Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Projektowanie fasady wentylowanej
W polskim budownictwie coraz większą popularnością cieszą się fasady wentylowane. Wśród ich zalet najczęściej wymienia się trwałość, bogaty wybór dostępnych i łatwo wymienialnych okładzin oraz szerokie spektrum temperatur, w jakich mogą być one wznoszone. Projektowanie tego typu elewacji wymaga dokładnego zrozumienia zależności pomiędzy obciążeniem klimatycznym, a konstrukcją. O czym powinien więc pamiętać konstruktor, aby jego fasady wentylowane nie były wiatrem podszyte?

Mieszkanie bez mostków cieplnych
Budowa domu czy zakup mieszkania to poważna inwestycja. Dlatego warto zwrócić uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły konstrukcyjne, które mogą w przyszłości znacząco rzutować na komfort mieszkania. Jednym z częstych problemów wynikających z niewłaściwych rozwiązań zarówno konstrukcyjnych, jak i materiałowych są mostki cieplne. O rodzajach i sposobach zapobiegania mostkom termicznym mówi Kierownik Działu Technicznego firmy Schöck, Maciej Kowalczyk.

Dach gotowy na jesień, czyli jak przeprowadzić samodzielny przegląd pokrycia, stolarki i orynnowania?
Jesienna aura, choć początkowo cieszy oko feerią barw, jednocześnie stanowi prawdziwy test dla szczelności dachu naszego domu. Czas ten skłania do licznych refleksji – także nad tym, jak przetrwać nadchodzące przymrozki, opady deszczu i śniegu oraz wszechobecną wilgoć. Gdy przyjdą słoty i pluchy, lepiej więc być przygotowanym. Wraz z ekspertami OKPOL i KRAUSE podpowiadamy, jak dokonać samodzielnego przeglądu dachu!

Ściany fundamentowe z pustaków szalunkowych
Użycie pustaków szalunkowych pozwala szybko i przy niewielkim nakładzie kosztów wykonać jedne z kluczowych dla nowopowstającego budynku prac – wzniesienie ścian fundamentowych. Pustaki szalunkowe firmy Bruk-Bet® swoje zastosowanie znajdują również w innych rodzajach przegród budowlanych wykonywanych w przyziemiu domu.

Ile kosztuje izolacja pianką poliuretanową PUR?
Pianka poliuretanowa PUR i jej cena zależna jest przede wszystkim od rodzaju pianki i jej gęstości/m3. Na rynku istnieje duża różnorodność.

Domino: Wybieramy klamkę do furtki
Wybór odpowiedniej klamki jest bardzo ważnym elementem zwieńczającym harmonijną aranżację nie tylko wnętrz, ale również przestrzeni ogrodowej. Dobierając klamkę w odpowiednim stylu i kolorze dopasowaną do furtki, ogrodzenia oraz komponującą się z elewacją i projektem ogrodu, podkreślimy indywidualny charakter całej posiadłości.

Caparol: Dlaczego warto ocieplić dom?
System ociepleń to jeden z najważniejszych elementów budynku. Od jego wyboru oraz prawidłowego wykonania zależy nie tylko trwałość elewacji, ale także jakość i komfort życia mieszkańców budynku oraz energooszczędność inwestycji. Niewłaściwie wykończona lub pozostawiona bez wykończenia elewacja domu ani nie wygląda ładnie, ani nie stanowi dostatecznej ochrony dla ścian budynku.

Vintage czy klasyka? Dopasuj swoje okna do aranżacji wnętrza!
Wybierając idealne okna do domu, skupiamy się zwykle na ich parametrach, funkcjonalności i przejrzystości gwarantującej dobre oświetlenie. Tymczasem powinny one także komponować się z projektem architektonicznym, jednocześnie harmonijnie wpisując się w wystrój pomieszczeń. Jak zatem osiągnąć optymalny efekt?

Przygotuj się do sezonu grzewczego - zadbaj o dobry klimat w domu
Zbliżają się krótsze i chłodniejsze dni. Niesprzyjająca aura przyczynia się do spadku energii i rozwoju infekcji. Do tej pory roku można się jednak odpowiednio przygotować, wystarczy już teraz zadbać o zdrowe warunki w mieszkaniu.

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?
Nadeszła jesień. Ta kalendarzowa i ta meteorologiczna. Pikujące w dół słupki termometrów dla właścicieli domów jednorodzinnych nieubłaganie oznaczają jedno – początek sezonu grzewczego. Co roku zadajemy sobie pytanie: jak zmniejszyć koszty eksploatacji? Eksperci podpowiadają: najpierw zmniejszmy zapotrzebowanie domu na ciepło, później stawiajmy na wydajne ogrzewanie.

Budowa domu - o czym powinien pomyśleć rozsądny inwestor?
Z okazji 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce, podsumowujemy, co zmieniło się w kraju przez te lata w niemal każdej dziedzinie życia. Nie pominięto również budownictwa, które zdecydowanie przeszło istotną metamorfozę w tym okresie. Można powiedzieć, że po latach wzlotów i upadków w tym sektorze, inwestorzy nauczeni na błędach, znacznie rozważniej budują i zaczynają przede wszystkim doceniać rozwiązania trwałe, przyjazne dla środowiska oraz estetyczne.

Jak prawidłowo kołkować styropian?
Klej to nie wszystko. Żeby styropian nie odpadał, trzeba zastosować też specjalne zabezpieczenie. Kołki to najlepszy sposób na mechaniczne przymocowanie termoizolacji do podłoża.

Winkhaus: Jak prawidłowo zmierzyć wkładkę do drzwi?
Tylko prawidłowo dobrany rozmiar wkładki bębenkowej stanowi o skutecznym zabezpieczeniu drzwi.

Paroc: Adaptacja poddasza nieużytkowego krok po kroku
Kiedy rodzinie zaczynają być potrzebne dodatkowe metry kwadratowe przestrzeni, wielu właścicieli domów kieruje swój wzrok do góry. Polacy coraz chętniej wykorzystują nieużywane poddasza na cele mieszkalne, co dla ekip remontowo-budowlanych wiąże się z potrzebą dokładnej wiedzy w zakresie adaptacji istniejących pomieszczeń do nowych warunków. Krok po kroku podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas kolejnych etapów prac renowacyjnych.

O czym pamiętać, wymieniając stare okno dachowe?
W życiu posiadacza domu z poddaszem czasem przychodzi czas, aby wymienić okno dachowe. Czasem decyzja jest prosta i wynika z niedostatecznej szczelności starej stolarki, innym razem – z chęci zwiększenia ilości światła naturalnego na ostatniej kondygnacji. W jednym i w drugim przypadku ważne są detale. Razem z ekspertami firm Paroc Polska i OKPOL podpowiadamy, jak wymienić okno na poddaszu – bez szkody dla dachu i portfela.