W budownictwie jednorodzinnym stosuje się przeważnie betonowe lub żelbetonowe ławy fundamentowe
Zawsze konstrukcja fundamentów i materiały, z których je wykonujemy, muszą być dobrane do nośności gruntu. Należy je również posadowić poniżej poziomu przemarzania gruntów w danym rejonie kraju. Jeśli na działce są grunty piaszczyste, fundament może być posadowiony płycej.
Budynki wznoszone w technologii lekkiego szkieletu drewnianego posadawia się na betonowych lub żelbetonowych stopach fundamentowych. Na gruntach o małej nośności oraz wysokiej wodzie gruntowej można wykonać płytę fundamentową, która zapewnia równomierne osiadanie budynku i rozkłada obciążenia na dużą powierzchnię.
Alternatywą dla budynków jednorodzinnych jest płytowy fundament grzewczy
Alternatywą jest płytowy fundament grzewczy, który pełni dodatkowo funkcję ogrzewania podłogowego. Poza krótkim czasem wykonania, płyta grzewcza zabezpiecza przed wilgocią pochodzącą z gruntu i przemarzaniem. Ze względu na dobre ocieplenie (20-40 cm) płyta grzewcza stosowana jest w domach o wysokiej efektywności energetycznej. Zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło w budynku i tym samym - koszty eksploatacji na lata.
Porady udzielił inż. Mats Mattsson, Prezes Zarządu LEGALETT Polska Sp. z o.o.
źródło i zdjęcie: LEGALETT