Takie urządzenie ‑ zgodnie z nazwą ‑ montuje się właśnie na ścianie. Wiąże się to zwykle z jego większą wydajnością, aniżeli w przypadku wariantu sufitowego (pierwsza z zalet), a także z łatwiejszym serwisem urządzenia i w przypadku niektórych z nich, możliwością montażu nawet w takich pomieszczeniach, jak pokój dzienny czy kuchnia. Wynika to po prostu z budowy tych urządzeń, które są do tego lepiej dostosowane.
Zalety rekuperatora ściennego
Czas na konkretne zalety wynikające z wyboru takiego rozwiązania. Warto zacząć przede wszystkim od łatwości montażu. Przemawia za nim także to, że urządzenia właściwie wcale nie trzeba wieszać. Równie dobrze sprawdzi się ono bowiem na podłodze, jeśli właśnie taki wariant jest wygodniejszy dla inwestora.
Niewątpliwym atutem wspomnianym już wcześniej jest też to, że rekuperator ścienny może być montowany nawet w pokoju (modele odpowiednio ciche), a wariant kuchenny jest ukryty w okapie do zabudowy w meblach. Wynika to jednak nie tylko z estetyki rozwiązania, ale także z tego że zwykle modele ścienne, są z reguły przez swoją konstrukcję lepiej wygłuszone jak te sufitowe. Na głośność pracy wpływa nie tylko jakość rekuperatora, istotny wpływ ma również zaprojektowanie i wykonanie instalacji.
To świetny wariant również dla tych osób, które nie dysponują wystarczającą ilością miejsca w kotłowni, aby móc pozwolić sobie na instalację właśnie w tym pomieszczeniu. Dodatkowo, dostęp do niektórych rekuperatorów ściennych jest bardzo prosty, a ich serwis nie wymaga narzędzi. Części są wsuwane i wysuwane na szynach, więc serwisowanie nie stanowi żadnego problemu. Takiej możliwości nie będzie w modelach sufitowych gdyż zawsze muszą być wyposażone w blokady, które zabezpieczają komponenty przed niekontrolowanym wysunięciem się, po otworzeniu klapy rekuperatora.
Wady rekuperatora ściennego
Wiemy już, jakie są główne zalety tego urządzenia. Jakie wady może mieć jednak rekuperator ścienny? Na szczęście jest ich naprawdę niewiele. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim koszt zakupu, który dla części osób może być naprawdę wysoki. Mimo tego warto zaznaczyć, że w praktyce cena rekuperatora ściennego niewiele różni się od modelu sufitowego. To także ważna informacja, zwłaszcza biorąc pod uwagę liczne zalety tego pierwszego zarówno w kwestii użytkowania, jak i montażu. Warto też pamiętać, że w istocie jest to inwestycja zwracająca się wraz z upływem czasu, a także pozwalająca lepiej zadbać o coś bezcennego, czyli zdrowie naszych bliskich oraz własne.
Oczywiście pewnym wyzwaniem jest to, że inwestor musi wygospodarować miejsce na montaż urządzenia. Przy czym jak doskonale widać, ścienny rekuperator może być z powodzeniem zainstalowany również w pokoju lub kuchni. Sprawia to, że na montaż mogą pozwolić sobie właściciele małych domów. Jak widać rekuperator ścienny to z wielu powodów naprawdę dogodne rozwiązanie i warto przemyśleć jego montaż, zwłaszcza ze względu na potencjalne oszczędności. W połączeniu z rekuperatorem wody, nasz dom może stać się bardzo ekologicznym miejscem.
Czy rekuperator ścienny można zamontować w nieogrzewanych pomieszczeniach?
Niektórzy inwestorzy zastanawiają się dodatkowo, czy istnieje możliwość zamontowania takich urządzeń w pomieszczeniach nieogrzewanych. Jest to możliwe - przykładem jest rekuperator ścienny Ensy, który można instalować w pomieszczeniach, w których temperatura sięga do ‑10°C ‑ czyli np. na poddaszu, strychu, itd. Uwaga, większość z rekuperatorów można montować tylko w ciepłych pomieszczeniach.
Oczywiście przed zakupem rekuperatora ściennego warto sprawdzić, czy model danego producenta rzeczywiście sprawdzi się w takich warunkach. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie na to pozwalają i finalnie może skutkować to niską sprawnością pracy lub wręcz awarią urządzenia. Nawet jeśli zdecydowaliśmy zamontować rekuperator na nieocieplonym poddaszu to nie zapomnijmy o odpowiednim zaizolowaniu wszystkich kanałów wentylacyjnych. Dodatkowo firmy skandynawskie mają w swojej ofercie rekuperatory ścienne które zabudowujemy w meblach kuchennych. Wtedy takie urządzenie jest rekuperatorem powietrza i okapem kuchennym, który zapewnia świeże powietrze z odzyskiem ciepła w mieszkaniach, apartamentach i małych domach.
źródło i zdjęcia: ECOMAX