PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Blacha dachowa

Akcesoria dachowe - co się do nich zalicza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Mogłoby nam się wydawać, że decyzje dotyczące dachu zakończą się na wyborze pokrycia. Nie jest to jednak taka prosta sprawa. Blachodachówka to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych. Producenci oprócz paneli czy arkuszy oferują szeroki asortyment akcesoriów. Co warto dokupić, a co można sobie darować?

Kompleksowa oferta akcesoriów dachowych

Niektóre elementy są niezbędne, aby zachować szczelność dachu oraz jego odpowiednią wentylację. Unikniemy w ten sposób kosztownych napraw, które mogą okazać się konieczne już po kilku latach.

Aby pokrycie dachu wyglądało elegancko i spójnie, najlepiej jest skorzystać z kompleksowej oferty producenta i zainwestować w akcesoria dachowe, które będą kolorystycznie idealnie dopasowane do blachodachówki.

Akcesoria dachowe zapewniające prawidłowy montaż i wygląd pokrycia, skuteczną ochronę izolacji termicznej: membrana dachowa, wkręty samowiercące, lakier zaprawkowy
Akcesoria dachowe zapewniające prawidłowy montaż i wygląd pokrycia, skuteczną ochronę izolacji termicznej: membrana dachowa, wkręty samowiercące, lakier zaprawkowy

Podczas zakupów możemy posiłkować się projektem domu, w którym powinny być wyszczególnione wszystkie potrzebne na dachu elementy. Jeśli wciąż mamy pewne wątpliwości, warto porozmawiać o tym z ekspertem hurtowni, a szczegóły omówić z dekarzem.

Wpływ obróbek blacharskich na szczelność dachu

Akcesoria takie jak obróbki blacharskie są konieczne do wykończenia pokrycia. Nie tylko dopełniają dach pod względem estetycznym, ale doskonale zabezpieczają go przed przeciekaniem i chronią przed wiatrem.

Firma Blachy Pruszyński do wszystkich swoich blachodachówek proponuje kalenice, pasy pod- i nadrynnowe, rynny koszowe i wiatrownice. Istotna jest także wentylacja połaci, którą możemy zapewnić dzięki kominkom wentylacyjnym i wywietrznikom. Następuje dzięki temu swobodna cyrkulacja powietrza, która zapobiega powstawaniu wilgoci.

Pamiętajmy również o taśmie kalenicowej i kominowej. Ten element można zamocować również we wszystkich newralgicznych miejscach, takich jak połączenia obróbek. To właśnie tutaj powstaje najwięcej nieszczelności, dlatego warto zabezpieczyć je zawczasu.

W ofercie producentów pokryć dachowych można również znaleźć uszczelki dedykowane specjalnie do profilu wybranej blachodachówki.

Wkręty samowiercące do przytwierdzenia blachodachówki

Nie ma montażu bez elementów mocujących. Blachodachówki powlekane przytwierdzane są najczęściej wkrętami samowiercącymi. Są one dostępne w kolorze pokrycia, więc nie będą się zbytnio odznaczać na dachu. Aby zamaskować ewentualne zarysowania powstałe podczas montażu, warto zainwestować w farbę zaprawkową oraz uszczelniacze dekarskie.

Pokrycie dachowe i system rynnowy od jednego producenta

Jeśli w ofercie producenta pokrycia znajdują się również systemy rynnowe, warto skorzystać z tej okazji. Firma Blachy Pruszyński proponuje rynny NIAGARA, które doskonale dopasowują się do blachodachówek i paneli dachowych firmy.

Ławy kominiarskie, śniegochwyty, wróblówki, kołnierze uszczelniające

Istotnym dodatkiem do dachu są wszelkie udogodnienia, które ułatwiają prace konserwacyjne oraz zabezpieczają przed osuwaniem się śniegu. Można w tym celu rozważyć montaż barier przeciwśniegowych i śniegochwytów. Zalegający śnieg na dachu podczas roztopów może zsuwać się z pokrycia tworząc zagrożenie dla przemieszczających się w pobliżu domu osób.

  • Bezpieczna komunikacja po dachu

Aby bezpiecznie poruszać się po pokryciu podczas drobnych napraw czy czyszczenia połaci warto zamontować ławy kominiarskie. Przydadzą się one dekarzom podczas ewentualnych prac naprawczych. Mogą się okazać również pomocne podczas czyszczenia połaci.

Bariery przeciwśnieżne, ława kominiarska, kominek wentylacyjny
Bariery przeciwśnieżne, ława kominiarska, kominek wentylacyjny
  • Uszczelnienia kominków i anten

Wszelkie przejścia przez połać dachu mogą być przyczyną nieszczelności. W miejscu montażu kominków wentylacyjnych i anten TV należy więc zastosować kołnierze EPDM.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
  • Zabezpieczenie przed ptakami pod okapem

Problemem mogą stać się także ptaki wijące swoje gniazda pod połacią. Warto w tym wypadku skorzystać z grzebienia (wróblówki), który stworzy skuteczną barierę dla tych stworzeń.

Pierwsza kontrola dachu po 3 latach

Pamiętajmy o kontroli dachu - pierwsza powinna odbyć się po 3 latach od zakończenia prac budowlanych.

źródło i zdjęcia: Blachy Pruszyński

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum