Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Fundamenty

Jaką rolę pełni fundament w konstrukcji budynku jednorodzinnego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-02-24

Choć niewidoczny i niepozorny, fundament jest najważniejszą częścią budynku. Dobrze zaprojektowany i wykonany zapewnia  pewną podstawę naszego domu, ponieważ to właśnie jego zadaniem jest przeniesienie na grunt wszystkich obciążeń konstrukcyjnych budynku.

Dodatkowo, fundament może nas zabezpieczyć przed wilgocią i jej skutkami, zapewnić komfort cieplny i niższe koszty eksploatacji systemu grzewczego. Wielkość i rodzaj fundamentu zależą od warunków gruntowo-wodnych na działce oraz od wielkości, konstrukcji i ciężaru domu.

Jeżeli grunt o potrzebnej nośności znajduje się poniżej założonego poziomu fundamentu, należy usunąć warstwę nienośną i zastąpić ją dobrze skompresowanym piaskiem lub pospółką.

Z czego wykonuje się fundamenty?

Zawsze konstrukcja fundamentów, jak i materiały z których je wykonujemy muszą być dobrane do nośności gruntu. Należy usadowić je poniżej poziomu przemarzania gruntów w danym rejonie kraju. Jeśli na działce są grunty piaszczyste, fundament może być posadowiony płycej.

W budownictwie jednorodzinnym przeważnie wykonuje się fundament w postaci betonowych lub żelbetonowych ław fundamentowych.

Mogą być również  murowane z bloczków. Wielkość ławy jest wyliczona w projekcie budowlanym, ale najczęściej jej wysokość wynosi 25-50 cm i wystaje ona na ok. 30 cm ponad poziom gruntu, zaś szerokość 60-80 cm i jest dostosowana do obciążenia konstrukcją budynku.

Chcesz dokonać bezpłatnej wyceny? Wejdź na stronę Legalett

Ława niezbrojona musi mieć znacznie większe wymiary od zbrojonej. Na ławach fundamentowych mogą być wznoszone wszystkie rodzaje ścian murowanych.

Dla budynków o lekkiej konstrukcji na przykład budowanych w technologii szkieletu drewnianego stosuje się często betonowe lub żelbetonowe stopy fundamentowe. Charakterystyczną cechą tego sposobu posadowienia jest przekazywanie obciążeń przez słupy, a nie ściany. Stopy fundamentowe wykonuje się również  pod kominami i słupami.

Zalety płyty fundamentowej

Na gruntach o małej nośności oraz wysokiej wodzie gruntowej można wykonać płytę fundamentową, która zapewnia równomierne osiadanie całej budowli i rozkłada jej obciążenia na dużą powierzchnię.

W celu zabezpieczenia budynku przed wysadzinami mrozowymi, trzeba wymienić grunt rodzimy dobrze zagęszczoną warstwą piasku, tłucznia lub żwiru. Płytę fundamentową wykonuje się w krótkim czasie, do 7 dni dla budynku jednorodzinnego, nie jest potrzebny duży wykop, usuwa się jedynie warstwę humusu.  

Wybierając to rozwiązanie należałoby się zastanowić nad płytowym fundamentem grzewczym, który łączy dwie funkcje: fundament i ogrzewanie podłogowe. Poza krótkim czasem wykonania, niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest zabezpieczenie przed wilgocią pochodzącą z gruntu i przemarzaniem.

Ze względu na dobre ocieplenie (20-40 cm) tego fundamentu i ograniczenie strat cieplnych budynku są stosowane w domach charakteryzujących się wysoką  efektywnością energetyczną. Zapewniają obniżenie zapotrzebowania na ciepło w budynku i niższe koszty eksploatacji na lata.

Bardzo rzadko, w wyjątkowo złych warunkach gruntowych na przykład tam gdzie nośne warstwy gruntu znajdują się na dużej głębokości znajdują zastosowanie fundamenty palowe.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Również studnie fundamentowe są robione, gdy grunt nośny znajduje się na bardzo dużej głębokości - zazwyczaj poniżej 8 m. Ten rodzaj posadowienia stosuje się w budownictwie jednorodzinnym  niezmiernie rzadko,  jest on również  bardzo kosztowny.

inż. MATS MATTSSON
źródło i zdjecia: Legalett

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum