Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kotły elektryczne

Kalkulator doboru kotła elektrycznego Kospel

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2021-01-14

Jak dobrać moc kotła do powierzchni domu? Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne? Na takie pytania musimy sobie odpowiedzieć na pewnym etapie każdej inwestycji budowlanej. Wybór kotła o odpowiedniej mocy to wyzwanie zarówno w przypadku nowych inwestycji, jak i podczas modernizacji już istniejących kotłowni. Dlatego firma Kospel stworzyła praktyczny kalkulator doboru kotła elektrycznego ułatwiający wybór odpowiedniego rozwiązania najbardziej wymagającemu inwestorowi.


Kalkulator doboru kotła elektrycznego wymaga podania kilku podstawowych danych dotyczących ogrzewanego obiektu. Pierwszym punktem jest określenie stopnia ocieplenia budynku. Zaleca się sprawdzenie dokumentacji projektowej budynku i podanie dokładnego zapotrzebowania energetycznego. Wówczas można być pewnym, że obliczenia kalkulatora będą najdokładniejsze. Jeśli użytkownik nie ma dostępu do dokumentacji projektowej, ma możliwość wyboru jednej z czterech sugerowanych opcji.

Obliczamy zapotrzebowanie energetyczne na podstawie zużywanego paliwa

Obliczenie zapotrzebowania energetycznego budynku (kWh/m2/rok) jest również także na podstawie ilości spalanego paliwa. Wystarczy wybrać rodzaj paliwa, podać roczne zużycie oraz ogrzewaną powierzchnię. Zapotrzebowanie energetyczne zostanie wówczas obliczone z wykorzystaniem odpowiedniej formuły. Klikając przycisk "Zastosuj w kalkulatorze", obliczenia będą wykorzystane w dalszej kalkulacji.

Podajemy zużycie ciepłej wody użytkowej

Kolejnym punktem jest podanie danych dotyczących zużycia energii na cele inne, niż grzewcze. Tu Kospel podpowiada, że czteroosobowa rodzina zużywa przeciętnie na ok. 3000 kWh/rok. Sugeruje inwestorowi uzupełnienie pola w oparciu na kwotach własnych rachunków za prąd elektryczny. Dzięki temu otrzymamy najbardziej precyzyjny wynik kalkulacji.

Istotne jest także zużycie ciepłej wody użytkowej. Przeciętne zużycie dla jednoosobowego gospodarstwa to ok. 18 m3/rok. Jeśli ciepła woda miałaby być przygotowywana z wykorzystaniem innego źródła ciepła, wówczas w tym polu należy wstawić "0".

Taryfa energetyczna, a ogrzewanie elektryczne

Korzystając z kalkulatora, użytkownik ma możliwość wyboru jednej z dwóch taryf: G11 lub G12. Inwestor powinien wiedzieć, że ceny prądu mogą różnić się w zależności od jego dostawcy. W kalkulatorze Kospel sugerowana cena energii za 1 kW jest uśredniona. Dokładne informacje o posiadanej taryfie oraz jednostkowej cenie energii można znaleźć na rachunkach za prąd.

Instalacja fotowoltaiczna oraz ogrzewanie elektryczne

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Dlatego jedną z ważnych opcji dodatkowych jest możliwość podania mocy posiadanej instalacji fotowoltaicznej. Wówczas w obliczeniach zostanie uwzględniona energia produkowana przez panele fotowoltaiczne. Czysta energia zostanie uwzględniona w ostatecznej kalkulacji wysokości rocznych rachunków za prąd.

Bufor ciepła oraz ogrzewanie akumulacyjne

Kalkulator udostępniony na stronie Kospel jest także pomocny przy doborze bufora ciepła. Zaznaczając opcję "Bufor c.o." użytkownik jest proszony o wybór rodzaju ogrzewania. Wówczas w wyniku kalkulacji, poza sugerowaną mocą kotła, przedstawiana jest zalecana pojemność bufora.

Kalkulator doboru kotła elektrycznego

Korzystanie z kalkulatora firmy Kospel jest intuicyjnie proste. Wystarczy zaledwie kilka chwil, aby poznać sugerowaną moc kotła elektrycznego oraz bufora c.o. Producent oferuje również gotowe zestawy, w których skład wchodzi kocioł elektryczny oraz odpowiednio dobrany zbiornik na wodę. Ponadto użytkownik korzystający z kalkulatora dowie się jakie jest prognozowane zużycie energii. W ten sposób można bardzo precyzyjnie przewidzieć wysokość przyszłych rachunków za prąd.

Oferta firmy Kospel

W ofercie Kospel znajdują się m.in. wysokiej jakości kotły elektryczne, zbiorniki na wodę oraz przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody. Firma oferuje kompleksowe, nowoczesne rozwiązania grzewcze.

źródło i zdjęcie: Kospel

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum