PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy kominowe, kominki i piece

Z jakim kominem będzie najlepiej pracował kocioł kondensacyjny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

W przypadku kotłów kondensacyjnych mamy do czynienia z dwoma podstawowymi parametrami spalin: są to spaliny mokre, a w przewodach występuje nadciśnienie.

Istotne cechy stalowych systemów kominowych

Zatem przewody odprowadzające spaliny z kotłów kondensacyjnych powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć (i to w znacznej ilości), a połączenia poszczególnych elementów z których składa się instalacja spalinowa muszą być dodatkowo zabezpieczone zapewniając wymaganą szczelność.

Niemniej istotne są również takie cechy systemu kominowego jak: niepalność, przewodnictwo cieplne, czy bogaty wybór kształtek i elementów pozwalający na projektowanie najkorzystniejszych z punktu bezpieczeństwa i efektywności energetycznej systemów powietrzno-spalinowych.

Rozdzielne i współosiowe systemy kominowe

Dla kotłów kondensacyjnych możemy zastosować układy rozdzielne (SPS) tj. osobne przewody spalinowe i oddzielne doprowadzające powietrze do kotła lub układy współosiowe (WSPS) z przewodem spalinowym koncentrycznie umieszczonym w przewodzie powietrznym.

Kominy izolowane systemy SPS wykonane są na bazie nadciśnieniowych wkładów kominowych wyposażonych dodatkowo w izolację z wełny mineralnej oraz płaszcza zewnętrznego ze stali kwasoodpornej.

W trakcie projektowania instalacji istotne jest określenie umiejscowienia wyrzutu spalin oraz sposobu zaopatrzenia kotła w powietrze spalania. Spaliny najkorzystniej wyprowadzić ponad dach jak w klasycznych rozwiązaniach kominów podciśnieniowych.

Wiele kotłów i jeden komin

Stalowe system kominowe umożliwiają stosowanie podłączeń wielu kotłów do wspólnego przewodu spalinowego (czego zabraniały przepisy w przypadku kotłów atmosferycznych).

Możemy zatem podłączyć kilka kotłów kondensacyjnych pracujących na różnych kondygnacjach do wspólnego (zbiorczego) przewodu spalinowego (lub WSPS) tzw. system LAS lub zaprojektować kotłownię z połączenia kilku kotłów mniejszej mocy tworząc tzw. kaskadę.

Elementy stalowych systemów kominowych
Elementy stalowe systemów kominowych do podłączenia kotła kondensacyjnego do tradycyjnego komina

W takich przypadkach należy kotły odpowiednio zabezpieczyć przed przedostawaniem spalin do kotłów niepracujących oraz przed zatrzymaniem przepływu spalin w instalacji. Często przy większych mocach kotłowni i długich kanałach spalinowych wykorzystuje się także połączenie kominów podciśnieniowych z systemami nadciśnieniowymi.

W takim przypadku spaliny z kotła odprowadzane są spalinowym przewodem nadciśnieniowym do pionowego komina podciśnieniowego (z reguły komina izolowanego na elewacji budynku), gdzie ich usuwanie wspomagane przez klasyczny „ciąg kominowy”. W zależności od potrzeb systemy SPS i WSPS można łączy w dowolne konfiguracje stosownie do wymagań urządzenia grzewczego.

Zalety stalowych systemów kominowych Komin-Flex

Bezpieczeństwo użytkowania stalowych systemów kominowych

Przewody spalinowe i powietrze wykonane ze stali kwasoodpornych, niepalnych oraz szczelność elementów zapewniona dzięki zastosowanym uszczelkom wykonanym ze specjalnego materiału odpornego na działanie produktów spalania, zapewniają długotrwałe i bezpieczne użytkowanie systemów.

źródło i zdjęcia: Komin-Flex

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum