Istotne cechy stalowych systemów kominowych
Zatem przewody odprowadzające spaliny z kotłów kondensacyjnych powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć (i to w znacznej ilości), a połączenia poszczególnych elementów z których składa się instalacja spalinowa muszą być dodatkowo zabezpieczone zapewniając wymaganą szczelność.
Niemniej istotne są również takie cechy systemu kominowego jak: niepalność, przewodnictwo cieplne, czy bogaty wybór kształtek i elementów pozwalający na projektowanie najkorzystniejszych z punktu bezpieczeństwa i efektywności energetycznej systemów powietrzno-spalinowych.
Rozdzielne i współosiowe systemy kominowe
Dla kotłów kondensacyjnych możemy zastosować układy rozdzielne (SPS) tj. osobne przewody spalinowe i oddzielne doprowadzające powietrze do kotła lub układy współosiowe (WSPS) z przewodem spalinowym koncentrycznie umieszczonym w przewodzie powietrznym.
Kominy izolowane systemy SPS wykonane są na bazie nadciśnieniowych wkładów kominowych wyposażonych dodatkowo w izolację z wełny mineralnej oraz płaszcza zewnętrznego ze stali kwasoodpornej.
W trakcie projektowania instalacji istotne jest określenie umiejscowienia wyrzutu spalin oraz sposobu zaopatrzenia kotła w powietrze spalania. Spaliny najkorzystniej wyprowadzić ponad dach jak w klasycznych rozwiązaniach kominów podciśnieniowych.
Wiele kotłów i jeden komin
Stalowe system kominowe umożliwiają stosowanie podłączeń wielu kotłów do wspólnego przewodu spalinowego (czego zabraniały przepisy w przypadku kotłów atmosferycznych).
Możemy zatem podłączyć kilka kotłów kondensacyjnych pracujących na różnych kondygnacjach do wspólnego (zbiorczego) przewodu spalinowego (lub WSPS) tzw. system LAS lub zaprojektować kotłownię z połączenia kilku kotłów mniejszej mocy tworząc tzw. kaskadę.
W takich przypadkach należy kotły odpowiednio zabezpieczyć przed przedostawaniem spalin do kotłów niepracujących oraz przed zatrzymaniem przepływu spalin w instalacji. Często przy większych mocach kotłowni i długich kanałach spalinowych wykorzystuje się także połączenie kominów podciśnieniowych z systemami nadciśnieniowymi.
W takim przypadku spaliny z kotła odprowadzane są spalinowym przewodem nadciśnieniowym do pionowego komina podciśnieniowego (z reguły komina izolowanego na elewacji budynku), gdzie ich usuwanie wspomagane przez klasyczny „ciąg kominowy”. W zależności od potrzeb systemy SPS i WSPS można łączy w dowolne konfiguracje stosownie do wymagań urządzenia grzewczego.
Bezpieczeństwo użytkowania stalowych systemów kominowych
Przewody spalinowe i powietrze wykonane ze stali kwasoodpornych, niepalnych oraz szczelność elementów zapewniona dzięki zastosowanym uszczelkom wykonanym ze specjalnego materiału odpornego na działanie produktów spalania, zapewniają długotrwałe i bezpieczne użytkowanie systemów.
źródło i zdjęcia: Komin-Flex