Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Jakie folie zastosować do budowy oczka wodnego?
Otoczone roślinami oczko wodne przyciąga uwagę i zdobi otoczenie. Wprowadza nastrój relaksu i uspokaja. W upalne dni poprawia mikroklimat ogrodu i daje wrażenie chłodu. Można je zrobić samemu. podpowiadamy, jak zbudować oczko wodne w ogrodzie.

Naprawa i renowacja dachu z papy. Praktyczne wskazówki
Uszkodzenia oraz brak renowacji starego pokrycia, a także błędy wykonawcze na etapie montażu papy na dachu to główne powody powstawania nieszczelności i zawilgoceń wewnątrz domów. Jak przedłużyć żywotność pokrycia z papy lub poradzić sobie z problemem przeciekającego dachu? Poznaj praktyczne wskazówki.

Jak wykonać oraz ile kosztuje taras i balkon z płytek?
Płytki na tarasie czy balkonie mogą być świetnie wyglądającą, a przy tym praktyczną i łatwą w utrzymaniu w czystości alternatywą dla tradycyjnych desek tarasowych lub tarasów z kostki brukowej. Ile kosztuje wykonanie tarasu czy balkonu z płytek oraz jakich błędów nie popełnić na etapie wyboru materiałów i budowy?

JARPLAST MONO PYE PV200 S40 - papa termozgrzewalna do izolacji dachów i fundamentów
JARPLAST MONO PYE PV200 S40 to termozgrzewalna papa podkładowa w pełni modyfikowana polimerem SBS produkowana na bardzo dobrej osnowie z grubej włókniny poliestrowej.

Jak naprawić pęcherze z papy na dachu? Szpachla dekarska DEKABIT
Papa dachowa to materiał wystawiony na bezpośrednie działanie wielu czynników zewnętrznych. Najczęściej są to czynniki atmosferyczne i mechaniczne. Jednak bardzo często dają o sobie znać czynniki fizyko-mechaniczne w postaci pojawiających się pęcherzy (określanych też jako “purchle”). Jeżeli, na dachu, pęcherzy jest niewiele i występują punktowo, to nie ma jeszcze potrzeby większego remontu pokrycia dachowego, a pęcherze można samodzielnie naprawić.

Jak osuszyć mury po zimie? Metoda iniekcji w czterech krokach
Problem z zawilgoconymi ścianami może pojawić się zarówno w starym budownictwie, jak i nowo wybudowanych domach - na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń. By osuszyć mury, bez konieczności naruszania konstrukcji budynku (podcinania fundamentu), warto wykorzystać metodę iniekcji.

W jakim stopniu membrana dachowa AlfaBIT jest odporna na promieniowanie UV?
Struktura warstw membrany dachowej AlfaBIT ST ma istotny wpływ na jej odporność na promieniowanie UV. Od tego z kolei zależy w głównej mierze szczelność membrany i trwałość całego pokrycia dachowego.

Jakie są zalety membrany dachowej DELTA®-MAXX PLUS?
Dzięki nowej membranie dachowej DELTA®-MAXX PLUS, inwestor oszczędza czas i materiał. Podwójne paski klejące ułatwiają obracanie się rolki podczas układania, szczególnie na dachu kopertowym. Po przykryciu dachu powstaje tylko jeden trójkątny odpad. Minimalna ilość odpadów, maksymalna oszczędność kosztów.

Jak naprawić przeciekający dach pokryty papą?
Jeszcze zanim termometry zasygnalizują nadchodzącą zimę, warto sprawdzić stan pokrycia dachowego i wykonać potrzebne prace naprawcze. Słoneczne dni z dodatnimi temperaturami to ostatni dzwonek przed nadejściem zimy. Większość mas uszczelniających można nakładać w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. Tylko nieliczne masy bitumiczne można aplikować w niższych temperaturach.

Materiały drenażowe w ochronie piwnic
Piwnica w domu jednorodzinnym jest szczególnie narażona na przenikanie wilgoci. Jej nadmiar kumuluje się w ścianach, przyczyniając do niszczenia ich struktury oraz do rozwoju pleśni i innych mikroorganizmów szkodliwych dla zdrowia. Z tego powodu na etapie budowy jest konieczne ułożenie materiałów, które zapewnią skuteczny drenaż. Wśród dostępnych produktów są m.in. specjalne membrany i folie z geowłókniną.

Jak układać folie FWK?
Folie wstępnego krycia układa się bezpośrednio na krokwiach, pasami równoległymi do okapu, z zakładem co najmniej 15 cm. Szerokość tego zakładu na większości folii zaznaczona jest kolorową linią. Bardzo ważne jest dopilnowanie, by folia FWK była ułożona właściwą stroną do góry (z napisami na wierzchu).

Jak dobierać membrany do pokrycia dachowego?
Membrana to ważny element całej konstrukcji szczelnego pokrycia dachowego, ale jej dobór tylko na pierwszy rzut oka jest prosty. Firma Dorken oferuje całą gamę membran, które zapewnią szczelność, jeśli będą odpowiednio dopasowane do specyfiki dachu. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego produktu?

Właściwości i zastosowanie folii paroizolacyjnych
Paroizolacja zalecana jest przede wszystkim do przestrzeni, w których generowana jest spora ilość pary wodnej. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza do zabezpieczania poddaszy, dachów płaskich, ścian i stropów, w których dodatkowo może dojść do przewiewów.

Paroizolacja dachu i poddasza
Kluczowy aspekt prawidłowego działania systemu dachu i poddasza - paroizolacja. Jeśli nie będzie funkcjonować prawidłowo, nastąpi zawilgocenie termoizolacji, spadek jej własności termoizolacyjnych, wychładzanie poddasza i wzrost kosztów grzewczych, a w skrajnych przypadkach wnikanie wody do wnętrza pomieszczeń, zagrzybienie i zapleśnienie, co w efekcie spowoduje niemożność zamieszkiwania na poddaszu. Odpowiedzi na częste pytania poniżej w artykule.