabrycznie przygotowane są do montażu na rąbek, co pozwala zastosować lżejszy ruszt z łat i kontrłat.

Na zdjęciu otwierającym: Blachodachówka panelowa z przygotowanymi fabrycznie otworami montażowymi. (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)