Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy kominowe, kominki i piece

Z jakim kominem będzie najlepiej pracował kocioł kondensacyjny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

W przypadku kotłów kondensacyjnych mamy do czynienia z dwoma podstawowymi parametrami spalin: są to spaliny mokre, a w przewodach występuje nadciśnienie.

Istotne cechy stalowych systemów kominowych

Zatem przewody odprowadzające spaliny z kotłów kondensacyjnych powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć (i to w znacznej ilości), a połączenia poszczególnych elementów z których składa się instalacja spalinowa muszą być dodatkowo zabezpieczone zapewniając wymaganą szczelność.

Niemniej istotne są również takie cechy systemu kominowego jak: niepalność, przewodnictwo cieplne, czy bogaty wybór kształtek i elementów pozwalający na projektowanie najkorzystniejszych z punktu bezpieczeństwa i efektywności energetycznej systemów powietrzno-spalinowych.

Rozdzielne i współosiowe systemy kominowe

Dla kotłów kondensacyjnych możemy zastosować układy rozdzielne (SPS) tj. osobne przewody spalinowe i oddzielne doprowadzające powietrze do kotła lub układy współosiowe (WSPS) z przewodem spalinowym koncentrycznie umieszczonym w przewodzie powietrznym.

Kominy izolowane systemy SPS wykonane są na bazie nadciśnieniowych wkładów kominowych wyposażonych dodatkowo w izolację z wełny mineralnej oraz płaszcza zewnętrznego ze stali kwasoodpornej.

W trakcie projektowania instalacji istotne jest określenie umiejscowienia wyrzutu spalin oraz sposobu zaopatrzenia kotła w powietrze spalania. Spaliny najkorzystniej wyprowadzić ponad dach jak w klasycznych rozwiązaniach kominów podciśnieniowych.

Wiele kotłów i jeden komin

Stalowe system kominowe umożliwiają stosowanie podłączeń wielu kotłów do wspólnego przewodu spalinowego (czego zabraniały przepisy w przypadku kotłów atmosferycznych).

Możemy zatem podłączyć kilka kotłów kondensacyjnych pracujących na różnych kondygnacjach do wspólnego (zbiorczego) przewodu spalinowego (lub WSPS) tzw. system LAS lub zaprojektować kotłownię z połączenia kilku kotłów mniejszej mocy tworząc tzw. kaskadę.

Elementy stalowych systemów kominowych
Elementy stalowe systemów kominowych do podłączenia kotła kondensacyjnego do tradycyjnego komina

W takich przypadkach należy kotły odpowiednio zabezpieczyć przed przedostawaniem spalin do kotłów niepracujących oraz przed zatrzymaniem przepływu spalin w instalacji. Często przy większych mocach kotłowni i długich kanałach spalinowych wykorzystuje się także połączenie kominów podciśnieniowych z systemami nadciśnieniowymi.

W takim przypadku spaliny z kotła odprowadzane są spalinowym przewodem nadciśnieniowym do pionowego komina podciśnieniowego (z reguły komina izolowanego na elewacji budynku), gdzie ich usuwanie wspomagane przez klasyczny „ciąg kominowy”. W zależności od potrzeb systemy SPS i WSPS można łączy w dowolne konfiguracje stosownie do wymagań urządzenia grzewczego.

Zalety stalowych systemów kominowych Komin-Flex

Bezpieczeństwo użytkowania stalowych systemów kominowych

Przewody spalinowe i powietrze wykonane ze stali kwasoodpornych, niepalnych oraz szczelność elementów zapewniona dzięki zastosowanym uszczelkom wykonanym ze specjalnego materiału odpornego na działanie produktów spalania, zapewniają długotrwałe i bezpieczne użytkowanie systemów.

źródło i zdjęcia: Komin-Flex

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum