PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kolektory słoneczne

Czy warto połączyć kocioł elektryczny z fotowoltaiką?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Polacy coraz chętniej zakładają panele fotowoltaiczne, by skutecznie obniżyć wydatki na energię elektryczną. Warto spojrzeć na zagadnienie w szerszej perspektywie i zaplanować instalację tak, by dodatkowo pomagała ogrzewać dom. Ma to znaczenie szczególnie teraz, gdy wymagania dotyczące termoizolacji budynków są regularnie zaostrzane.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy połączenie kotła elektrycznego z fotowoltaiką jest opłacalne?
  • Jakie są dodatkowe metody obniżenia wydatków na ogrzewanie?

Kocioł elektryczny zasilany energią słoneczną - czy to się opłaca?

Kocioł elektryczny jest niezwykle ekonomicznym i komfortowym źródłem ogrzewania. Jego użytkownik nie jest też uzależniony od dostępności paliwa grzewczego. Jego cena w porównaniu z innymi źródłami ciepła jest dość niska, a stopień możliwości ustawień parametrów bardzo wysoki. Kotły elektryczne KOSPEL posiadają szereg rozwiązań, które pozwolą dopasować pracę kotła do osobistych preferencji i przyzwyczajeń. Poza tym użytkowanie kotła elektrycznego jest niezwykle ekologiczne. Nie spala żadnego materiału, przez co nie wytwarza do atmosfery dodatkowego CO2 ani szkodliwych substancji powodujących m.in. zjawisko smogu.

Precyzyjna zmiana ustawień na przejrzystym wyświetlaczu LCD jest przyjemnością w porównaniu z obsługą tradycyjnych kotłów stałopalnych. Brak jest również wymogu posiadania kotłowni spełniającej przepisy przeciwpożarowe. Pojawia się podstawowe pytanie przyszłego użytkownika. Czy ogrzewanie domu prądem jest drogie? Z pozoru takie ogrzewanie może się wydawać mało ekonomiczne, jednak jest szereg rozwiązań, które możemy zastosować, by znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania i sprawić, że będzie ono bardziej ekonomiczne niż stosowanie innych źródeł ciepła.

Wyświetlacz kotłów elektrycznych kotły elektryczne Kospel
Kotły elektryczne Kospel wyposażone są w czytelny wyświetlacz oraz menu w języku polskim fot. Kospel

Jednym z nich jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej, wtedy energia elektryczna potrzebna do ogrzania domu będzie pobierana w pierwszej kolejności ze słońca. Przy poprawnych założeniach poczynionych już na etapie planowania instalacji fotowoltaicznej, możemy zredukować rachunki za prąd potrzebny do ogrzewania domu prawie do zera. Ponadto w całości korzystamy z zielonej energii, zyskując niezależność, a przy tym nie wytwarzając żadnych szkodliwych dla środowiska substancji podczas eksploatacji kotła. Chcąc obliczyć symulowany pobór energii elektrycznego kotła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, zapraszamy do kalkulatora doboru kotła.

Dodatkowe możliwości obniżenia wydatków na ogrzewanie domu?

Koszty ogrzewania domu zależą od wielu czynników. Sama cena energii jest tyko jednym z nich i to nie najważniejszym. Warto wiedzieć, o co należy zadbać i co należy zrobić, żeby nawet kilkukrotnie ograniczyć koszty ogrzewania. Największy wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania ma stopień termomodernizacji budynku. Wykonanie termomodernizacji (ocieplenie ścian, dachu, stropu oraz wymiana okien i drzwi) pozwoli ograniczyć zużycie nawet do 8400 kWh rocznie.

Polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie zbiornika buforowego, dzięki niemu i ustawieniu odpowiedniej taryfy energetycznej u operatora można znacząco zmniejszyć rachunki za prąd potrzebny do ogrzewania. Zastosowanie kotła elektrycznego z buforem do akumulacji ciepła zapewnia komfortowe i niedrogie ogrzewanie przy stosunkowo niskich kosztach inwestycji

Ekspert Kospel prezentuje, jak połączyć kocioł elektryczny z buforem

źródło i zdjęcia: Kospel