Rodzaje instalacji kotłów kondensacyjnych
Dla kotłów kondensacyjnych możemy zastosować układy rozdzielne (SPS), tj. osobne przewody spalinowe i oddzielne doprowadzające powietrze do kotła lub układy współosiowe (WSPS) z przewodem spalinowym koncentrycznie umieszczonym w przewodzie powietrznym (tzw. rura w rurze).
Dobór właściwego systemu zależny jest gównie od technicznych parametrów maszyny i jej umiejscowienia w budynku. Jeżeli znajduje się w pomieszczeniach mieszkalnych, należy bezwzględnie dbać o sprawną wentylację wywiewną, podobnie jak przy instalowaniu urządzeń gazowych.
Odprowadzanie spalin z kotłów kondensacyjnych
W trakcie projektowania instalacji istotne jest określenie umiejscowienia wyrzutu spalin oraz sposobu zaopatrzenia kotła w powietrze do spalania. Możemy spaliny wyprowadzić ponad dach, jak w klasycznych rozwiązaniach kominów podciśnieniowych, lub za ścianę budynku. To ostatnie rozwiązanie jest może łatwe technicznie, lecz niezbyt korzystne dla elewacji.
Dostarczanie powietrza do kotła kondensacyjnego
Tak samo wygląda sprawa pobierania powietrza do spalania - można je dostarczyć przewodem współosiowym WSPS lub osobnym przewodem z wentylowanego pomieszczenia lub zza ściany. W drugim przypadku należy unikać zbyt krótkich przewodów. Może to powodować zamarzanie wymiennika, a na pewno obniża sprawność kotła, bo powietrze należy dodatkowo grzać.
Wspólny przewód spalinowy dla wielu kotłów
Kolejną sprawą jest możliwość stosowania podłączeń wielu kotłów kondensacyjnych do wspólnego przewodu spalinowego (czego zabraniały przepisy w przypadku kotłów atmosferycznych). Z kilku pracujących na różnych kondygnacjach kotłów tworzy się tzw. system LAS lub projektuje kotłownię z połączenia kilku o mniejszej mocy - tzw. kaskadę. Należy zadbać, by spaliny nie dostawały się do kotłów niepracujących i nie zatrzymywały w instalacji.
Często przy większych mocach kotłowni i długich kanałach spalinowych wykorzystuje się także połączenie kominów podciśnieniowych z systemami nadciśnieniowymi. W takim przypadku spaliny z kotła odprowadzane są spalinowym przewodem nadciśnieniowym do pionowego komina podciśnieniowego (z reguły izolowanego na elewacji budynku), gdzie ich usuwanie wspomagane jest przez klasyczny „ciąg kominowy” .
Wymagania dotyczące montażu kotłów kondensacyjnych
Przy montowaniu kotłów kondensacyjnych należy pamiętać, że:
- spaliny są mokre, dlatego przewody odprowadzające spaliny powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć;
- zgodnie z przepisami budowlanymi, a w szczególności warunkami technicznymi użyte materiały powinny być niepalne;
- należy zapewnić swobodny spływ kondensatu, ponieważ jego zaleganie w kotłach grozi uszkodzeniem uszczelki;
- w przewodach występuje nadciśnienie, więc instalacja spalinowa musi mieć zapewnioną wymaganą szczelność.
Warto również pamiętać, że ważne jest także dobre przewodnictwo cieplne, czy bogaty wybór kształtek i elementów pozwalający na projektowanie najkorzystniejszych z punktu widzenia bezpieczeństwa i efektywności energetycznej systemów powietrzno-spalinowych.
źródło i zdjęcia: Komin-Flex